Egy pályára álltak
Mátyás-Kocsis Dalma és Haushel Tünde törzsőrmesterek nemcsak csapattársak, de barátok is. Már gyerekként is hasonló volt az érdeklődési körük: míg más lányok babáztak, ők szívesebben rúgták a bőrt. Ma már mindketten igazolt focisták.
Tünde nagypapája futballedző volt, azonban unokáját már nem láthatta a pályán játszani.
– A foci nálunk családi hagyomány – meséli Haushel Tünde. – Édesapám és a testvérem futballoztak, így természetesen én is kedvet kaptam hozzá. Általános iskolában már jobban izgatott a foci, mint más sportok, de akkor még csak hobbiszinten játszottam a fiúkkal. A középiskolában kezdtem el komolyabban foglalkozni a labdarúgással. Ekkor lettem igazolt játékos. Rendszeresen jártam edzésekre, és hétről hétre részt vettem mérkőzéseken.
Tünde nemcsak a sportban, de a hivatásban is követte bátyját, és érettségi után a Miskolci Rendészeti Szakközépiskolába jelentkezett, ahol testvére akkor már az első évfolyamot végezte.
– A testvéremnek és talán a sportnak is köze volt ahhoz, hogy ezt a pályát választottam – magyarázza. – A VIII. Kerületi Rendőrkapitányságra szereltem fel járőrként 2018-ban, ami újabb kihívások elé állított. Ennél a munkánál nincs két egyforma nap, mindig pörögnek az események. Ha sikerül elfogni egy tolvajt vagy körözött bűnözőt, az mindig nagyon jó érzés. Persze vannak olyan esetek is, amelyekre nem szívesen emlékszünk vissza. Ilyen volt, amikor egy férfit leszúrtak az egyik megállóban, és mint intézkedő rendőrök elsőként értünk ki. Megpróbáltuk újraéleszteni, de olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy már menthetetlen volt. Az ember ilyenkor tehetetlennek érzi magát. Segíteni akar, de nem tud. Én a stresszt a sporttal vezetem le, kikapcsol. Így a focit továbbra sem hagytam abba. A Cageball Warriorshoz igazoltam 2019-ben, ahol ketrecfocit, illetve futsalt játszunk. Mindkettő eltér a hagyományos labdarúgástól. A ketrecfocinál 3-3 játékosból áll egy-egy csapat. Nincs szöglet, de kapus sincs. Aki épp a kapu közelében van, az véd. Sokkal pörgősebb ez a sportág, nincs megállás. A játékidő viszont rövidebb, mint a hagyományos focinál, csak 10-15 perc. A futsal szabályai is eltérnek a kispályás labdarúgásétól. Annál már 4-4 játékos plusz egy kapus van a csapatban. Nincs bedobás, csak rúgni lehet a labdát, amit 5 másodpercen belül játékba kell hozni, különben az ellenfélé lesz a labda.
Amikor Tünde megtudta a kollégájától, hogy annak a párja is focizik, rábeszélte, hogy csatlakozzon ő is a csapathoz. Így lett a játékostársa Dalma, akivel azóta jó barátok lettek.
Mátyás-Kocsis Dalma szintén a miskolci rendőriskolába járt, azonban Tündével akkor még nem ismerték egymást. A focihoz ugyanúgy gyerekkorában kapott kedvet.
– Nálunk is szinte az egész család futballozott. Az édesapám, a nagypapám, a húgom és még a keresztapám is – mondja Dalma. – A szakközépiskolát testnevelés tagozaton végeztem. Kevés lány járt az osztályba, de amíg ők kézilabdáztak vagy kosaraztak, én inkább a fiúkhoz csapódtam, sokkal szívesebben fociztam. Akkor már megyei kupákon is részt vettem, valamint az NB II.-ben is játszottam. Amikor pályaválasztás elé kerültem, lehetőségem volt arra, hogy profi játékos legyek, de én a rendőrséget választottam, és a Miskolci Rendészeti Szakközépiskolába jelentkeztem. Egy időre abbahagytam a focit, azonban – Tündének hála – két éve én is újra játszom. Rendszeresen indulunk a bajnokságban, illetve tornákon. Tavaly kiutaztunk Varsóba, és megnyertük az Európa-bajnokság selejtezőjét. Az Eb-t Rigában rendezték, a harmadik helyet sikerült megszereznünk. Az idei Pest megyei bajnokság most zárult, elsők lettünk az alsóházban. Nyár végén kezdődik a következő szezon.
Dalma a Készenléti Rendőrség Rendészeti Igazgatóság II. bevetési főosztály II. bevetési osztályán szolgál, érdekes esetből az ő munkájánál sincs hiány.
– Még januárban történt, hogy útlevélkezelői feladatokat láttam el, és hajnali 5 óra felé a határhoz érkezett egy férfi egy nagy értékű autóval. Az keltette fel a figyelmünket, hogy rossz sávba állt. Intettünk neki, hogy jöjjön át a másik oldalra, majd elkértük az okmányait. Ekkor derült ki, hogy a kocsi, amivel érkezett, lopott volt, a francia hatóság három órával korábban adott ki körözést a járműre. A férfit fogdába kísértük, az autóval pedig félreálltunk. Másnap derült ki, hogy az elfogott sofőr terrorista volt, aki részt vett a berlini lövöldözésben, és el akart menekülni.
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: FRANCZ ILONA