Emléktábla a határőrségnek

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Koszorúzással és emléktábla-avatással tisztelegtek a Készenléti Rendőrség munkatársai és egykori határőrök a Határőrség Országos Parancsnokságának egykori objektumában.

A határőrség napját 1992 óta a határőrök védőszentje, Szent László lovagkirályunk emléknapjához kötődően ünnepeljük, akinek nevéhez fűződik a korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése. Az ünnepség nem maradhat el még akkor sem, ha a Magyar Köztársaság határőrsége 2008. január 1-jén beolvadt a rendőrségbe, szervezeti önállósága megszűnt, ingatlan vagyona, járművei, egyéb eszközei a rendőrség vagyonkezelésébe kerültek. Az integrációt követően a munkatársak a létrehozott határrendészeti osztályok kötelékein belül végzik határellenőrző munkájukat.

Az Országos Rendőr-főkapitányság az integrációt követően is figyelmet fordított és fordít a határőrség hagyományainak, testületi szellemiségének ápolására, így az ezek emlékét őrző koszorúzási ünnepséget tartottak a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Labanc úti központi objektumában felállított emlékműnél. A Kopjafa, mely restaurálását követően 2020-ban került eredeti otthonába, a Határőrség Országos Parancsnokság egykori objektumába, a hősi halottaknak állít emléket.

– Az ünnep közel hoz másokhoz, egy napra vagy néhány órára újra létrehozza a régen elveszett közösséget, és reményt ad arra, hogy emberként talán megmaradunk egymásnak – mondta az eseményen Béndek József nyugalmazott altábornagy, a Magyar Köztársaság határőrségének volt országos parancsnoka, aki az ünnep összetartó erejéről beszélt.

Kovács István vezérőrnagy, gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes, aki egykor határőrként kezdte pályafutását, a következőket hangsúlyozta:

– A határvédelem területén szolgáló kollégáink munkája a mai napig megfeszített teherrel jár. Különösen a déli és a keleti határszakaszokon, ahol azokkal szemben védik hazánk közbiztonságát, akik illegális módon, hamis okmányokkal vagy azok nélkül próbálnak belépni országunkba és az Európai Unióba. A mai határvadászok és határrendészek elődeik nyomdokaiban járva, az egykori határőrök emlékét őrizve látják el feladataikat.

Szólt arról is, hogy a tradíciók megtartásával az utókor számára tudjuk értékeinket, nemzedékek értékeit megmutatni. Az emléktábla-avatással pedig fenntartjuk a határőrség testületi szellemiségét, emléket állítunk az épület korábban betöltött funkciójának. A résztvevők a Készenléti Rendőrség Zenekara, Díszegysége és a Nemzeti Lovas Díszegység közreműködésével a Kopjafánál elhelyezett koszorúkkal tisztelegtek az elhunyt határőrök emléke előtt. Elsőként a volt határőrség és a magyar rendőrség vezetői helyezték el koszorúikat, majd a meghívott vendégek tisztelegtek a bajtársak emléke előtt. Ezt követően a határőrség testületi szellemiségének fenntartása céljából felavatták az emléktáblát, fejet hajtva az épület korábban betöltött funkciója előtt. A megemlékezés után a vendégek megtekinthették az objektumot, az ott kihelyezett relikviákat, a régi emlékeket idéző képeket, videókat, valamint technikai bemutató keretében megismerkedhettek a határszolgálaton alkalmazott eszközökkel.

T. Z.

FOTÓ: BÉRES ATTILA

<< Vissza az előző oldalra