Egy igazán lebilincselő olvasmány
„Az olvasás segít elhelyezni magadat a világban és a társadalomban” – tartja Joanne Harris angol írónő, akinek mondását az élet ezúttal betűről betűre igazolta. Ugyanis egy betörőt augusztus 20-án Rómában „munka közben”, az asztalon felejtett könyvet olvasgatva ért tetten a rendőrség.
Egy helyi online magazin számolt be a nem mindennapi esetről, mely egyszerre borzolta az Örök Város lakóinak kedélyét és csalt mosolyt a könyvrajongók ajkára szerte a világon. A történet középpontjában egy 38 esztendős helyi férfi áll, aki betöréses lopásokból élt, és Róma Della Vittoria kerületében szemelt ki magának egy lakást, ahová az éj leple alatt a nyitott erkélyajtón keresztül jutott be. Az értékek után kutakodó bűnöző figyelmét azonban szinte azonnal magára vonta az asztalon felejtett, az ókori görög mitológiáról szóló, vaskos könyv, amibe annyira belemerült, hogy azt sem hallotta meg, amint a ház 71 esztendős tulajdonosa a háta mögé lép.
A szokatlan neszezésre felriadt öregúr olaszos temperamentummal vonta kérdőre a betörőt, akit annyira kizökkentett a Zeuszt idéző dörgedelem, hogy ijedtében felpattant a kényelmes fotelből, eldobta a szakkönyvet, és leugrott az erkélyről az utcára, holmi szárnyát vesztett Ikaroszként ölelve magához az anyaföldet. Szerencsére odakint már rendőrök várták, akik gondoskodtak róla, hogy a könyvmoly betörő legközelebbi olvasmányélménye a saját kihallgatási jegyzőkönyve legyen. A ház éber ura helyesen tette, hogy először a rendőrséget riasztotta, hiszen a betörő, akitől a tolvajok istene, Arész elpártolt, addigra már több lakást kifosztott, amiről az a nagy zsák drága ruhaköltemény tanúskodott, amit elfogásakor találtak nála.
A könyv – ami elnyerte a besurranó osztatlan figyelmét és ezzel időt adott a tulajdonosnak a rendőrség értesítésére – Giovanni Nucci Istenek hat óránál című műve, az Iliász eseményeit dolgozza fel, ezúttal a görög panteon alakjainak szemszögéből, így a szó szoros értelmében isteni olvasnivaló. Az olasz filozófus-író lelkesen nyilatkozott arról, szívesen találkozna a tolvajjal, hogy odaadja neki könyve egy példányát, amit szegény bűnöző a nagy sietségben bizonyára csak félig olvashatott el. Eközben az internet poéngyárosai jobbnál jobb ötletekkel álltak elő arra nézve, milyen könyvek védenék még hatásosabban a magántulajdont: a képzeletbeli tabellán előkelő helyen áll Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című örökbecsűje, de nem sokkal maradt le mögötte Paul Wade Fegyencedzés című testépítő-bibliája sem. Egy azonban biztos: a római börtönkönyvtár hamarosan új törzsolvasóra számíthat.
K. D.
FOTÓ: PIXABAY