Déltengeri együttműködés
Az ausztrál szövetségi rendőrség (AFP) stratégiai érdeke, hogy együttműködjön Srí Lanka és Pápua Új-Guinea rendőrségével, és ennek jegyében nemrég rendőrőrsöt, illetve vízirendészeti, életmentő eszközöket is finanszíroztak.
Srí Lanka immár 51 éve kilépett a Brit Nemzetközösségből, de rendőri vezetése továbbra is igyekszik jó kapcsolatban lenni Ausztráliával. Az AFP oktatói 2009 óta vesznek részt a ceyloni zsaruk képzésében. Eszközökkel, főleg éjjellátó és hagyományos távcsövekkel is ellátják őket, hogy fel tudjanak lépni az embercsempészekkel szemben, akik nemritkán lélekvesztőkön indítanak útnak migránsokat a 7 ezer kilométerre lévő ausztrál partok felé. Együttműködésük nemrég látványos eredménnyel szolgált, az AFP ugyanis rendőrőrsöt építtetett Trincomalee kikötővárosban, ahol harminc helyi zsarut képeztek ki az embercsempészekkel szembeni fellépésre.
Az ausztrál kormány tíz évvel ezelőtt szigorított határvédelmi politikáján, és kötött együttműködési szerződést Pápua Új-Guinea és Naurun vezetésével, melyek értelmében a pápua új-guineai Manus szigetén, illetve a mikronéziai szigetállamban menekülttáborokat létesítettek, és ezekben helyezték el az ausztrál tengeri és szárazföldi területen elfogott határsértőket. Bár a Pápua Új-Guinea vezetésével kötött megállapodást tavaly októberben felmondták, onnan továbbra is sokan indulnak Ausztrália felé, így az AFP jól felfogott érdeke, hogy a Brit Nemzetközösséghez tartozó ország rendőrsége hatékonyan lépjen fel az embercsempészekkel és a potenciális határsértőkkel szemben. Ennek alapfeltétele, hogy egy tengeri üldözés során is garantált legyen a rendőrök biztonsága. Ezért adományoztak speciális, egyenruhán viselhető mentőmellényeket és biztonsági jelzőberendezéseket Pápua Új-Guinea vízirendészeinek, akik öt szolgálati hajón teljesítenek szolgálatot.
SZ. Z. J.
FOTÓ: AUSZTRÁL SZÖVETSÉGI RENDŐRSÉG