Kettős gyilkosság felmentés után
15 éve történt az a kettős gyilkosság, ami örökre beírta magát a magyar kriminalisztikába. A tettest, Földes-Szabó Attilát ugyanis három évvel korábban egy másik emberölés, a Fő utcai órásgyilkosság vádja alól jogerősen felmentette a bíróság. Az állam 25 millió forintot fizetett kártérítésként a férfinak. Ezután indítottak eljárást ellene két másik ember kivégzése miatt.
Tarkón lőtték az órást
Somló Tamástól Szulák Andreáig rengeteg ismert művész szerette, tisztelte Mátrai Ivánt, a Fő utcai órást. Nem csoda, hogy országos sajtóvisszhangot kapott, amikor 1999. június 24-én több lövéssel meggyilkolták Budapesten. Holttestét reggel fedezték fel üzletében. Kilenc hónapig egy helyben topogott a nyomozás. Akkor az évtized lakásmaffiaügyének egyik gyanúsítottja váratlanul azzal állt elő, hogy tudja, ki ölte meg az órást. Vallomásában Földes-Szabó Attilát, az idegenlégiót is megjárt volt boncmestert nevezte meg tettesként, akit azonnal őrizetbe vett a rendőrség. Azzal vádolták, hogy egy társával ment kirabolni az üzletet. Ott minden előzmény nélkül kétszer tarkón lőtte Mátrai Ivánt, majd a társával kirabolta a boltot. Földes-Szabó Attila akkori barátnőjénél megtalálták az üzletből eltűnt egyik órát. Ez, illetve több terhelő vallomás szólt a férfi ellen. Ennek ellenére Földes-Szabót, aki végig tagadott, a bizonyítékok hiányára és a tanúk vallomásainak ellentmondásosságára hivatkozva 2005-ben jogerősen minden vádpont alól felmentették. A férfinak az ártatlanul leült évek és a meghurcoltatás ellentételezéséül ezután 25 millió forint kártérítést ítélt meg a bíróság. Az órásgyilkosság nyomozását anno Petőfi Attila vezérőrnagy, országos főkapitányi biztos irányította, aki akkor még a Budapesti Rendőr-főkapitányság életvédelmi osztályát vezette. Máig élénken emlékszik az ügy minden részletére.
– A Fő utcai órásgyilkosság rávilágított arra, hogy nem triviális mindenkinek az, amit egy nyomozás befejeztével mi annak látunk. De felmentés és felmentés között is van különbség. Én úgy érzem, hogy az órásmester megölése a világ legegyszerűbb képlete volt, az, aki mélyen ismerte az ügyet, tudja ezt – mondta hetekkel azután, hogy első fokon az óbudai kettős emberölés vádjával elítélték Földes-Szabó Attilát.
Eltűnési ügyként indult
A nyomozók akkor hatalmas eltökéltséggel keresték az ügy jogorvoslati lehetőségeit, miután a nyomozás alatt nem találták meg az elkövetés eszközét. Sokat foglalkoztak azzal, hogy a fegyver megtalálása egy jó perújítási alap lenne. Más elképzeléseik is voltak. De amikor másodfokon jogerőre emelkedett a felmentő ítélet, úgy érezték, a száraz jogi útvesztőkben az ügy kifújt. Földes-Szabó közben a megítélt 25 millióval olyan helyzetbe került, hogy teljesen új életet kezdhetett. A zsaruknak egy pillanatig nem jutott az eszükbe, hogy a férfi vissza fog esni. És nemcsak visszaesik, de pont emberölési ügyben, és ismét Petőfi Attila elé kerül majd az ügy. A vezérőrnagy ebben az időszakban már a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója volt. Egy egyszerű eltűnéses ügyként indult az óbudai kettős gyilkosság nyomozása.
– Rutineljárás volt – magyarázza a vezérőrnagy. – Úgy szólt a bejelentés is, hogy két ember, D. Kornél, illetve a testőre, K. Zsolt egy hétvégén Budapesten, a III. kerületben eltűnt. Az utolsó hely, ahová bekopogtak, nem más volt, mint Földes-Szabó bérelt háza. Gyanítottuk, hogy az eltűnt férfiak illegális üzleteket kötöttek, rengeteg pénz, milliók voltak náluk. Egyértelműnek tűnt, hogy az egyik üzleti partnerük Földes-Szabó volt, aki ellen eljárás is indult azért, mert a 25 milliós kártérítését kábítószerre költötte. Peruból hozta-vitte a kokaint.
Földes-Szabó Attila végig tagadta a gyilkosságokat. A közigazgatási eljárásban, amikor még eltűnési ügyben dolgoztak a III. kerületi zsaruk, látszólagos értetlenkedéssel válaszolt arra, hogy valóban látta-e a két férfit az eltűnésük előtt. Minden további nélkül elismerte, hogy a bérelt háznál találkozott velük. Azt mondta, beszélgettek egymással, de utána elmentek tőle. Azt is hozzátette, hogy „na, és akkor mi van?”. A rendőrök először a kábítószeres ügyek miatt vették őrizetbe a férfit. Ezután kezdtek igazán a kettős emberölésben dolgozni, és a szabadlábon lévő ismerőseit sorra kihallgatni. Így rajzolódott ki előttük, hogy pontosan hogyan történt a kettős gyilkosság.
A kettős gyilkosság
A két férfi egy előre megbeszélt időpontban jelent meg 2008. május 15-én a III. kerületi háznál. Gyanútlanul bementek, majd percek alatt mészárszékké vált a lakás. Földes-Szabó fegyvert fogott rájuk. Így vette rá D. Kornélt, hogy leragassza a testőre száját, majd összekösse a kezét és a lábát. Ezután Földes-Szabó előbb a megkötözött embert, majd D. Kornélt lőtte fejbe egymásután kétszer egy .22-es kaliberű, átalakított fegyverrel. Pontosan ugyanúgy, ahogy az korábban a Fő utcai órásgyilkosságnál történt. A jogerős ítélet szerint a férfi ezután levetkőztette és egy szikével szakszerűen feldarabolta, majd zsákokba rejtette a holttesteket. Alaposan kitakarított, majd luminollal, vérerőpróbával kezdte a vérnyomokat kutatni a lakásban. Ez magyarázza azt, hogy a helyszínen később egy lövés becsapódási nyomán kívül viszonylag kevés tárgyi bizonyítékot találtak a rendőrök.
– A nyomozás elejétől kezdve az élettársára, akitől gyereke született, és a barátaira, ismerőseire koncentráltunk – teszi hozzá Petőfi Attila. – Tulajdonképpen ezek az emberek mind elhagyták őt. Egy ismerőse ott volt a házban, amikor megölte a két férfit. Ő lényegében a következő vallomást tette. A pincében pakolt, amikor lövéseket hallott. Felrohant, és azonnal meglátta a két embert vérbe fagyva. Ő nem volt ott a lövéseknél, de tulajdonképpen elmondta ezt a helyzetet, majd a holttestek mozgatásában és a bizonyítékok eltüntetésében már részt vett. Ez nagyon fontos adu volt a nyomozás szempontjából. De Földes-Szabó élettársának is kulcsszerepe volt, aki utólag összerakta a mozaikokat. Egész pontosan azt, hogy órákkal a kettős gyilkosság után az ő jelenlétében vitte a férfi a feldarabolt holttesteket a Balatonhoz. Nem messze az édesanyja házától, Szemes és Boglárlelle térségében, egy mocsárban rejtette el az áldozatok földi maradványait. Mi pedig a nő emlékeinek a segítségével megtaláltuk ezeket.
Földes-Szabót 2016-ban életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte jogerősen a bíróság azzal, hogy legkorábban negyven év után szabadulhat feltételesen. Az ítélet szerint az áldozatoknak azért kellett meghalniuk, mert üzleti vitába keveredtek Földes-Szabóval, aki előre eltervezte, hogy hogyan végez velük. Mint a vezérőrnagy elmondta, az eljárás alatt végig tagadta a két ember megölését. Így a házban tartózkodó másik férfi bűncselekményben betöltött lehetséges szerepéről sem mondott semmit.
– Ahhoz, hogy az ő tényleges szerepét látni lehessen, meg kellett volna szólalnia Földes-Szabónak. Ő azonban végig tagadott. Ugyanakkor az, hogy az élettársa mutatta meg, hol vannak a feldarabolt holttestek, szintén egyértelműen ellene szólt. Lényeges, hogy a nő nem tudta, mi van a zsákokban, de azt igen, hogy csomagokat hordott a mocsárba Földes-Szabó – fejtette ki a vezérőrnagy, aki szerint a férfi kettős személyiség. Igazából a maga világában okos, egy zárt rendszerben. A fizikában majdhogynem egy feltaláló szintjén van, és nagyon sok tekintetben kifejezetten képzett. Csak épp a maga zárt rendszerében túljátssza a szerepét.
– Elégtétel, hogy Földes-Szabó életfogytiglanit kapott? – adódik a nyilvánvaló kérdés.
– Egyáltalán nem! Egy mondatban összefoglalva: két embernek meg kellett halnia, hogy ez az ember jó helyre kerüljön. Ez egyértelműen a kollégáim szisztematikus munkájának köszönhető – válaszolja meggyőződéssel Petőfi Attila. – Nagyon furcsa dolog, mert ilyen áron nem volt jó érzés, hogy ebben az ügyben bizonyítottnak látták a bűnösségét.
P. GÁL JUDIT
FOTÓ: ARCHÍV