Június 1-jétől dolgozik a BKKB

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Értekezletet tartott a Balatoni Közbiztonsági Koordinációs Bizottság (BKKB), amely a Balaton és a Velencei-tó térségében nyáron megnövekedett rendőri feladatok végrehajtása érdekében jött létre, és négy főkapitányság – Veszprém, Somogy, Zala, Fejér –, a társszervek, önkormányzatok és civil szervezetek tevékenységét hangolja össze. A feladataikról beszélgettünk Anda György ezredessel, a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendészeti rendőrfőkapitány-helyettesével, a bizottság soros elnökével.

– Mikor alakult a BKKB?

– Az elődje, a Balatoni Koordinációs Bizottság 1991-ben alakult a Somogy, a Veszprém és a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság, a társszerveik, a civil szervezetek, az önkormányzatok részvételével, melynek komoly múltja van. A célja pedig az volt, hogy növelje a közlekedés- és a közbiztonságot a Balaton környékén. Ennek érdekében nemcsak a megyék rendőri munkáját hangoltuk össze, de új szolgálati formák is megjelentek, mint a lovas és kerékpáros járőrök, a strandrendőrök, valamint létrejöttek az információs centrumok is. A BKKB 1998-ban alakult meg, melyhez később Fejér megye is csatlakozott. A bizottság tevékenységének célja a régiókban élők, valamint a turisták számára is a zavartalan pihenés biztosítása, a közrend és a közbiztonság fenntartása.

 

– Merthogy a turisták a nyugodt és kiszámítható helyeket keresik.

– Így van, ugyanis egy-egy turisztikai desztináció kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a biztonság. Az emberek ott szeretnek pihenni, nyaralni és persze élni is, ahol nincsenek veszélyben a vagyontárgyaik, a testi épségük, ahol nem válhatnak áldozattá.

 

– A bűnügyi adatok tekintetében most hogyan áll a terület?

– Egy felkészülés során helyzettudatosnak kell lenni, folyamatosan elemezzük, értékeljük az eseményeket. A feladatok meghatározásánál figyelembe vesszük a rendelkezésre álló adatokat, majd az erőforrásokat ezek ismeretében osztjuk el. Őszintén el kell ismerni, ha emelkedik a garázdaságok vagy a strandlopások száma, akkor ezek megelőzésére célirányosan kell a közterületi jelenlétet szervezni. Azt viszont ki kell emelni, hogy csökkent a rablások, kifosztások, a súlyos testi sértések és a gépkocsifeltörések száma.

 

– Pontosan milyen területen végzik a feladataikat?

– Munkánk június 1-jétől szeptember 15-éig tart, hozzánk tartozik a Balaton és környéke, kisebb részben a Velencei-tó és vonzáskörzete. Feladatunk a közrend és a közbiztonság fenntartása, a bűn- és baleset-megelőzés, az itt tartózkodók nyugalmának biztosítása, a szabálysértések, bűncselekmények felderítése, és nem utolsósorban a közlekedés ellenőrzése. Ebben az időszakban ugyanis nagy a forgalom a közutakon, melynek felügyeletében a BKKB munkáját segítő valamennyi együttműködő aktív feladatot vállal. Elsődleges célunk, hogy a vármegye közútjain történt közlekedési balesetek helyszínén mielőbb visszaállítsuk a zavartalan forgalmat, azt szakmailag a legjobban végezzük, és minél rövidebb ideig korlátozzuk a közlekedést. Ebben és a szabálytalan járművezetők kiszűrésében is jelentős feladatot kapnak a motorkerékpáros járőrök. A feladatok szakmai koordinálására folyamatos parancsnoki készenléti szolgálatot szervezünk.

 

– És persze az is fontos, amiről a Balaton és a Velencei-tó szól: a vízről, illetve annak biztonságáról.

– Igen, a vízirendészet éppen ezért megfelelő létszámban, megfelelő technikával áll rendelkezésre. A rendőrkapitányságok munkáját a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata, a katasztrófavédelem, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt., a vízi polgárőr-egyesületek és számos vitorlásszövetség is segíti és támogatja. Az együttműködés kiváló és hatékony. A Balatonon öt rendőrőrs ötven hajóvezetője dolgozik, feladataikat 31 kisgéphajóval látják el, és felügyelik a 116 kikötőt és 150 fürdőhelyet. Mindezt eredményesen végezzük, ahogy a megelőzést is, hiszen csökkent a vízből mentések és a vízbe fulladások száma is.

 

– A közutakra, a vízfelületre, a közterületekre nem csak úgy általánosságban kell kiemelt figyelmet szentelni, számos rendezvényt is biztosítani kell.

– A police.hu internetes oldalunk mellett működtetünk egy BKKB honlapot, amelynek van aktuális bűn- és baleset-megelőzési, valamint rendezvényrovata is, az érdeklődők ott is tájékozódhatnak ezekről. Tény, valamennyi nagyobb rendezvény számos többletfeladatot ad nekünk is az Anna-báltól a Badacsonyi Borhetekig, az Ozora Fesztiváltól a Balaton Soundig, akárcsak a különböző sportversenyek és Plázs-koncertek.

 

– Mikor kezdődik egy-egy idényre a felkészülés?

– Az előző zárását követő értékeléskor. Akkor már rendelkezésünkre állnak a befejezett idény statisztikai adatai, látjuk a folyamatokat, kezdetét veheti a helyzetértékelés valamennyi területet érintően. Ahol szükségét látjuk, az erőforrásokat átcsoportosítjuk, és igénybe vesszük a Készenléti Rendőrség segítségét, a légi szolgálatot, a lovas rendőröket, és a társszervek, valamint a civil szervezetek közreműködését kérjük. 

 

– Ejtsünk néhány szót a megelőzésről is!

– Célunk a közlekedésbiztonság javítása. A fő baleseti okok csökkentése érdekében társadalmi szerepvállalással igyekszünk minél több traffibox kiépítését és üzembe helyezését szorgalmazni. Ezek a bűnmegelőzési és -felderítési munkában is jelentős segítséget nyújtanak, csakúgy, mint a térfigyelő kamerarendszerek bővítése, az informatikai eszközök fejlesztése. De ki kell emelni a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács szerepét is a bűnmegelőzésben. A támogatásukkal beszerzett Mobil Bűnmegelőzési Centrumok a közterületen való hatékony kitelepülést teszik lehetővé, hiszen a felszerelt kisbuszok – többek között – alkalmasak arra, hogy a BikeSafe kerékpáros regisztrációval gyorsan és térítésmentesen élhessenek az érdeklődők, a látogatók széles körű tájékoztatást kaphassanak a kiberbűnözés megelőzéséről és az online technológiák tudatos és biztonságos használatáról. Egy esetleges áldozattá válás esetén pedig célirányos felvilágosítást adunk a sértettnek a segítségnyújtás lehetőségéről, annak mértékéről, a kárenyhítésről. A vármegye bűn- és baleset-megelőzési szakemberei – lehetőség szerint – részt vesznek a nyári táborokban. Előadásokat, bemutatókat tartanak, melyek keretében igyekeznek felhívni a fiatalok figyelmét a veszélyekre. Munkájukat szakmai gyakorlatot teljesítő pályakezdők, polgárőrszervezetek, -egyesületek tagjai, pályaorientációs középiskolai tanulók és közösségi szolgálatot teljesítő diákok is segítik. Utóbbiak a strandokon, pályaudvarokon lévő Bűnmegelőzési Minicentrumokban is tájékoztatják az érdeklődőket, és hasznos prevenciós ajánlásokkal segítik a személy- és vagyonvédelmet.

 

– És még a kommunikációra is figyelniük kell.

– A legfontosabb, hogy a munkánkat érintően objektív, hiteles, gyors és közérthető legyen az információ megosztása. Igyekszünk az online felületeket is használni, mint például a police.hu, a RUTIN rendőrségi applikáció vagy a Facebook felülete. Kommunikációnk során tájékoztatást adunk a régiókat érintő közlekedési ellenőrzések eredményeiről, az útlezárással vagy forgalomkorlátozással járó eseményekről, és közzétesszük az ezek elkerüléséhez javasolt útszakaszokat. Az eredményes felderítésekről, bravúros intézkedésekről, életmentésekről is beszámolunk, és prevenciós tanácsokat fogalmazunk meg a sértetté vagy az áldozattá válás megelőzése érdekében. Mi azért dolgozunk, hogy az itt élők és ide érkezők biztonságban érezzék magukat.

ZS. M.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra