Járőrök biztosítottak egy atomrakétát

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A rendhagyó intézkedésre a Seattle melletti Bellevue egyik lakóházának garázsában került sor, és a járőrök után a helyszínre érkező bombaszakértők hamar megállapították, hogy atomtöltet nem volt a rozsdásodó hordozórakétán, de az is biztos, hogy ezt az intézkedést, míg élnek, nem felejtik.

A közrend őrei szerte a világon gyakorta szembesülnek rendhagyó küldésekkel, és természetesen olyan is akad köztük, amely a hírekbe is bekerül. Február 2-án ez történt az Egyesült Államokban, és sokan kapták fel a fejüket a bellevue-i rendőrőrs történetének eddigi legfurcsább intézkedése hallatán: a bombaszakértők kiérkezéséig járőröknek kellett biztosítaniuk egy atomrakétát. Történt ugyanis, hogy egy férfi azzal hívta fel az Ohio állambeli Daytonban található légierő-múzeumot, hogy megörökölt egy hatástalan levegő-levegő rakétát, amelyet szeretne az intézménynek adományozni. A múzeum illetékese értesítette erről a helyi rendőrséget, és kérelmezték a harci eszköz hatósági vizsgálatát.

A hidegháború rettegett vadászgépraj-pusztítója az adományozó szomszédjának garázsában rozsdásodott, és miután a helyszínre érkezett egyenruhások a tevékenységirányítónak visszaigazolták, hogy valóban atombomba van a családi ház garázsában, tűzszerészek indultak az ingatlanhoz. Ők először azt állapították meg, hogy a hozzávetőleg 50 éves Douglas AIR-2 Genie levegő-levegő rakéta ártalmatlan, ugyanis nincs benne üzemanyag, és a nukleáris töltet is hiányzik róla, majd felvették a kapcsolatot a múzeummal, amelynek szakemberei elfogadták az adományt, és előkészítették a hidegháborús szerkezet elszállítását, illetve az ehhez szükséges karbantartást.

Sose tudjuk meg, hogy a szolgálatos tevékenységirányító milyen szavakkal küldte a helyszínre a járőröket. („Meg kellene néznetek egy állítólagos atombombát!”) Arra viszont fény derült, hogy a Dzsinnek becézett levegő-levegő rakéta hogy került az adományozóhoz. A hatástalanított szerkezetet a férfi szomszédja vásárolta egy hagyatéki árverésen, és a jelek szerint a birtoklás öröme kielégítette, mert a hordozórakétát igencsak ette a rozsda. Arra a helyi riportokból sem derült fény, hogy az öröklés minek volt köszönhető, az új tulajdonost ugyanis annyira felháborította, hogy a múzeum „ráküldte a zsarukat”, hogy elzárkózott a médiától.

Az atomtöltetes Douglas AIR-2 Genie 1957–82 között állt az amerikai és a kanadai légierő rendelkezésére, de sosem vetették be. Ismertté vált adatai alapján a másfél kilotonnás, W25-ös nukleáris robbanófej 600 méteren belül mindent elpusztított, de azokat a gépeket is leszedte, amelyek egy kilométerre voltak tőle. Robbanófejjel együtt csaknem 3 méter hosszú volt, és 373 kilogramm; 1982-ben állították le a gyártását. A daytoni légierő-múzeumban komplett példányát állították ki, természetesen nukleáris töltet és üzemanyag nélkül.

SZ. Z. J.

FOTÓ: BELLEVUE RENDŐRSÉGE, INTERNET

<< Vissza az előző oldalra