David Beckham és Bruce Willis nyomában
Nemrég még a 24 órás lövészet idején dörögtek a fegyverek az esztergomi Central European Bodyguard Academy (CEBA) területén, most rendvédelmi képzésben részt vevő diákok lepték el az intézményt. Jövő ősztől elindul itt az emelt szintű rendésztechnikus-képzés, amely a rendőrségnek is adhat utánpótlást bőven.
Állunk a tatami szélén, és azt látjuk, hogy a tatamin húsz fiatal egyszerre esik el. Mintha valami alig észrevehető tárgyban botlottak volna meg, ám erről szó sincs, csupán az esést gyakorolják. Az esést, ami kitüntetetten fontos, már-már életmentő mozdulat a cselgáncs vagy az intézkedéstaktikai képzés során. A tatamin az Esztergomi Szakképzési Centrum Géza Fejedelem Technikum és Szakképző Iskola rendvédelmi képzésben részt vevő diákjai esnek-kelnek. A helyszín pedig a CEBA Kft. oktatóközpontja, amely ugyancsak a városban található. Az oktatóközpont kitűnő lehetőséget biztosít a rendvédelmi képzéshez, ez a helyszíne a gyakorlati óráknak, itt lehet fejleszteni az erőt és az állóképességet, gyakorolni az önvédelmet, az intézkedéstaktikát és a lövészetet.
– Ez eredetileg egy civil oktatóközpont, ahol testőrök képzése folyt, folyik – kezdi Keresztesi Zsolt, a CEBA oktatóközpontjának vezetője, az objektum tulajdonosa, oktató. – Ezt a bázist sikerült olyan szintre fejlesztenünk, hogy kerítésen belül a testőrképzés valamennyi tananyagát tudjuk oktatni a lövészettől az autóvezetésig, a közelharctól az elméletig. A koronavírus-járvány után némileg csökkent a külföldi érdeklődők száma, így idő és hely szabadult fel arra, hogy a Géza Fejedelem Technikum és Szakképző Iskola rendésztanulóit fogadni tudjuk, és Péter Valéria oktatóval közösen végezzük a gyakorlati képzésüket. Érdekességképpen: ugyanazokat a körülményeket, feltételeket kapják meg itt, amit az ugyancsak nálunk végzett testőrök, akik közül volt, aki David Beckhamet, Bruce Willist vagy egyéb világsztárokat, politikusokat védett korábban. Oktatóink Michael Jackson testőrétől is tanulták a szakma fortélyait, akivel több személyvédelmi munkában is együtt dolgoztak.
Miközben a fiatalok a bázison kialakított és a gyakorláshoz használt lakásban, kocsmai helyszínen az intézkedéstaktikát gyakorolják, egy másik csoport pedig a lőtudását mélyíti el, Keresztesi Zsolt a terveiről is beszámol.
– Magyarországon, középiskolai szinten, 64 helyen létezik rendészképzés, jövő ősszel a szakképzési centrummal közösen egy államilag finanszírozott, érettségizetteknek szóló, kétéves, nappali képzést is indítunk, amelynek során a diákoknak már nem kell közismereti tárgyakat tanulniuk, csak a szakmával kell foglalkozniuk – mondja Keresztesi Zsolt. – A 2025 szeptemberében tanulói jogviszonyban induló, a testőrképzés tananyagával bővített, rendészeti rendésztechnikus-képzésre felvehetők életkora maximum 25 év lehet, valamint érettségizett, európai uniós állampolgároknak kell lenniük. A képzés során felkészítjük a tanulókat arra, hogy a civil szakmában is számos vizsgakövetelménynek megfelelhessenek. Így tehát ez a képzés utánpótlást biztosíthat a civil vagyonvédelemnek, a rendőrségnek és a katasztrófavédelemnek egyaránt.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ