Galambot is mentenek a bécsi járőrök
Ausztria fővárosának rendőrsége közleményben adta hírül, hogy járőreik bejelentésre mentek ki egy cserbenhagyásos baleset helyszínére, amelynek egy galamb volt az áldozata. A szárnyast megmentették, a lakosságot pedig arra kérték, ilyen esetben az állatmentők forródrótját hívják, de a hozzászólók ezt helyesbítették.
Október 28-án egy gyalogos sérült galambra lett figyelmes Bécs történelmi belvárosában, a Fuhrmanngasse aszfaltcsíkjának szélén. Mobiltelefonjáról rögtön tárcsázta a segélyhívót, és elmondta, az esetlenül tébláboló szárnyas röpképtelen, állatorvosi ellátásra lenne szüksége. Vélhetően gépjármű csapta el, melynek sofőrje segítségnyújtás nélkül hajtott el. Szerencsére a közelben tartózkodott két járőr, Martina és Matthias, akik odasiettek, és a kóbor macskáknál is gyorsabbak voltak, mert a sebesült gerlét még ott találták. Martina steril kesztyűt húzott, felemelte a megrettent állatot, majd beültek vele a szolgálati autóba, és a kapitányságig meg sem álltak. Közben kapcsolatba léptek az állatmentő szolgálattal, melynek ügyeletese később meg is jelent a rendőrségen, és átvette a kis sebesültet.
„A sérült, avagy megszökött állatok begyűjtése nem tartozik a rendőrök elsődleges feladatai közé, de mivel ebbe a hivatásba szinte mindenféle segítségnyújtás belefér, megtesszük a tőlünk telhetőt. Ettől függetlenül nem ártana, ha mindenki elmentené magának az állatmentő szolgálat éjjel-nappal hívható telefonszámát” – olvasható a közleményben, amelyben a kérdéses telefonszámot is közreadták, de a hozzászólásokból kiderült, nekik sem elsődleges feladatuk sérült galambok megmentése, illetve csak akkor kutatnak fel és szállítanak el ilyen szárnyasokat, ha van rá érkezésük.
Ehhez jön, hogy a Bécs területén vadmadarakkal kapcsolatban felmerülő jelenségek a városi erdőgazdálkodási és mezőgazdasági felügyelet 49-es osztálya (Magistratsabteilung 49) hatáskörébe tartoznak, ők pedig nemrég helyeztek ki ládát sérült madarak számára az önkormányzati állatmenhely (TierQuarTier) főbejáratánál. Mivel az állatmentők leterheltek, ebbe főleg önkéntesek visznek sebesült szárnyasokat. „Ha valaki sérült madarat lát, azt javaslom, írjon a vösendorfi állatvédő ház WhatsApp-csoportjába! Ők sok önkéntessel vannak kapcsolatban” – fogalmazott egy nő, aki szintén hangsúlyozta, az állatvédő szolgálat munkatársai nagyon elfoglaltak. Képletesen szólva, a sérült galamb körberepült, viszont az is tény, hogy a rendhagyó közlemény kapcsán lényegi információkra is fény derült, de volna még valami.
Az emberek általi állatmentés több vetülete is tabutéma, ennek erkölcsi elvárásaival és határaival kapcsolatban ma sincs közös nevező, bár a bécsi eset azt is szemlélteti, hogy a rendőröknek a sérült galambokkal is illene foglalkozniuk. A kommentelők nagy része gratulált és köszönetet mondott, bár arra a legtöbb, szívecskét posztoló hozzászóló sem tért ki, hogy a zsaruk törött szárnyú verebekről, cinegékről, seregélyekről stb. is gondoskodjanak. „Nagy köszönet, amiért a kisállatokért is lenyúltok” – írta egy nő. „Életet menteni, mindegy, mekkora!” – fogalmazott szintén egy nő, és azt is egy nő tette hozzá, hogy „a mai fiatal rendőrök sokkal érzékenyebbek, mint a régebbiek”. Ennél az utóbbinál lehet a madár elásva, de az is figyelemreméltó, hogy a galambmentésről szóló rendőrségi közleményből az is kiderült, a belvárosi vadonban szerencsétlenül járt gerle a Henriette nevet kapta.
SZ. Z. J.
FOTÓ: BÉCS RENDŐRSÉGE