Ilyen a kutyavilág!
Nyílt napot tartottak a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Gazdasági Szervek kutyavezető képző és állatfelügyeleti főosztály szervezésében a dunakeszi bázison. Körülbelül ezer diák ismerkedett a rendőrök és a társszervek munkájával, eszközeivel, nem utolsósorban a szolgálati kutyák ügyességével.
Épp csak véget ért a kutyás és a lovas bemutató, Morva László alezredessel, a ROKK állatfelügyeleti főosztály vezetőjével járjuk körbe a rendezvényt, ám nem könnyű a sátrakhoz férni, valóban nagy az érdeklődés. De hát milyen is lenne, amikor itt vannak a kutyakiképzők és négylábú munkatársaik, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) bűnmegelőzési szakemberei, a büntetés-végrehajtás munkatársai, a TEK-esek, a katasztrófavédők, a BRFK vízirendészei. Be lehet kukkantani a rendőrök képzésének némely kulisszái mögé, de még egészen különleges programok is várják az érdeklődőket, például a hagyományőrzőké, akik közül van, aki világháborús relikviákat mutat be, mások a korábban használt rendőrautókat.
– Ezt a rendezvényt sok-sok éve a mi intézményünk szervezi – kezdi Morva László. – Az a célja, hogy a környékbeli iskolák tanulóinak megmutassuk a munkánkat, lássák, hogy Dunakeszin értékes és fontos munka zajlik. A nyílt napokra mindig nagy az érdeklődés, most is körülbelül 900-1000 diák érkezett, vannak évek, amikor nem is tudunk minden jelentkezést elfogadni, mert az érdeklődők száma bőven meghaladja a lehetőségeinket. Többnyire általános iskolások jönnek, és mert vannak azért gimnazisták is, így a rendezvény nem titkolt célja a toborzás is: hátha van a nagyobbak között olyan, akinek az érdeklődését felkelti a munkánk. A többes szám pedig nemcsak a kollégáimra vonatkozik, hanem arra, hogy bemutatkoznak a társszervek is.
Morva alezredes először a programokról beszél, majd arról, milyen fontos számukra az állatvédelem, és mi mindent tesznek annak érdekében.
– Színes programot próbáltunk a látogatóknak összerakni, olyat, ami megmutatja, hogy itt nem elszigetelt és titkos tevékenység zajlik, hanem nagyon is életszerű munka – mondja. – Idén el is kezdtem népszerűsíteni mindezt, valamennyi környékbeli iskolaigazgatóval leültem beszélgetni, elmondtam, mi mindent csinálunk, és megkérdeztem, hogy mik lennének az igények, milyen bemutatókat szeretnének látni, mely munkatársaimmal szeretnének találkozni a tanulók egy ilyen nyílt napon, vagy akár egy külön megszervezett látogatáson. Mert sokféle lehetőség van. Meg tudjuk mutatni, hogy milyen munkát végzünk a kutyákkal, milyen segítséget kapunk tőlük a munkánk során, és milyen segítséget tudnánk nyújtani mi a kutyatartóknak az állat képzésében. Tudunk aztán drogprevenciós előadásokat tartani, valamint akár még együtt is működhetnénk a fiatalokkal az állatvédelem területén, amely nálunk mostanában kiemelten fontos. Komolyan beépült a munkánkba, például a polgárőrségen keresztül is, és mivel a polgárőrség kutyás és állatvédelmi tagozatának vagyok az elnökhelyettese, összekötő kapocsként is dolgozom a rendőrség és a civil rendvédelmi szervezet között. Próbáljuk a gyerekeket a felelős állattartásra nevelni. Ezzel kapcsolatban egyébként van a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatallal (Nébih) egy közös kiadványunk is. Szerencsére nagyon sokan keresnek minket ebben a témában, mi pedig igyekszünk mindenkinek segíteni.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA