Lengyel hálóvetők a magyar rendőrök kezében

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A rendőri különleges egységek fegyvertárában sokszor bukkannak fel speciális helyzetek megoldására kialakított szokatlan eszközök. Ilyenek az egyre inkább terjedő elektromos sokkolók vagy épp a babzsáklövedékes puskák, amelyekkel az erőszakos elkövetők ellenállása halálos erő alkalmazása nélkül is megtörhető.

Ilyen eszköz volt a lengyel RWGŁ-3, azaz a „3-as Típusú Kézi Könnygázgránátvető”, amit érdemes jobban is megismerni, hiszen a különleges fegyvert a magyar rendőrség terrorelhárító egységének fegyvertárában is megtalálhattuk. A világ egyik legelterjedtebb támadófegyvere, az AKM gépkarabélycsalád lengyel változatát alapul véve fejlesztették ki az 1970-es évek elején a radomi fegyvergyárban azzal a céllal, hogy a lengyel rohamrendőrök is rendelkezzenek egy olyan, egyszerűen kezelhető gránátvetővel, ami biztonságosan, akár száz méter távolságra is kilőheti a könnygázgránátokat.

Az eredeti fegyverből csupán a tok és az elsütőszerkezet maradt változatlan, a cső elejére illesztett adaptert az 51 milliméter átmérőjű UGŁ-200 általános rendeltetésű könnygázgránát kilövéséhez alakították ki. Az indításhoz szükséges energiát tízdarabos, íves szekrénytárból adogatva egy-egy indítótöltény adta meg, ami nagyon hasonló kialakítású a lövedéket nem tartalmazó vaktöltényekhez. A fegyvert minden lövés után kézzel kellett újratölteni, szemből behelyezve az új könnygázgránátot.

Az üzembiztos, jól használható fegyverhez 1984-ben fejlesztették ki az SZO-84 adaptert, ami lehetővé tette egy 4×4 méteres, erős, sűrű szövésű elfogóháló kilövését is. A tervezők elképzelése szerint ez a háló alkalmas lett volna dühöngő bűnözők harcképtelenné tételére, vagy épp elszabadult állatok befogására is.

Az RWGŁ-3 könnygázgránátokkal és hálóvető készlettel együtt került a Komondor Terrorelhárító Szolgálat fegyvertárába 1988-ban, a különleges rendőri egység tagjai azonnal megkezdték az eszköz tesztelését.

– Ezt a fegyvert nem kifejezetten szerettük, a nagy hálóvető toldattal lehetetlen volt célozni, az újratöltéshez pedig több tucat vékony fapálcát kellett betömködni a megfelelő indítónyílásokba, így a fegyvert bevetésenként csak egyszer használhattuk – emlékezett vissza az egyik felhasználó. – A tesztek során kiderült, ha sikerült is eltalálni a célszemélyt, az gyorsan megszabadult a hálótól.

Az RWGŁ-3 gránátvetők még a 2000-es évek elején is a rendőri fegyvertár részét képezték, kifejezetten könnygázgránátvetőként, tömegoszlatások során alkalmazva. A rövid életű hálóvető toldat éles bevetésére soha nem került sor, ám érdekes színfoltja maradt a hazai rendőri terrorelhárítás történetének.

K. D.

FOTÓ: HM HIM, ARCHÍV

<< Vissza az előző oldalra