Kivégzik a rendőrgyilkost

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Alabama államban minden rendőrgyilkost halálbüntetés fenyeget, de az is törvényi előírás, hogy ehhez elegendő az esküdtek 10:2 arányú többsége. LaJeromeny Brown (45) tárgyalásán ez volt az eredmény, de Bill Clardy őrmester megölésének ügye egy döbbenetes családi vonatkozás miatt is emlékezetes maradt.

Borzalmas baleset helyszíne volt a Huntsville-ből kivezető Old Gurley Road a 72-es országút kereszteződésénél 1978. május 3-án. Billy Fred Cardy őrmester megkülönböztető jelzéssel és nagy sebességgel haladt, mert egy intézkedésnél szükség volt a támogatására, de egy kikerülő manőver közben elvesztette uralmát a szolgálati autó felett, és a töltés melletti sziklás részbe csapódott. A helyszínen életét vesztette. Két fiúgyereket és feleséget hagyott hátra. Nagyobbik fia, ifj. Billy Clardy is rendőr lett, és mivel korábban tengerészgyalogosként szolgált, sőt, többszörösen kitüntetett katonaként tért vissza Irakból, az alabamai rendőrség különleges egységénél, a kábítószer-bűnözés elleni STAC-csoport Madison-Morgan megyei részlegéhez került.

Négy évvel ezelőtt részt vett egy fedett akcióban, amelynek során operatív kollegája megszervezte, hogy egy LaJeromeny Brown nevű drogdíler 50 kilogramm cannabist ad el neki. Az átadás-átvételre egy lakatlan épületben került volna sor Huntsville északnyugati részén. Brown gurulós bőrönddel és a kezében egy zacskóval érkezett a házhoz, de fegyver is volt nála, és miután belépett, egymás után háromszor tüzelt, majd a pisztolyt eldobva elmenekült. Ifj. Billy Clardy lövedékálló mellényt viselt ugyan, de az egyik, közvetlen közelről leadott lövés így is a szívébe fúródott, és az orvosok nem tudták megmenteni az életét. Erről Brown már a rács mögött értesült, mert a STAC-csoport többi tagja a helyszín közelében elfogta.

A második generációs rendőr szolgálatteljesítés közben bekövetkezett halála négy évvel ezelőtt is sokkolta az Egyesült Államok közvéleményét, és ezt a sebet elvileg feltépte az ítélethirdetés, gyakorlatilag viszont Clardy özvegyének nyilatkozata enyhített a döbbeneten. „Mindannyian igazságot akartunk, és őszintén érzem, hogy ebben részesültünk. Köszönöm a közösségnek, és nem lehetek elég hálás az ügyészségnek” – mondta Ashley Clardy Boyd arra utalva, hogy nemcsak néhai férje kollegáitól kapott támogatást, hanem Huntsville polgárai közül is sokan adtak neki erőt, az ügyészek pedig mindent megtettek, hogy észérvekkel szétzúzzák Brown védekezését. A férfi ügyvédje és maga Brown is azt bizonygatta, nem tudta, hogy rendőrre lőtt. „Csak egy árnyat láttam a kezében fegyverrel, és megijedtem, hogy rablótámadásba csöppentem” – mondta, és bocsánatot is kért Clardy családtagjaitól, de az esküdteket ezzel sem befolyásolta, hogy csak életfogytig tartó fegyházbüntetést szabjanak ki rá. LaJeromeny Brown méreginjekciós kivégzésének időpontját később fogják kitűzni. „Billy azt az űrt töltötte be, amely néhai édesapja után maradt. Ő egy zsaru fia volt, akiből szintén zsaru lett, de ezt megelőzően katonaként is szolgálta közösségünket. Rendőrként és emberként törekedhetünk arra, hogy olyanokká váljunk, mint volt ő” – fogalmazott a bíróság lépcsőjén rögtönzött sajtótájékoztatón Kirk Giles huntsville-i rendőrkapitány. Billy Clardy öt gyereket hagyott hátra.  

SZ. Z. J.

FOTÓ: HUNTSVILLE-I RENDŐRSÉG, INTERNET

<< Vissza az előző oldalra