Kettős bűnmegelőzési fókuszban az iskolák
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Bűnügyi Főosztályán egy kézbe került a bűnmegelőzési és az iskolapartnerségi osztály vezetése. Szabó Péter alezredes az iskolaőrökre is támaszkodik az iskolai prevenció területén.
Új tanév, régi és új veszélyek.
– Társadalmunkban a kiskorúakra és a fiatalokra leselkedő veszélyek is folyamatosan változnak. Az internet, a digitális világ és a közösségi média előretörése, valamint a kábítószerek terjedése új típusú veszélyeket rejteget számukra. Ezeket a folyamatokat észlelve, azokat szem előtt tartva alakítjuk ki a rendőrség fiatalokra fókuszáló bűnmegelőzési programjait. Az iskolai prevenciós előadások célja, hogy innovatív módszerekkel tájékoztassuk a fiatalokat a rájuk leselkedő veszélyekről, és eszközöket adjunk a kezükbe ezek elkerülésére. Az új tanévben már ennek megfelelően zajlanak a foglalkozások – vázolta Szabó Péter, aki május közepe óta nemcsak az ORFK Iskolapartnerségi Osztályát, hanem a Bűnmegelőzési Osztályt is vezeti. – A területi és helyi rendőri szervek bűnmegelőzési előadói a prevenciós programokat az oktatási intézmények vezetőivel egyeztetve, szorosan együttműködve alakították ki. Fontosnak tartom az iskolákban a folyamatos jelenlétet is. Az iskolai bűnmegelőzési tanácsadók erre törekednek, de mára az iskolaőrök nagyobb száma is garantálja, hogy mindig legyen rendőr, illetve rendvédelmi munkavállaló a gyerekek iskolai környezetében. Az idei tanévtől már 933 oktatási intézmény szerepel az Iskolaőr programban.
Erősítettek a hangsúlyokon.
– Az általános iskolák alsó és felső tagozatosai, illetve a középiskolások esetében is kiemelt célunk az interaktivitás, egyfajta diskurzus megteremtése. Kollegáim dráma- és médiapedagógiai módszerekkel, szituációs és szerepjátékokkal, irányított beszélgetésekkel konstruktív légkört teremtenek, nem utolsósorban azért, mert leginkább így lehet lekötni a gyerekek figyelmét. Az is szempont, hogy minden proaktív szemléletre sarkalló előadáson a társaság érintettségét, illetve annak mértékét vegyék alapul. A gyermekvédelem vonatkozásában erősítettünk a hangsúlyokon, és kollegáim ezeket a foglalkozásokat is igyekeznek érdekessé és változatossá tenni. Az előadóink kellően motiváltak, rugalmasak. A bűnmegelőzési programunkat folyamatosan igazítjuk a bűnelkövetési módszerek alakulásához, a bűncselekmények súlyához, valamint az ifjúsági, kábítószerügyi és bűnmegelőzési stratégiákhoz.
A két osztály jól megfér egymás mellett.
– A rendőrség bűnmegelőzési tevékenységének koordinálása során előnyös, hogy a bűnmegelőzési mellett az iskolapartnerségi osztály sem került ki az irányításom alól – hangsúlyozta. – Alapvetően az iskolaőrök is preventív jelenlétükkel működnek közre az oktatási intézmények rendjének fenntartásában. Az iskolaőrök a nyár folyamán bűnmegelőzési programokon, kitelepüléseken, de számos továbbképzésen is részt vettek, melyek során a koordinátorok és a trénerek az aktuális bűnmegelőzési programokról is tájékoztatták őket.
SZ. Z. J.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN, RENDŐRSÉG