Felejthetetlen kínai gyereknapok
Közel négy év kihagyás után a Magyar–Kínai Rendészeti Dolgozókért Egyesület és a Kínai Népköztársaság Budapestre akkreditált nagykövetségének jóvoltából rendészeti dolgozók gyermekei tehettek ismét látogatást Kínába. A nyolc felejthetetlen napot kísérőik elevenítették fel.
Augusztus 18–26. között 15 magyar fiatal ismerkedhetett meg az évezredes keleti kultúra gazdagságával, több mint 150 jelentkező közül választották ki őket. A gyerekek a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Rendészeti Szabadidő- és Sportcentrum (RSZSC) két munkatársa, Horváth Renáta ügyviteli segédelőadó és Mátyus Áron Gyula főügyintéző társaságában utaztak Dengfengbe. Miután bekvártélyozták magukat a szállodába, ünnepélyes fogadtatásban részesültek a közeli Shaolin Epo Wushu Kungfu kollégiumban, ahol másnap tárlatvezetésen vettek részt, és az ottani diákok néhány tradicionális kungfumozdulatot is mutattak nekik.
Majd alaposan szemügyre vették a legendás Song Yang Akadémiát, miközben idegenvezetőjük elmesélte nekik a több mint 1500 éves buddhista intézmény alapításának történetét. Hasonló formában járták körbe másnap egy saolin templomot. Augusztus 22-én Lou Yangba látogattak, ahol először egy kőbarlangot néztek meg, majd pedig a Fehér Ló templomot. Másnap kora reggel izgatottan szálltak fel a nagy sebességű vonatra, amellyel Pekingbe száguldottak. Ott először a Rendőrmúzeumba mentek, és átadták Tarcsa Csaba vezérőrnagy, műveleti országos rendőrfőkapitány-helyettes, a Készenléti Rendőrség parancsnoka ajándékcsomagját, benne magyar rendészeti relikviákkal: egyenruhákkal, felszereléssel és ékítményekkel. Augusztus 24-én a csapat látogatást tett a főváros két legismertebb helyén: a Tienanmen téren és a Tiltott Városban. Az utolsó napon a fiatalok és kísérőik a Nanluogu Lane sétálóutcában barangolhattak és vásárolhattak. Végül Sanghajba repültek, onnan pedig haza.
– Példás társasággal utaztunk Kínába. Mindegyiküknek volt legalább középfokú angolnyelv-vizsgája, de nem csak a kommunikációhoz volt jó érzékük. Nyitottságuk, kedvességük és fegyelmezettségük is átlagon felüli volt. Végig csak a háttérből ügyeltünk rájuk – foglalta össze Mátyus Áron Gyula, és hozzátette, hogy 10–11. osztályos fiatalokat kísértek.
– Ez a nyolc nap számunkra is felejthetetlen volt, amihez a szervezők jelentősen hozzájárultak – vette át a szót Horváth Renáta. – Azon túl, hogy szinte már kényeztettek minket a gondoskodásukkal, azt is elintézték, hogy a telítettség ellenére bejussunk a Tiltott Városba. Turisták ugyanis csak korlátozott számban tehetik be a lábukat ennek a műemlék-birodalomnak a látogatható részeibe, és mivel hónapokkal korábban elfogyott minden jegy, rendőri felvezetéssel vittek be minket.
– A saolin iskolai látogatás is különlegesre sikerült, az ottani gyerekek ugyanis csak nagyon ritkán látnak ennyi európai fiatalt egy csokorban, és annyira el voltak tőlük ragadtatva, hogy aláírásokat kértek tőlük. De még tőlünk is! – idézte fel Mátyus Áron Gyula, aki kolléganőjével idén már harmadik alkalommal vezette a ROKK RSZSC és a Nemzedékek Biztonságáért Közhasznú Alapítvány közös napközis táborát, amelyben június és július közepe között az Országos és a Budapesti Rendőr-főkapitányság, továbbá a ROKK munkatársainak 6–14 éves gyerekeit felügyelték, napi átlagban 35-öt. Elsősorban ezzel érdemelték ki, hogy ők legyenek a rendészeti alkalmazott szülők gyerekeinek kísérői.
SZ. Z. J.
FOTÓ: MAROSFALVI PÉTER, RENDŐRSÉG