Jó bornak is kell a cégér
Új tábla hirdeti Dobozon, a körzeti megbízotti irodán a rendőrök székhelyét, a csoportvezető készítette. Taró Attila törzszászlós 22 éve körzeti megbízott. Szívvel, lélekkel és kutyával dolgozik. Az emberek bizalommal fordulnak hozzá, és olyan szoros a kapcsolata állataival, hogy szerinte előző négylábú társa előttük megérezte: gyermek érkezik a családba.
A Békés vármegyei Doboz nagyközségben egy összeszokott körzeti megbízotti csoport ügyel a rendre. Öt tapasztalt zsaru, Balog István főtörzszászlós, Taró Attila, valamint Szabó László, Juhász Dániel és Demeter Krisztián zászlósok állnak a helyiek rendelkezésére. Vezetőjük több mint 22 éve áll szolgálatban, a kezdetektől körzeti megbízott, így pontosan tudja, hogy ez a munka 24 órás. A településen él a családjával, így amikor nem egyenruhában látják, akkor is gyakran megszólítják a helyiek ügyes-bajos dolgaikkal. Édesapja is rendőr volt, sőt, a felesége, Márti nagyapja, Sütő István szintén Dobozon volt körzeti megbízott. Az anyósa pedig a helyi iskolában hivatalsegéd, mindenki számíthat rá, örömmel segít a gyerekeknek, szülőknek, pedagógusoknak. A településen tehát gyakorlatilag mindenki ismeri őket, bizalommal fordulnak hozzájuk. A törzszászlós nem tősgyökeres ugyan, hanem telekgerendási, de Csorvás és Kondoros után rögtön Dobozra került.
– Miattam jött ide – idézi fel megismerkedésük történetét a felesége. – Egy lakodalomban találkoztunk, a barátnőm Attila barátjával házasodott össze. Gyorsan kiderült, hogy azonos az értékrendünk, és én éppen akkor vettem itt egy házat, és kezdtem el a felújítását. Ma ez a ház az otthonunk, két gyermekünkkel, a 7 éves Attilával és a 4 éves Nettával élünk benne.
A család mindennapjai mozgalmasak, de a gyerekek is belenőttek ebbe. A kutyákkal való együttélés kezdettől fogva természetes számukra, hiszen édesapjuknak szolgálati kutyája van. Sajnos az előző hű társ 16 éves korában, augusztusban, éppen azután pár nappal költözött az örök vadászmezőkre, amikor a gazdáját előléptették törzszászlóssá. Ő volt az, aki olyan összhangban élt velük, hogy a rendőr és a felesége szerint a gyerekek érkezését is megérezte.
– Ültünk az udvaron. Blacky odament Mártushoz, a hasát szimatolta, és az orrát egészen szorosan odatette. Akkor még mi nem tudtuk, hogy szülők leszünk, szerintem a társam megérezte, azért viselkedett furcsán – mesélt a kedves pillanatról mosolyogva Taró Attila, aki igazán sokszínű egyéniség.
Zenél, amikor ideje engedi, barátai, közeli ismerősei családi rendezvényein igyekszik jó hangulatot teremteni. Felesége, aki szakképzett könyvkötő és virágkötő, a koronavírus-járvány miatti bezártság idején kezdett el kézműveskedni a gyerekekkel. Először a tetőfedésből lehulló anyagokat hasznosították újra. A kreativitásuk aztán vállalkozássá nőtte ki magát, Mártus egy igazi dobozi ajándékot vagy akár egy egész doboz ajándékot is örömmel elkészít. Férje pedig úgy döntött, kollégáit és a nagyközségben élőket ajándékozza meg egy új cégtáblával.
– Jó bornak is kell a cégér, szokták mondani. Mindennap igyekszünk tenni azért, hogy jók legyünk, segítsük a helyieket, erősítsük a biztonságukat, őrizzük a nyugalmukat. Kutyás rendőrként társammal, Morddal, a holland juhásszal csapaterős feladatokban is részt veszünk, Budapestre is járunk nemzetközi sportmérkőzések biztosítására. Mindig nyugodt vagyok, amikor távol szolgálunk, hiszen a munkatársaim ugyanolyan odaadással dolgoznak otthon, mint én, ugyanakkor vágyom is haza. Doboz a mi körzetünk, magunkénak érezzük, az irodánk falára készített táblával is ezt a kötődést szerettem volna kifejezni. Nagyon örültem, amikor voltak, akik észrevették, és megdicsérték a kezem munkáját.
SZ. A.
FOTÓ: RENDŐRSÉG