Európa kapujában, a haza védelmében – 1. rész
Mi rejlik a Frontex külszolgálatának kulisszái mögött? Milyen mindennapi kihívásokkal kell szembenézniük azoknak, akik ezeken a határokon dolgoznak? Zupkó Jázmin Ajándék őrmester az elkövetkezendő hetekben részletesen tudósít a görög–török határról.
Van egy hely, ahol Európa kapui találkoznak egy másik világgal. Innen, a határról nézve, Borsod egy távoli emléknek tűnik, de valójában minden itt kezdődött.
Kicsit rólam: Tudtam, hogy rendőr leszek. Már gyermekként biztos voltam benne, hogy egyszer erre a pályára lépek, és 18 évesen, amikor beléptem a Miskolci Rendvédelmi Technikum kapuján, el is indult az én kalandos utam. Már a képzésen hallottam a külszolgálati lehetőségről, ami azonnal felkeltette az érdeklődésem, így nem sok idő kellett ahhoz, hogy miután kineveztek, jelentkezzek életem első külszolgálatára. Ez az álom nemcsak vezetett, de utat mutatott, amikor elindultam a rendőri pályán.
Ezt megelőzte egy szakmai angolvizsga, az Országos Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Főosztályán, amelyet sikeresen teljesítettem, így 2022 októberében határrendészeti szakértőként tagja lettem az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökségnek, más néven a Frontexnek. Hogy mi is a Frontex? Ezt majd később részletesebben kifejtem.
De előtte elárulom, hogy az első misszióm Albániában, 2022 telén, hatalmas mérföldkő volt számomra. Bár mindössze egy hónapos szolgálatot teljesítettem, mégis rengeteg új tapasztalatot szereztem. Az angol nyelvi készségeimet éles helyzetekben kellett kamatoztatnom, miközben együtt dolgoztam más országok rendőreivel. Ez az első küldetés megmutatta, milyen sokszínű a határvédelem és mennyire fontos a nemzetközi együttműködés. Nem mellesleg, a külszolgálat ideje alatt az anyagi biztonság is biztosított, hiszen a rendőrségtől napidíjat kapunk, ami fedezi a mindennapi kiadásokat, és megkönnyíti az ott töltött időt.
Sokan nem tudják, de a görög–albán zöldhatár egyik különleges jellemzője a rendkívül domborzatos, sűrűn erdős és nehezen megközelíthető terep. Egy-egy járőrözés során órákig tartó gyaloglás várhat az emberekre, gyakran meredek, sziklás ösvényeken vagy sűrű bozótokon keresztül. Ezért az ide vezényelt személyzetnek nemcsak szakmailag, hanem fizikailag is felkészültnek kell lennie.
Ez a fajta megmérettetés csak még nagyobb kedvet hozott a missziók folytatásában. A következő helyszín 2023-ban már Görögország volt, a Törökországgal közös határszakaszán. Ott már két hónapot töltöttem el, folyamatosan új tapasztalatokkal és kihívásokkal találkoztam, amelyek mélyebb rálátást adtak a feladat valódi jelentőségére.
Most, egy évvel később, ismét itt vagyok, ugyanazon a helyszínen, ahol akkor megkezdtem a munkát. A környezet, bár már nem ismeretlen számomra, új tapasztalatokkal és feladatokkal szembesít, és úgy érzem, mintha visszatértem volna egy régi, de fontos fejezethez. Az itt eltöltött idő alatt rengeteg változáson mentem keresztül – nem csupán szakmailag, hanem személyesen is. A kihívások, amikkel szembesültem, és a kollégák, akikkel dolgoztam, egyre inkább formálták a gondolkodásomat, türelmemet és a problémamegoldó képességemet. Már nemcsak azt érzem, hogy szakmailag fejlődöm, hanem hogy mindez a személyiségem is gazdagítja, és más szemszögből látom a világot, az embereket és a munkát, amit végzek.
Így, hogy újra itt vagyok, még inkább megerősíti bennem a hitet, ahogy a görögök mondják: „to taxidi einai pio simantiko apo ton proorismo” – az utazás fontosabb, mint a cél.
ZUPKÓ JÁZMIN AJÁNDÉK