Kiszúrta a betörőbanda vezetőjét
Barbócz Gergely főhadnagy, a Debreceni Rendőrkapitányság betörési alosztályvezetője ismerte fel kamerafelvételről a vezetőjét annak a fülöpi betörőbandának, amely májustól legalább 40 millió forint értékben lopott járműveket és értéktárgyakat debreceni és mikepércsi céges telephelyekről, illetve hajdú-bihari és szabolcs-szatmár-beregi önkormányzati ingatlanokból.
Szervezettek ellen szervezetten.
– Kollegáimmal hamar felismertük, hogy szervezett bűnözői csoporttal van dolgunk, és mivel feltételeztük, hogy máshol is követnek el bűncselekményeket, a környező vármegyékben is tájékoztattuk a kapitányságok bűnügyi osztályait – idézte fel Barbócz Gergely, és hozzátette, Debrecenben hosszú évek óta nem történtek olyan vagyon elleni bűncselekmények, melyek során járműveket is loptak, hogy később azokkal vigyék el az összegyűjtött értéktárgyakat. – Maszkot viseltek, de a biztonsági kamerák felvételein az is látszott, mind a négyen tudták a feladatuk. Az egyik a környéket figyelte, a másik a kerítést vágta és a járműveket indította, a többiek értéktárgyak után kutattak. Mindent vittek, amiből pénzt lehet csinálni, gépeket, szerszámokat, szerelvényeket, rézkábeleket, aluprofilokat és fémlapokat. A videók elemzése során egyértelművé vált, hogy a bűncselekményeket ugyanazok követték el. Szünetet tartottak, majd egy mikepércsi telephelyen tűntek fel újra, aztán Darvas és Vekerd önkormányzati ingatlanjaiba törtek be. Ezután együttműködésbe kezdtünk berettyóújfalui és hajdúhadházi nyomozókkal. Közben szabolcsi kollegák jelezték, náluk Biri, Geszteréd, Nyírvasvári, Nyírbogát és Terem önkormányzatához törtek be. Egyeztetéseink során gyanú merült fel, hogy azokat is ők követték el, ezért velük is kapcsolatba léptünk.
Hagytak nyomokat, de ezeket nem volt könnyű megtalálni.
– A hatalmas kiterjedésű helyszínek között volt egy közel kéthektáros, ezért agyalnunk kellett, hol keressünk nyomokat. Munkatársaimmal széles körű szemlét végeztünk, és azokon a részeken, amelyeket nem mutattak a biztonsági kamerák, gondolatban rekonstruáltuk, miként viselkedhettek. Sikerült nyomokat rögzítenünk, de ezekről részleteket egyelőre nem mondhatok – tájékoztatott a főhadnagy, és hangsúlyozta, a rendőri összefogás volt a gyors felderítés záloga. – Rég volt ilyen horderejű, több illetékességi területet érintő bűnügy errefelé, és ez a tény az együttműködésre is hatással volt. Minden kollega segíteni akart, és így esett, hogy a Berettyóújfalui Rendőrkapitányság nyomozói egy térfigyelő felvételén azonosították egy gépkocsi rendszámtöredékét. Az egyik, illetékességi területükön történt betörést követően egy közelben ügyelő biztonsági őrt is kikérdeztek, aki emlékezett egy autóra, amely a kérdéses időben megfordult a helyszín közelében. Kiszélesítettük a keresést, és egy másik kamerafelvételen a sofőr is látszott, akiben felismertem H. Jánost (54). Akadt vele dolgom, amikor a Püspökladányi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályán szolgáltam. Fülöpre van bejelentve, és többszörösen büntetett előéletű, főleg betöréses lopások miatt ült.
És a gépezet beindult.
– Amikor elemeztük a helyszíni kamerafelvételeket, az elkövetők mozdulatainak és testfelépítésének alaposabb szemügyre vétele során észrevettük; nem mindenhol ugyanaz a négy férfi jelent meg. Heten lehettek, így felmerült a gyanú, hogy rokonokról van szó, ugyanis egy ilyen létszámú csapatba idegent soha vagy csak nagyon ritkán engednek be. Ezzel a feltételezéssel álltunk neki a megfigyelésüknek, és arra jutottunk, mind a heten Fülöpön élnek. Azonosításukban sokat segítettek a vámospércsi kollegák, akik még családfát is rajzoltak. Szabolcsi és hajdú-bihari járőrök egyaránt listát kaptak róluk, és azokról a járművekről, amelyeket feltehetően használtak, és pár nappal később jelzést adott egy vámospércsi járőrpáros. A kocsiban, amelyet ellenőriztek, hárman ültek: két férfi és egy nő. Mindkét férfiról azt feltételeztük, hogy a banda tagjai, és most is ezzel gyanúsítjuk őket. Előállításukat követően rögtön meg kellett szerveznünk a további öt gyanúsított elfogását, és ebben is nagy segítséget nyújtottak a helyi kollegák, akik elmondták, melyikükhöz kellhetnek közterületi támogató alosztályosok (kta) – idézte fel Barbócz Gergely, utalva a szabolcsi Jonatán és a hajdú-bihari Cívis kta munkatársaira. – Több kollega jött a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályáról, de debreceni, berettyóújfalui, hajdúhadházi és természetesen vámospércsi nyomozók is részt vettek az elfogásokban, illetve az ingatlanok átkutatásában. Volt, akit nem találtunk meg a lakhelyén, de a helyiek tudták, hol kell őket keresni, és meg is lettek.
Az 1700 lelkes községben öt férfit fogtak el augusztus 23-án, a hétfős banda tagjai 23, 32, 34, 35, 40, 54 és 63 évesek; a bíróság elrendelte letartóztatásukat. Az otthonaikban tartott kutatások során személykocsit, arany ékszereket, szerszámgépeket és másfél millió forintot foglaltak le a rendőrök.
– Bizonyos szakértői vizsgálatok eredményére még várunk, és az időközben felmerült ügyekben is tart még a nyomozás, de abban is biztosak vagyunk, hogy H. János volt a vezetőjük – összegezte a debreceni alosztályvezető. – Szabolcsi kollegáink öt-, mi pedig tízrendbeli betöréses lopás miatt indítottunk nyomozást velük szemben, de még legalább öt hasonló bűncselekmény írható a számlájukra, talán több is. Folytatjuk az együttműködést.
SZ. Z. J.
FOTÓ: RENDŐRSÉG