Időnként a zászlósok dobálják az alezredest
Egy harcművészklubba jár három Békés vármegyei rendőr. Aikidóznak, ami nem az ellenfél megsemmisítéséről, hanem a partnerségről szól. Szolgálatban is határozottak, de együttműködésre törekednek azzal, akivel szemben intézkednek. Nyáron fekete övesek lettek. Egyikük a szakmában is az, hiszen közlekedési rendőr, szívügyének tekinti, hogy minél többen betartsák a szabályokat, használják a biztonsági övet.
Három egyenruhás egy klubban. A gyulai Aki Shiro Dojo közösség naptárában vannak olyan napok, amikor egyszerre három rendőr is van az edzésen részt vevők között. A trió Varga Attila István alezredesből, Gábriel Gábor és Purecse Tamás zászlósokból áll. Más szakterületeken szolgálnak, az alezredes a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság Forgalom-ellenőrző Alosztályát vezeti, Gábriel zászlós a Gyulai Rendőrkapitányság Kétegyházi Rendőrőrsének járőrparancsnoka, Purecse Tamás pedig a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség kutyavezetője. A harcművészet iránti elkötelezettségük azonban hasonló, mindhárman nagyon lelkesen beszélnek arról, miért választották az aikidót.
– Ez a harcművészet nem a nyers erőre épít, nem megsemmisíteni akarja, hanem partnernek tekinti az ellenfelet – kezdi az alapoknál Varga Attila István. – Nem a támadáson, a védekezésen van a hangsúly. Olyan önvédelmi fogások elsajátításáról van szó, amelyek viszonylag nehezen tanulhatók, kitartással lehet fejlődni ebben.
Kitartásból nincs hiány, mindhárman régóta aikidóznak. A legkorábban Gábriel Gábor kezdte, 14 évesen ott, ahol akkor is élt és ma is szolgál, Kétegyházán ment el az első akkor még dzsúdóedzésre. Abból a sportból nyergelt át fiatal felnőttként az aikidóra. A 14-es számnak társainál is van jelentősége, mindketten 2014-ben kerestek a fiaiknak sportolási lehetőséget. A gyerekek azóta lemorzsolódtak, az apák maradtak.
– Nálunk a feleségem is csatlakozott – teszi hozzá Purecse Tamás. – Két fiunk van, ők már abbahagyták, mi viszont úgy érezzük, hogy egyrészt a hétköznapokba is beépíthető tudásra teszünk szert, másrészt ez a harcművészet a testet és a lelket is felfrissíti, a fizikai erőnlétet és a szellemet is táplálja.
Az edzőteremben időnként elhangzik a zászlósok szájából, hogy akkor most eldobjuk az alezredes urat, de mindez csak azért van, mert jó hangulatban telnek az alkalmak. Az aikido nem versenysport, nincs is versengés a felek között. Együtt igyekeznek fejlődni, egyre jobbak lenni. Ez sikerül is, hiszen a nyáron már mindhárman fekete övesek lettek. Varga alezredes 2022 óta viseli, Purecse Tamás pedig idén már a második dan fokozatát szerezte meg. Pár hónapja követte őket Gábriel Gábor, most már neki is megvan az első dan fokozata, így a fekete öve. A rendőrök az intézkedéstaktikai tudásukba is beépítették a mozdulatokat, mert vannak esetek, amikor erőszakos, ellenálló emberrel szemben jól jön ez a gyakorlat. A zászlósokkal már előfordult, hogy a harcművészetből vett technikát alkalmaztak, és ez hozzá is segítette őket ahhoz, hogy eredményesen és sérülés nélkül fejeződjön be az intézkedés.
– A kijárási korlátozás idején fordult elő, hogy egy férfi úgy gondolta, majd a maga módján lerendezi velem a szabálysértését – emlékszik vissza az egyik éles helyzetre Gábriel zászlós. – Erősen ittas volt, erősnek is gondolta magát, meg akarta mutatni ezt. Büszke vagyok rá, hogy végül nem az történt, amit ő akart, hanem az, amit én. Kézben tartottam az eseményeket, és a végén a férfinak sem sérülése, sem panasza nem volt.
A határon is adódott olyan helyzet, amikor Purecse Tamásnak meg kellett bilincselnie egy embert, mert az illető nem működött együtt. Muszáj volt a kezét úgy megragadni, hogy határozottan, de kíméletesen rákerüljön a karperec. Ez egy aikidofogással sikerült is.
– Nekem szerencsére még nincs ilyen történetem – vette át a szót Varga alezredes. – Konfliktusunk viszont sajnos van bőven. A munkatársaimmal naponta szembesülünk azzal, hogy a közlekedési szabályok megszegői nem érzik a felelősségüket, nem látják, mekkora veszélybe sodorják magukat, utasaikat és más közlekedőket. Például amikor arról próbálnak vitatkozni az autósok, hogy minek a biztonsági öv, jól jön a higgadtság. A harcművészetben, a szolgálatban és a magánéletben is fekete öves vagyok, így meggyőződéssel tudom ezredjére is elmagyarázni, hogy az öv véd. Megmentheti az életünket, súlyos sérüléstől óvhat meg bennünket. Nem beszélve a gyermekbiztonsági rendszerekről, amelyek nélkül nem szabad elindulni, ha gyermek utasunk van. Látok kirívó helyzeteket, amelyek kicsit fel is dühítenek, de jó harcművészhez illően partnernek tekintem azt, akivel szemben intézkedek, és türelmesen, tisztelettel próbálom megértetni vele, hogy felelőtlenség és veszélyes, amit csinál.
Mindhárom rendőr csak ajánlani tudja az aikidót mindenkinek, aki fizikai és mentális kihívást, illetve felfrissülést keres. Kiemelték, hogy sokat köszönhetnek a dojo klubjuk vezetőjének, Uhrin Béla 4 danos mesternek, aki személyiségével meghatározza a közösség hangulatát, erősíti az összetartást, és sikerekhez segíti a vele sportolókat.
SZOMBATI ANDREA
FOTÓ: RENDŐRSÉG