Lezárult a chicagói egyenruhabotrány

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Nem csak amerikai zsaruk körében keltett felháborodást egy rendőrgyilkos fiatalember védőügyvédjeinek kérelme. Eszerint a büntetőper tárgyalására senki se érkezzen egyenruhában, mert egy „kék tenger” pszichés nyomás alá helyezné az esküdteket, de a bíró elutasította az indítványt.

Három gépkocsizó járőr, Ella French, Carlos Yanez és Joshua Blas figyelte a Chicago központi részétől délre fekvő Englewood utcáin haladó járműveket 2021. augusztus 7-én este. Menet közben ellenőrizték a gyanúsnak vélt autók hatósági jelzéseit, és pár perccel 21 óra után szólítottak fel megállásra egy szürke, városi terepjárót, amelynek a nyilvántartásuk alapján lejárt a műszaki vizsgája. Arra utasították a három benne ülő fiatalt, két férfit és egy nőt, hogy szálljanak ki. Ők ennek eleget tettek, de a rendőrökkel szemben lekezelően viselkedtek. A hátsó ülésről kiszállt, arcán is tetovált fiatalember többszöri felszólításra sem volt hajlandó el-, illetve letenni a kezében lévő mobiltelefont és energiaitalt. Amíg a zsaruk vele vitáztak, egy óvatlan pillanatban a kocsit vezető férfi beszaladt a házak közé, az egyik járőr, Joshua Blas pedig utánarohant. Ekkor a másik fiatalember letette az energiaitalt, majd bő pólója alól kikapott egy pisztolyt, és a rendőrökre lőtt, majd menekülni próbált. Mindkét egyenruhás összeesett, de Blas őrmester visszafutott hozzájuk. Kiáltott a távolodó férfinak, aki nem állt meg, ezért többször is rálőtt, és el is találta.

chicago

A súlyosan sérült rendőrnővel riadóztatott kollegák száguldottak a legközelebbi kórházba, de olyan súlyos sebesüléseket szenvedett, hogy a műtőben meghalt. Carlos Yanez is megsérült, de túlélte a támadást, és azóta már fel is épült. A helyszínen elfogott Emonte Morgan (23) is kórházba került, utána pedig letartóztatták, méghozzá óvadék nélkül, és a bátyját, az autót vezető Eric Morgant (25) is ott fogták el, ugyanis visszatért a helyszínre, és felkapta a földről a pisztolyt, amivel megbilincselt öccse a rendőrökre lőtt. Kereket akart oldani, hogy a fegyvert eltüntesse, de ekkor már olyan sok ember gyűlt össze a lövések hallatán, hogy ártalmatlanná tették, és átadták a nagy erőkkel kivonuló rendőröknek. Ő is rács mögé került. A fiatal nővel szemben nem emeltek vádat.

chicago

Múlt októberben tárgyalták Eric Morgan perét, és a (lopásért) büntetett előéletű férfi elfogadta az ügyészség hétéves szabadságvesztésről szóló ajánlatát. A zsúfolásig telt tárgyalóterem padsoraiban szinte csak egyenruhás zsaruk ültek, és ennek hatására kérelmezték Emonte Morgan védőügyvédjei, hogy a rendőrgyilkossággal vádolt férfi büntetőperének tárgyalásaira senki se mehessen be egyenruhában. Sőt, az Ella French iránti szimpátiát kifejező feliratos és fényképes ruhadarabok viselésének betiltását is kezdeményezték azzal az indoklással, hogy a cirkuszi kulisszának ható „kék tenger” indokolatlan pszichés nyomás alá helyezheti az esküdteket. Ezt az indítványt, főleg a cirkusz emlegetését, nem csupán rendőrök tartották botrányosnak, és internetes fórumok mellett a média is felkapta a rendhagyó témát. Egyenruhában szolgáló rendőrök nem mehetnek be egyenruhában egy szolgálatteljesítés közben agyonlőtt kollegájuk gyilkosának bírósági tárgyalására? De még a civileknek is vigyázniuk kell, mit vesznek fel, mert a tárgyalóterem bejáratánál ellenőrizni fogják, mi van rajtuk?

A forrongó indulatoknak a bírónő vetett véget. „Senkinek nem fogom előírni, milyen ruhát viselhet és milyet nem egy bírósági tárgyaláson” – fogalmazott dr. Ursula Walovski, aki február 27-re írta ki az esküdtek kiválasztását. A drámai rendőrgyilkosság döbbenetes bírósági utójátékának iróniája, hogy a nagy médiavisszhang révén minden leendő esküdt tudja, ebben a tárgyalóteremben milyen látvány és hangulat vár rá, de elfogulatlanságukat az is nehezítheti, hogy Ella Frenchről könnyfakasztó riportok készültek. Minden kollegája mosolygós, segítőkész munkatársként emlékszik rá, és az is kiderült, hogy azért fogadott örökbe kutyákat, mert ő maga is adoptált gyerek volt. „Ezt a kiskutyát szolgálat közben vette magához, és ez a fotó jól visszaadja, hogy ettől mennyire boldog volt. Ilyen volt az én fogadott lányom” – mondta nevelőanyja, Elisabeth French egy érzelmes interjúban. Ella French 29 évet élt, és vélhetően legalább ennyit fog rács mögött tölteni Emonte Morgan, akinek halmazati büntetésre kell számítania, mert a rendőrgyilkosság pillanatában még érvényben volt vele szemben egy 2019. augusztusi rablótámadás miatt kiszabott, két évre felfüggesztett szabadságvesztés.

SZ. Z. J.

FOTÓ: CHICAGO RENDŐRSÉGE

<< Vissza az előző oldalra