Különleges egység – A Sakál géppisztolyai

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A magyar rendőri terrorelhárítás kezdetei a kísérletezés korszakát jelentették. Az 1980-as évek második felében a korlátozott erőforrások vezettek oda, hogy a különleges egységek tagjai akár bűnjelként lefoglalt fegyverekhez is hozzájuthattak. Így kerültek egy nemzetközi terrorista géppisztolyai az első magyar különleges rendőri egységhez.

Ma már közismert tény, hogy a „Carlos, a Sakál” néven is emlegetett Ilich Ramírez Sánchez hosszú évekig Magyarországon tartózkodott. A nemzetközi terrorista műveleti bázisként használta budapesti lakását, amit a magyar titkosszolgálatok bocsátottak a rendelkezésére. Ott Carlos csoportja számos térkép, szakkönyv mellett fegyverraktárt is kialakított. A nemzetközi helyzet változásával a Sakál magyarországi tartózkodása egyre inkább terhessé vált vendéglátói számára, így folyamatos nyomással sikerült elérni, hogy elhagyja hazánkat.

Az utolsó, a rettegett terrorista nevére szóló szállítmányt 1986. március 8-án indították útba a Ferihegyi repülőtérről, ahol a Belügyminisztérium (BM) kémelhárítói lefoglalták a gyanús ládákat. A csomagban összesen 24 olasz eredetű, 9×19 mm-es Beretta M12 géppisztolyt találtak lőszerrel együtt, amelyek nemzetközi fegyvercsempész-hálózatokon keresztül jutottak el a Magyarországon élő Carloshoz, aki az azonosításra alkalmas fegyverszámokat egytől egyig kiköszörülte a géppisztolyokból. A lefoglalt csomagba tartozó fegyverek közül 22-t vittek a BM raktáraiba, kettőt pedig a Magyar Néphadsereg vett át 1986 októberében.

Két hónappal a sikeres lefoglalás után a géppisztolyok zöme már a BM kiképző századánál volt, ahonnét 1986 szeptemberében egyenes út vezetett a Készenléti Rendőrség elődszervezeténél különleges feladatokra felállított akciószázadokhoz. Ott került sor a géppisztolyok első nyilvános megjelenésére egy 1986. november 25-ei díszszemlén. A Beretta M12 géppisztolyokat elsődlegesen a Komondor Terrorelhárító Szolgálat rohamcsoportjaiban szolgáló rendőrök használták. Mivel a géppisztolyokon nem volt olvasható fegyverszám, így a rendőrök a fegyverszíjra filctollal felírt számok alapján azonosították őket.

A Beretta M12-eseket 1991-ben váltották fel az izraeli eredetű UZI géppisztolyok, így az öreg „hurkatöltők” más különleges rendőri egységekhez kerültek. A zárt térben is kiválóan alkalmazható, biztonságos géppisztolyok utoljára 1998-ban bukkantak fel rendőröknél, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szervezett bűnözés elleni osztály bevetési alosztályának tagjainál. Így a terroristáktól lefoglalt fegyverek összességében 12 éven keresztül szolgáltak rendvédelmi területen, ami nem rossz teljesítmény, tekintve, hogy a lefoglalt fegyverekhez pótalkatrész egyáltalán nem állt rendelkezésre.

K. D.

FOTÓ: RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra