Lőverseny számos kihívással
A Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) szervezésében tartották október 2-án a IV. Nemzetközi Rendészeti Szolgálati Lőversenyt a ROKK nagytétényi lőterén. A magyar indulók mellett Kína két SWAT-csapata is képviseltette magát.
Az eseményt Bak Sándor ezredes, a ROKK igazgatója nyitotta meg, majd az eligazításon ismertették a főbb szabályokat. A verseny célja a rendvédelmi szervek nemzetközi szakmai kapcsolattartása és tapasztalatcseréje, ezenfelül pedig a hivatásos állomány lőkészségének, valamint a biztonságos és szakszerű fegyverkezelésének a felmérése volt.
A megmérettetésre háromfős csapatok nevezhettek. Hazai részről a magyar rendőri vezetők, a „magyar rendőri” és a Terrorelhárítási Központ csapata, külföldről a Kínai Népköztársaság pekingi és Hopej (Hebei) tartományi SWAT-részlegéből két, valamint egy nemzetközi vegyes csapat indult.
A meghívott kínai kollégák néhány nappal a verseny kezdete előtt érkeztek.
– Számukra ismeretlenek voltak az általunk használt fegyverek, ezért a verseny előtt Csopakon, a lőtéren statikus lőgyakorlatot tartottunk – mondta Bak Sándor ezredes. – Nagyon tetszett nekik, rendkívül ügyesek voltak. Az 5 Fegyver Kupa Rendészeti Lövész Egyesület szeptember 30-ára és október 1-ére lőversenyt szervezett, amelyen szerették volna, ha a kínaiak is részt vesznek. Hogy ez létrejöhessen, biztosítottuk számukra a szükséges fegyvereket. A kínaiak rendkívül jól szerepeltek, könnyen vették az akadályokat, és szinte valamennyi számban elhozták az első három helyezés egyikét.
A IV. Nemzetközi Rendészeti Szolgálati Lőversenyt hat pályán rendezték meg. Hol egyénileg, hol pedig csapatban CZ P-09-es pisztollyal és CZ Scorpion EVO3 A1 géppisztollyal kellett teljesíteni időre a mozgással kombinált feladatokat.
– Az első egy csapatverseny volt, amelyen a versenyzők pisztollyal kizárólag a saját céltáblájukra célozhattak, egy meghatározott sávban futva – magyarázta az ezredes. – Ennél elengedhetetlen volt egymással a kommunikáció, a csapatmunka. Ezt követték az egyéni számok, amelyekben különböző testhelyzetekből kellett eltalálni a célt. Az egyik legizgalmasabb feladat a „Karbantartás két baráttal” nevet kapta. A versenyzőknek nyolc fotóból kettőt megmutattunk, amelyet 10 másodpercig memorizálhattak. Ők voltak a „barátok”, akiket nem volt szabad eltalálni. A képeket egy-egy céltáblához ragasztottuk. A versenyzők egy asztalnál tárazták be a fegyverüket, majd ezt követően támadást szimuláltunk. A feladat az volt, hogy az asztalnál ülve az ellenséges céltáblákat eltalálják úgy, hogy a takarásban lévő „barátokat” ne érje lövés.
Ezután olyan feladatok következtek, amelyeknél kikényszerített testhelyzetekben, fedezékből kellett célra lőni. Az utolsó, összetett feladatban az erőnlét, a mozgás és az ügyesség is számított. Ebben nehézséget jelentett, hogy fizikai megterhelés után kellett a céltáblákat eltalálni. Szerepelt benne faltörő kossal futás, gázálarcban lövés, végül pedig a sérült bajtárs kimentésével zárták a feladatot.
A verseny végeztével Pozsgai Zsolt vezérőrnagy, személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes adta át a díjakat, illetve a legjobb eredményt elért külföldi versenyzőt az országos rendőrfőkapitány által felajánlott különdíjjal jutalmazta. A másik különdíj: Bak Sándor ezredes a legfiatalabb versenyzőt – egy 1999-es születésű kínai kolléganőt – emléktárgyban részesítette. A ROKK igazgatója jónak értékelte a versenyt, sérülés nem történt, és a meghívott vendégek is elégedetten távoztak.
Eredmények
Egypályás csapatverseny (pálya: Félelmetes fémerdő) különdíja:
1. Kína 1.
Egyéni, pisztoly:
1. Csaplár Balázs
2. Ju Suáj
3. Fang Geng
Egyéni, géppisztoly:
1. Csaplár Balázs
2. Lencsés Péter
3. Veress Ádám
Egyéni, összetett:
1. Csaplár Balázs
2. Lencsés Péter
3. Veress Ádám
Csapat, összetett:
1. TEK
2. Magyar rendőri vezetők
3. Magyar rendőri csapat
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: ANTAL NORBERT