Felsült a besurranó

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Több mint 16 órán át tartott a budapesti betöréssorozattal gyanúsított K. Béla (45) helyszíni kihallgatássorozata, elfogásakor ugyanis 19 rendbeli bűncselekménnyel volt gyanúsítható. A XX. kerületben 17, az I.-ben és a XII.-ben pedig egy-egy ingatlanba surrant be. Egy biztonsági kamera és a körzeti megbízott buktatta le.

Az első feljelentés március elején érkezett, de hamarosan több XX. kerületi lakos is arról tett bejelentést, hogy az éjszaka leple alatt különféle értéktárgyak tűntek el családi házak kertjéből, illetve ott parkoló és nyitva felejtett járművekből.

– A kerékpártól a körfűrészen át a távcsőig különféle tárgyakat loptak el, de gyerekjátéknak, élelmiszernek és szeszes italnak is lába kélt. Az elkövetés módszere, az elvitt tárgyak, az elkövetési útvonalak és a szemlék adatai alapján vizsgáltuk a sorozatjelleget, mely során az is kiderült, több ügyben ugyanaz a tettes – vázolta Kerek Gábor őrnagy, a XX. és XXIII. Kerületi Rendőrkapitányság bűnügyi alosztályvezetője. – A térfigyelő kamerák éjszakai felvételei elsődlegesen arra voltak alkalmasak, hogy kiderüljön, milyen útvonalon érkezett, merre távozott. Jellegzetes mozgása volt, de a képminőség alapján nem lehetett azonosítani.

Ezeket a felvételeket az ügygazda Nagy-Borsos Fruzsina főtörzsőrmester nézte végig Novák Norbert hadnaggyal, majd az egyik társasházi feljelentést követően végre bizonyító erejű képkockákra bukkantak.

– Bizakodó voltam, mert a bűnügyben érintett pesterzsébeti lépcsőház biztonsági kamerája nagy képfelbontású, a mozgásérzékelős lámpának pedig erős a fénye. Elégedett voltam, amikor megláttam, hogy a felvételen jól kivehető az elkövető arca – idézte fel Nagy-Borsos Fruzsina, a bűnügyi alosztály nyomozója, és hozzátette, a kültéri felvételek elemzése is eredménnyel járt, hiszen a férfi mozgásának feltérképezésével szűkíteni tudták tartózkodási helyét. Ekkor már több mint tíz kerületi bűncselekményt írtak az enyveskezű fantom számlájára. – Csak hétköznap hajnalban hatolt be ingatlanok területére. Átmászott a kerítésen, a társasházak esetében pedig céleszközt használva jutott be a mágneszáras kapun, majd rányitott a bejárati ajtók kilincseire, és amelyiket nyitva találta, oda besurrant. Annál a társasháznál például, ahol a kamera leleplezte, az egyik lakás előszobájában akasztott le egy dzsekit a fogasról, benne a sértett pénztárcájával.

A lépcsőházi kamera felvétele olyan jó minőségű volt, hogy a keresés eredményt hozott. A pesterzsébeti zsaruk bizonyosra vették, K. Béla az elkövető, és környékbelinél húzhatta meg magát, mert Borsod-Abaúj-Zemplén megyei lakcímén nem változtatott, és ott nem lelték fel.

20
Bojtok György alezredes és Kerek Gábor őrnagy

– Ezen a ponton kértük a körzeti megbízottak segítségét – tette hozzá Bojtok György alezredes, bűnügyi osztályvezető, rendőrkapitány-helyettes. – Ekkorra már sikerült egy környékre szűkíteni K. Béla tartózkodási helyét. Agárdi Ádám főtörzsőrmester a férfi lépcsőházi fényképe alapján azt is meg tudta mondani, melyik belső udvaros ingatlanból látta kijönni, és azt is sejtette, hol bujkál. Mint később kiderült, jól sejtette.

Közben újabb feljelentések érkeztek, sőt, a nyomozók az I. Kerületi Rendőrkapitányság körmegkeresésének képanyagában is felismerték K. Bélát.

– Ott is besurrant egy ingatlanba, majd az onnan ellopott bankkártyával egy VIII. kerületi dohányboltban vásárolt, ahol szintén kamerafelvétel készült róla – mondta Kerek Gábor. – Ezután kollégáim azonosították a pesterzsébeti ingatlanon belüli tartózkodási helyét, és a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi bevetési osztály munkatársaival megszerveztük az elfogását. Közben arról kaptunk információt, hogy a XX. kerületben értékesítettek egy XII. kerületi ingatlanból szintén besurranós módszerrel ellopott svájci karórát. Az elfogás során a lopott tárgyról kapott információ alapján a késedelem veszélye miatti gyors helyszíni átszervezés után munkatársaim lefoglalták a legalább 100 ezer forintot érő órát, amelyért az orgazda csupán pár ezret fizetett. Hamar kiderült, ezt is K. Béla vitte magával, és adta el.

Május 10-én délelőtt a fővárosi bevetési egység tagjai lezárták a tettes tartózkodási helyének környékét, és percekkel később kattant a bilincs a csuklóján, a nyomozók pedig kutatást tartottak a 1,5×2 méteres fészerben, illetve a padlásterében.

20
Nagy-Borsos Fruzsina főtörzsőrmester

– Innen kerékpárok és idegen bankkártyák is előkerültek. A mágneszáras lépcsőházi kapuk kinyitásához használt céleszközt is megtaláltuk, de alufóliába csomagolt, kábítószergyanús anyagot is lefoglaltunk, arról azt mondta, heroin – folytatta Nagy-Borsos Fruzsina, aki 19 állomásos körútra indult K. Bélával. – Miután előállítottuk a kapitányságra, kihallgatásán elismerte, hogy több ingatlanba is besurrant, illetve társasházakba hatolt be, de a feljelentésekben szereplő felvételek és leírások alapján nem tudta a helyszíneket bizonyossággal azonosítani, ezért mindenhová elmentünk vele. Nem késlekedhettünk, nehogy cserben hagyja az emlékezete, és hajnalig tartott, mire végeztünk. Elfogása pillanatában ugyanis a XX.-ból több, az I. és a XII. kerületből pedig egy-egy olyan feljelentés érkezett, amelynél feltételezni lehetett, hogy ő az elkövető. Ezt a 19 esetet elismerte, de bűncselekmény-sorozatának még lehet folytatása, mert olyan elkövetési helyszínt is megjelölt, ahonnan még nem érkezett feljelentés.

20
Agárdi Ádám, Nagy-Borsos Fruzsina főtörzsőrmesterek és Novák Norbert hadnagy

A lopott pénzzel együtt K. Béla 1,5 millió forintos kárt okozott. Az elcsent tárgyak között van laptop, kávégép, mobiltelefon és horgászfelszerelés is, de az eladásokból talán csak 100 ezer forint körüli összeghez juthatott.

– Azt magyarázta, hogy cégeknél vállalt munkát, de nem fizették ki. Azért jött március elején Budapestre, hogy bűncselekményekből legyen pénze – mondta a nyomozónő. – Azzal bizonygatta, hogy nem akart senkinek felesleges kellemetlenséget okozni, hogy az elkövetési helyszíneken, ahol tárcát lopott, a személyes okmányokat visszahajigálta. Ilyenre valóban akadt példa, de az is tény, hogy tíz éve hasonló bűncselekmény miatt ítélték szabadságvesztésre.

– Ez a gyors felderítés a XX. és XXIII. Kerületi Rendőrkapitányság bűnügyi és rendészeti osztályának közös érdeme. Még az elfogásban is részt vettek a körzeti megbízottak – hangsúlyozta Bojtok György alezredes.

K. Bélát őrizetbe vették, a bíróság elrendelte letartóztatását. Az orgazdahálózat mellett a nyomozók azt is vizsgálják, a férfi összefüggésbe hozható-e további betörésekkel.

SZ. Z. J.

FOTÓ: FRANCZ ILONA, MAROSFALVI PÉTER, RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra