Hogy a szépkor tényleg szép legyen

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Tényleg udvarolnak-e magyar hölgyeknek az internet közösségi platformján híres amerikai színészek? Gyanakodjunk-e, ha valaki pénzintézeti alkalmazottnak mondva magát elkéri a bankkártyaadatainkat? Egyebek mellett ezekről is szó esett azon a Rendőrségi Igazgatási Központban (RIK) tartott rendezvényen, amelyen több száz szépkorú vett részt.

Az idősek világnapja alkalmából szépkorúak töltötték meg a RIK auditóriumát. Köztük jó néhányan azok közül, akik az eseményt szervező Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kortárssegítői, azaz közreműködnek abban, hogy a legfontosabb bűnmegelőzési információk eljussanak kortársaikhoz. Márpedig őket érintő, aktuális információból akad jócskán, ezek közül el is hangzott jó néhány.

– Nálunk hetedik éve működik a kortárssegítő csoport, a jelenlegi létszámuk körülbelül ötven fő – mondja Osztoicsné Czéder Andrea alezredes, a BRFK bűnmegelőzési osztályának vezetője. – Ők a mi meghosszabbított kezeink, sokat segítenek abban, hogy prevenciós ajánlásaink, tanácsaink eljussanak a kortársaikhoz. Részben őket hívtuk az eseményre, de jelen vannak az ismerőseik, jöttek nyugdíjasklubokból is. A célunk az volt, hogy megünnepeljük a szépkorúakat, de az is, hogy az idősekre leselkedő legaktuálisabb veszélyekről tájékoztassuk őket. Szerettük volna a rendezvényt megkoronázni azzal, hogy három díjat adtunk át a legkiemelkedőbb munkát végző kortárssegítőinknek, és ugyancsak három díjjal jutalmaztuk azon szervezetek képviselőit, akik a leghatékonyabban segítik a rendőrség bűnmegelőzési munkáját.

Elsőként dr. Pál Adrián ezredes, Budapest rendőrfőkapitányának bűnügyi helyettese köszöntötte a megjelenteket, ezután Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas színművész olvasott fel egy történetet, amelynek két főszereplője egy úgynevezett romantikus csaló és áldozata. A megtörtént eset arról szólt, hogy egy nő egy ismert külföldi színész közösségi oldalán hozzászólt valamihez, és rövidesen levelet kapott, amelyben egy csaló, magát a színésznek kiadva, ismerkedni kezdett vele, és később különféle indokokkal pénzt csalt ki tőle. A délelőtt folyamán ez a csalási forma többször szóba került, mert annak kiszemelt áldozatai magányos, idősödő vagy idős emberek is lehetnek, akik a szégyenérzet miatt sokszor nem jelentik a bűncselekményt.

– Pedig ez nagyon fontos volna, hiszen mi csak akkor foghatjuk el az elkövetőket, ha tudunk egy-egy esetről – hívja fel a figyelmet Osztoicsné Czéder Andrea. – Azonkívül van közvetlen és gyors segítség is: az Áldozatvédelmi Segítő Központ érzelmi, anyagi és jogi támogatást is ad a károsultaknak.

Szó esett aztán a hálapénzről, illetve arról, hogy orvosi kezelések idején mi az, amivel a beteg kifejezheti köszönetét, és mi az, ami kifejezetten tiltott számára, ez egyébként a hálapénz. A vendégek hallhattak előadást az online csalásokról, és ez ugyancsak hasznos volt számukra, hiszen olyan korosztályt képviseltek, amelynek tagjai nem könnyen boldogulnak az informatika világában, a számítógépes közösségi terek útvesztőiben. A banki csalásokról szólt egy kerekasztal-beszélgetés is, amelyben a rendőrség munkatársán kívül banki szakember és a Magyar Bankszövetség munkatársa vett részt. Végül az internetes áruvásárlás csapdáiról is fontos információkat osztottak meg az előadók.

De nemcsak a szakemberek hallatták hangjukat, hanem a BRFK Kórusának tagjai is, akik nagy sikerű koncertet adtak a jelenlévőknek, akik ezen a délelőttön szórakoztak és hasznos tanácsokat is hazavihettek. Olyanokat, amelyek az ő segítségükkel is terjedhetnek a szépkorúak körében.

T. Z.

FOTÓ: ANTAL RICHÁRD

<< Vissza az előző oldalra