Feltöltötték a „tehetségkeretet”
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) három féléves, felsőfokú rendvédelmi szervező szakirányú továbbképzésén a már civil diplomás rendvédelmi dolgozók szerezhetnek kiegészítő tudást, így a továbbiakban magasabb besorolású munkakörbe, tiszti pozícióba kerülhetnek. Idén a hetvenfős létszám felett öten kapnak lehetőséget a tanulásra.
Népszerű lehetőség, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy ebben az esztendőben közel háromszázan kívántak élni vele, ám ehhez a képzéshez az NKE Rendészettudományi Kara mindössze hetven helyet biztosíthat. A létszám 30-40 százalékát azok teszik ki, akiknek a munkakörük változása miatt vagy egyéb okokból kötelezően részt kell venniük az átképzésen. A fennmaradó helyekre pedig azokat a motivált (természetesen az alapfeltételeknek megfelelő) munkatársakat iskolázhatják be a területi szervek, akiket a feletteseik is alkalmasnak tartanak tiszti beosztás ellátására, munkájuk magas színvonala és a tiszti státusz rendelkezésre állása okán.
Dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány a megállapított létszámkeret felett néhány további tehetséges, szorgalmas, motivált és elkötelezett rendvédelmi dolgozónak is lehetőséget kívánt biztosítani, ezért azt kérte az egyetemtől, hogy öt fővel bővítse ki az átképzésen részt vevők számát. A kérésnek az NKE helyt adott.
– Jövőre már egyéni pályázat útján tervezzük kiválasztani ezeket a kollegákat, idén az Országos Rendőr-főkapitányság Személyügyi Főigazgatóság jelölte ki mindazokat, akikkel feltöltjük az öt főből álló „tehetségkeretünket” – mondja dr. Pozsgai Zsolt vezérőrnagy, személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes. – Mégpedig azok közül, akik első körben valamely beiskolázási feltétel vagy a státusz hiánya miatt nem kaphattak ugyan lehetőséget, de rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, elkötelezettek a szervezet iránt, munkájuk során átlag feletti teljesítményt nyújtanak, és az iskola elvégzését követően kompetenciáik, valamint a munkavégzésük színvonala és az ORFK szempontrendszere alapján alkalmasak lehetnek tiszti munkakör betöltésére. Ebben az esztendőben van köztük szerződéses határvadász, orvos, jogász, gazdasági szakember és egy hivatásos kolléga is, a Monori Rendőrkapitányság szolgálatirányító parancsnoka, akit tehetsége, elszántsága, motivációja és szakmai pályafutása alapján ugyancsak alkalmasnak találtunk a feladatra.
Miután dr. Pozsgai Zsolt motivációs beszélgetést folytatott az öt kiválasztottal, mi is megkértük őket, hogy egy-két mondatban foglalják össze, miért érzik komoly lehetőségnek ezt a képzést.
Dr. Deményi Tamás orvos, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Humánigazgatási Szolgálat egészségügyi és pszichológiai alosztály irányítójának gyerekkori álma volt, hogy hivatásosként szolgálhasson. Hogy mi alapozta meg a gyermekkori álmot?
– Filmek, könyvek, legendák, a katonai élet, a fegyelem, a rend szeretete – sorolja dr. Deményi Tamás. – Mindez beindított bennem valamit, ugyanakkor vonzott a tudomány is, és az érettségit követően komoly mérlegelés tárgya volt a pályaválasztás. Családi, szülői tanácsra választottam az egészségügyet, de változatlanul megmaradt bennem az érdeklődés a hivatásos állományban végezhető munka iránt. Az egyetem után tíz évig háziorvosként tevékenykedtem, aztán 2014-ben jött egy lehetőség: a rendőrség orvost keresett, jelentkeztem, és akkor összeért mindkét gyermekkori álmom. Ez a képzés lehetőséget ad számomra, hogy ne csupán egy rendőrségnél dolgozó orvos vagy egy szakértő legyek: ez a végzettség a hivatásos állomány előtt is erősíti a hitelességet és a partneri viszonyt.
Csukonyi Zoltán Imre határvadász tizedes, a Készenléti Rendőrség Határvadász Ezred Csongrád-Csanád Vármegyei Határvadász Század szerződéses határvadásza a Kiszombori Határrendészeti Kirendeltségen lát el szolgálatot.
– Régen számítógép mellett végeztem a munkát, most egy életmódváltás után a határon – mondja Csukonyi Zoltán Imre. – Eléggé embert próbáló feladat ezen a határszakaszon dolgozni, és csak akkor tudjuk teljesíteni a feladatokat, ha vállt vállnak vetve dolgozunk. Nagy az összetartás az állományban és a határon dolgozó egyéb erők között is. A migrációs nyomás nálunk nemcsak újságokban és hírekben szereplő távoli esemény, hanem a mindennapok része. Van egy oktatási programom, amelynek keretében angolt tanítok határvadász társaimnak. Számomra ez a munka nagyon fontos, a képzéssel szeretném még hatékonyabban segíteni a határvédelmet.
Dr. Börcsök Renáta rendvédelmi alkalmazott, a Szegedi Rendőrkapitányság vizsgálati osztály életvédelmi alosztály komplex nyomozati tevékenységet végző szakügyintézője még a Szegedi Tudományegyetem joghallgatójaként töltötte gyakorlati idejét a Szegedi Rendőrkapitányságon, és azokban a hetekben tetszett meg neki a rendőrségi munka.
– Akkor kaptam bepillantást abba, hogy mit csinál a rendőr, amikor nyomoz, és mit csinál, amikor vizsgálati, vádelőkészítő tevékenységet végez – emlékezik a kezdetekre. – Most már én is a rendőrségen dolgozom, olyan ügyeket vizsgálok, amelyekben megjelenik a családon belüli erőszak, a kiskorú veszélyeztetése, a kapcsolati erőszak. Míg egy ügyész papírokból dolgozik, én személyesen találkozom az emberekkel. Elég mélyen belelátok a családok problémájába, jóleső érzés, amikor később is felhívnak, tanácsot kérnek, megbíznak bennem. Szeretem a munkámat, a továbbképzés pedig nagyon hasznos, mert hivatásosként bizonyára még nagyobb lesz a szakmai hitelességem.
Kaposváriné Szabó Tünde rendőr alezredes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdasági Igazgatóság közgazdasági osztálya vezetőjének elsősorban azért van szüksége az iskolára, hogy ne csak büntetés-végrehajtási, de rendőrszakmai ismeretekkel is rendelkezzen, mely az előmenetelhez nélkülözhetetlen.
– A beiskolázás ahhoz kell, hogy magas szintű rendőri tudásra is szert tegyek – mondja. – S ha ez megtörténik, ismét Miskolcon élhetek, amire régóta keresem a lehetőséget. Közgazdász vagyok, dolgoztam már korábban is a rendőrségen és a büntetés-végrehajtásban is, de a számok egyik helyen sem különböznek. A szívem is visszahúz a rendőrséghez, és az a lehetőség is, hogy hazatérhessek.
Bránya Norbert törzszászlós, a Monori Rendőrkapitányság szolgálatirányító parancsnoka kalandos úton jutott eddig a rendőri pályán.
– Kalocsán, a Dózsa György Szakközépiskolában tanultam rendőr szakon, de a szüleim biztatása ellenére sajnos nem a Rendőrtiszti Főiskolára jelentkeztem, hanem a Szegedi Rendészeti Szakközépiskolába – eleveníti fel a múltat. – Ha nem így teszek, akkor már régen tiszt lehetnék. Igaz, jelentkeztem később a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, de két olyan szakra jártam, amit az első tiszti kinevezésnél nem fogadtak el, ám nem akartam feladni a céljaimat, és örülök, hogy most, az átképzés segítségével elérhetem azokat.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ