Kik a vízumtanácsadók? Most megmondjuk

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A Magyarország külképviseletein dolgozó, elsődleges szűrőtevékenységet folytató vízumtanácsadók számoltak be munkájukról, tapasztalataikról az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság munkatársainak. Részletesen elmondták, hol, hogyan támogatják külképviseleteink konzuli munkáját.

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) a Konzuli együttműködés támogatása vízumtanácsadói elsődleges szűrőtevékenységgel IV. című projektje keretében 2024 áprilisától – több mint 863 milliós támogatási összeggel – hét vízumtanácsadó teljesíthet külszolgálatot Ankarában, Iszlámábádban, Ho Si Minh-városban, Kairóban, Sanghajban, Isztambulban és hamarosan egy hetedik állomáshelyen is. Valamennyien a schengeni vízumok kiadását segítik a magyar külképviseleteken.

December 10-én az OIF-en tartottak beszámolót munkájukról azok a vízumtanácsadók, akik a projektben a vízumkiadási munkát segítik Ankarában, Iszlámábádban, Sanghajban, Ho Si Minh-városban és Kairóban. Az esemény előtt azt kérdeztük Vincellér Lilla alezredestől, az OIF Nemzetközi Együttműködési Főosztály főosztályvezető-helyettesétől, hogy egészen pontosan miben tudnak segíteni a vízumtanácsadók.

– A vízumtanácsadók az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnál mint központi vízumkiadó hatóságnál szerzett tapasztalatukkal, szaktudásukkal támogatják Magyarország külképviseleteinek konzuli munkáját – mondta Vincellér Lilla. – Ellenőrzik az okmányok hitelességét, személyes interjúkat folytatnak a kérelmezőkkel, a repterek személyzetének is segítenek előadásokkal, szakmai kiadványokkal, és a külképviseletek dolgozóival, valamint a repterek személyzetével megosztják mindazon információkat, amikre a szakembereknek különösen figyelniük kell. A munka mindenhol más egy kicsit. Csak a példa kedvéért: míg Isztambulban és Sanghajban a kérelmezők kiemelkedően nagy száma a jellemző, addig Pakisztánban, Iszlámábádban a vízumkérelmezők migrációs profiljára kell az átlagosnál is jobban figyelni. A projekt része, hogy a vízumtanácsadók évente egyszer hazautaznak, és a társszervekkel, valamint az OIF munkatársaival megosztják a tapasztalataikat, ez történik ezen az eseményen is. Újdonság, hogy a vízumtanácsadók idén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Idegenrendészeti Tanszék hallgatóinak is bemutatják a külszolgálat szerepét az idegenrendészeti és menekültügyi munkában.

T. Z.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra