Hallatlanul fontos előadás

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Magyarországon a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (SINOSZ) becslése alapján mintegy 60 ezer a siket, míg további 440 ezer polgártársunk él valamilyen hallásszervi fogyatékossággal. Váraljai Anita Kamilla főtörzszászlós önkéntesként a siketek számára kifejlesztett speciális jelnyelven tart előadásokat a bűnmegelőzés és az áldozattá válás témájában.

A főtörzszászlós, aki jelenleg a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Osztályán szolgál, már óvodában is rendőrnek készült, gyerekkorától fogva segíteni akart az embereken.

– 1998-ban szereltem fel a rendőrséghez, évtizedeket töltöttem bűnügyi területen, így rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem össze Budapesten szolgálva. Szerencsés vagyok, hiszen húsz éven keresztül vizsgáló voltam, majd ezt követően lehetőséget kaptam a bűnmegelőzési szakterület megismerésére is – ismertette karrierje állomásait Váraljai Anita Kamilla, aki úgy látja, szerencsés helyzetben van, amiért valódi tapasztalatokból meríthet.

Egy ajándékba kapott tanfolyam nyitotta meg a jelnyelv felé az utat.

– A kommunikáció a rendőri munka alapvető része, akár a bűnmegelőzésről, akár a bűnüldözésről beszélünk, így fontos, hogy az ember nyitott, kommunikatív legyen – avatott be a rendőrségi tanácsos a szakmai titkokba. – Tudja rólam a családom is, hogy így gondolom, ezért 2019-ben karácsonyi ajándékként kaptam tőlük egy alapfokú jelnyelvi tanfolyamot. Már régóta érdekelt ez a speciális nyelv, de soha nem jutott rá időm, ám ajándékot nem utasíthatok vissza, így belevágtam, és nem bántam meg.

jel

Egy új nyelv elsajátítása mindig új világot nyit meg.

– A tanfolyam ismerkedéssel kezdődött, betekintést kaphattunk a jelnyelv történetébe, a siketek és nagyothallók hazai helyzetébe is. Gyorsan kiderült, kik lesznek azok a tanulók, akik végig tudják vinni a képzést. Én elhatároztam, hogy igyekszem a legtöbbet kihozni magamból, így jutottam el a felsőfokú nyelvtanfolyamig, amit most végzek el. Az a célom, hogy jeltolmács képesítést szerezzek – ismerteti a terveit a főtörzszászlós, aki elárulta, rendőrként szeretné segíteni a siketek és nagyothallók közösségét. – Nekik is éppolyan furcsa, hogy egy rendőrrel beszélhetnek, mint amennyire egy laikusnak a jelnyelvi rendszer. Három párhuzamos nyelven kell ilyenkor gondolkodnom nekem is, hiszen egyszer van a rendőrségen megszokott hivatalos nyelvezet, amit először a köznapi nyelvre kell lefordítanom, aztán pedig ebből kell felépítenem a jelnyelvi kifejezéseket, amelyek leginkább érthetővé teszik az üzenetemet.

Így került sor az első előadásra Vácon, a Cházár András Többcélú Közoktatási Intézményben, a SINOSZ felkérésére. Váraljai Anita nagyon hálás a parancsnokainak azért, hogy egyenruhában, rendőrként jelenhetett meg az egybegyűltek előtt.

– Bár tévéinterjúban is szerepeltem már és gyerekeknek is beszéltem a bűnmegelőzésről, a húszpercesre tervezett bűnmegelőzési előadás több mint egyórásra nyúlt, ami engem is nagyon meglepett. A közönség soraiban volt, aki nem ismeri a jelnyelvet, akadt nagyothalló, de olyan is, aki hallókészüléket használ. Az ő igényeikre mind figyelemmel kellett lennem, így egyszerre beszéltem és jeleltem. Olyan sok kérdést és visszajelzést kaptam, hogy a beszélgetés így jó sokáig elhúzódott. Ez is azt mutatja, hogy milyen nagy igénye van a jelnyelvet ismerő rendőrökre a siketek és nagyothallók közösségének, amelynek tagjai teljesen más módon közelítik meg az őket körülvevő világot – mondta a főtörzszászlós, aki reméli, ezzel az előadással elindulhat egy folyamat. – Szívből örülnék neki, ha egyszer majd minden rendőrkapitányságon lenne egy-két kolléga, aki legalább középszinten birtokolja a jelnyelvi tudást. Ez hatalmas segítség lenne azoknak az embertársainknak, akik szinte kizárólag ezen a rendszeren keresztül kommunikálnak, hiszen ők is ugyanúgy áldozataivá válhatnak bűncselekményeknek, mint bárki más. Nagyon megtisztelő, hogy a siketek közössége egyre befogadóbb velem szemben is, a rengeteg online vagy személyesen érkező kérdésre igyekszem a legjobb tudásom szerint felelni, ezzel segíteni a jobb megértést rendőri kérdésekben.

Ez a tudás mindig kapóra jön, egy jelnyelvet ismerő rendőr aranyat ér.

– Volt alkalom, amikor telefonon kerestek meg azzal, hogy egy balesetben érintett egy nagyothalló, és a kollégák nem tudtak kommunikálni a férfival. Szerencsére elértek engem, így tolmácsoltam a felek között. Jól jött, hogy rendőrként értettem, mi történik a helyszínen, és ezt hitelesen adtam át az esetben érintett félnek is jelnyelven. Bár ez önkéntes munka, igyekszem a nap minden percében rendelkezésre állni, amíg nem leszünk még többen, akik segíthetünk, ha kell.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

K. D.

<< Vissza az előző oldalra