Itt mindenki Halmai Ferenc?

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Ez a történet Halmai Ferenczről, Halmai Ferencről, Halmai Ferencről, Halmai Ferencről és Halmai Ferencről szól. Ebben a családban ugyanis mindenki Ferenc, és mindenki a rendvédelem területén dolgozott/dolgozik. Mostanában a család legfiatalabb tagja, a hagyományokat követve természetesen Halmai Ferenc lépdel egyre feljebb a ranglétrán.

A legfiatalabb Halmai, azaz Halmai Ferenc főhadnagy rendvédelmi érdeklődése nehezen volna érthető felmenői vázlatos története nélkül.

Kezdjük a sort Halmai Ferenczcel! Őróla a családtörténeti kutatások segítségével az derült ki, hogy az 1848–49-es szabadságharcban a Nemzetőrség tagjaként harcolt a Habsburgok ellen. A Jászsághoz kötődő család eme tagjának nyughelyét a Jászalsószentgyörgyi Helytörténeti és Hagyományőrző Egyesület minden évben megkoszorúzza.

Folytassuk aztán hősünk dédnagyapjával, Halmai Ferenccel, aki a fényképen mellékelt igazolvány tanúsága szerint önkéntes rendőri munkát végzett a ’50-es évek közepén!

Következik a nagypapa, természetesen Halmai Ferenc, aki pedig a ’60-as évek elején sorkatonaként a Készenléti Rendőrség (KR) jogelődjénél, a karhatalomnál szolgált. Sok évtizeddel később ismét visszatért a rendvédelem területére, merthogy 1991-ben egyik alapító tagja volt a Jászalsószentgyörgyi Polgárőr Egyesületnek, amelynek aztán kisebb megszakításokkal 2016-ban bekövetkezett haláláig tagja is maradt. Szolgálta az embereket, a közrendet, a közbiztonságot.

Végül szót kell ejtenünk az édesapáról, Halmai Ferenc ezredesről, aki 1982–1986 között végezte el a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát, és határőrtiszt lett. Kitűnő tanárai között említeni kell a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanszékvezető egyetemi tanárát, a Rendészettudományi Doktori Iskola helyettes vezetőjét, dr. Sallai János ezredest, aki akkor még hadnagyként oktatta a határőrséghez vágyókat. Így tehát az e szakaszban tárgyalt Halmai Ferencet is, aki a határőrségnél töltött éveit követően 1988-ban került a rendőrséghez. A Jászberényi Rendőrkapitányság járőr alosztály vezetőhelyettesi beosztásától 2008-ban a kapitányi pozícióig vezetett az útja, végül 2013-ban eljutott egészen a Tiszafüredi Rendőrkapitányság vezetői székéig. 2023. december 1-jén, a 60. életévét betöltve döntött úgy, hogy rendelkezési állományba vonul. Pályafutása során 2015-ben léptették elő ezredessé, 2017-ben rendőrségi főtanácsosi címet kapott, de részesült polgárőr-kitüntetésben, Prima Primissima díjban, belügyminiszteri és megyei főkapitányi elismerésekben.

– A családi hagyományokat követve szintén Ferenc néven születtem 1992-ben – folytatja családi történetet Halmai Ferenc főhadnagy, a család legfiatalabb és még a rendvédelemben aktív tagja. – A rendőrséghez édesapám révén születésemtől fogva közöm volt, hisz a munkát nem szerette ugyan hazahozni, de voltak alkalmak, amikor mégiscsak szóba kerültek a napi események. A nevelésemben is megmutatkozott mindaz, ami a rendvédelemben is fontos: a rend, a precizitás, a pontosság vagy az előtervezés! Ebben a szellemben nevelkedve és a kedvet is magammal hozva jutottam már hetedik osztályosként arra az elhatározásra, hogy mindenképpen rendőr szeretnék lenni. Általános iskolásként 2007-ben a Jászsághoz tartozó Kapitányréten a területi és a megyei katasztrófavédelmi vetélkedőt megnyerve sikerült kijutni a Csillebércen megrendezett országos vetélkedőre, ahol több különdíjat szereztem. Az általános iskolát követően Jászberényben a rendvédelmi fakultációt is indító Liska József Erősáramú Szakközépiskola Gimnázium és Kollégium tanulója lettem. A belügyi rendészeti ismereteket a 11. osztálytól kezdtük tanulni. Édesapám aggódó szülőként többször felhívta a figyelmemet, hogy nemcsak pozitív élmények várnak a rendőrségnél, hanem sok lemondás és nehézség is. Többször meg kellett erősítenem, hogy mindezek ellenére rendőr szeretnék lenni. De végül, azt hiszem, nem bánta meg, hogy ugyanazt a pályát választottam, mint ő.

A legifjabb Halmai 2012-ben az NKE Rendészettudományi Kar közrendvédelmi szakirányán folytatta a tanulmányait, ahol a tanárai között volt az a dr. Sallai János ezredes, aki az édesapját is oktatta. Másodéves volt, amikor a KR-től csapatszolgálati ismereteket oktató kiképzők érkeztek, végül miattuk határozta el, hogy a csapatszolgálattal szeretne foglalkozni. 2014-ben az Erasmus tanulmányi csereprogram keretében három hónapig tanult a lengyelországi Szczytno Rendőrtiszti Akadémián. 2015-ben, az eskütétel után a Jászapáti Rendőrőrs bűnügyi alosztályán kezdte meg szolgálatát.

– 2016–2017-ben hazakerülve a Jászberényi Rendőrkapitányság szabálysértési előkészítő csoportjánál dolgoztam, de a migrációs nyomás miatt több esetben is határvédelmi feladatokat láttam el a déli szakaszon: Hercegszántón, Tompán és Kelebián. 2017-ben lehetőségem adódott, hogy a KR budapesti állományába kerüljek, először a Rendészeti Igazgatósághoz, majd a Műszaki és Üzemeltetési Igazgatósághoz, ahol a mai napig teljesítem szolgálataimat. Az egyetemen szerzett élmények és több ismerősöm ajánlásának köszönhetően jutottam arra a döntésre, hogy ismét tanulni kezdtem, azúttal az NKE Rendészettudományi Kar Rendészeti Vezető mesterképzési szakán. Újból volt szerencsém dr. Sallai János ezredestől tanulni, majd a tanulmányaimat immár főhadnagyként 2022-ben befejezni.

Most már kezdődhet a nagybetűs élet!

T. Z.

FOTÓ: HALMAI FERENC ARCHÍVUMÁBÓL

<< Vissza az előző oldalra