Lövések 24 órán keresztül

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Idén már 13. alkalommal rendezték meg a 24 Órás Szituációs Lőbajnokságot Esztergomban. Ravasz lőpályák, meghökkentő nehezítések és olykor erős fizikai terhelés, ez a kerek egy napig tartó verseny foglalata. A versenyé, amely népszerűbb, mint valaha.

A 24 Órás Szituációs Lőbajnokság az a verseny, amelyről még egy harcedzett mesterlövész sem gondolhatja azt, hogy amennyiben kicsit rosszabb napja van, rutinból megoldja a feladatokat. Nem oldja meg. Borka László őrnagy, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság kiképzője és Keresztesi Zsolt, a versenynek otthont adó Central European Bodyguard Academy Kft. oktatóközpontjának vezetője, az objektum tulajdonosa olyan pályákat állított össze, hogy a versenyzőknek az idő előrehaladtával már messze nem az a legnagyobb bajuk, hogy alvás és pihenés nélkül kell egyik pályát a másik után teljesíteniük szinte megállás nélkül 24 órán keresztül. Az elmúlt években volt már itt olyan nehezítés, hogy az egyik pálya előtt WD-40-et spricceltek a tenyerükbe, és az enyhén olajos kéz finoman szólva nem segítette a célzást… Máskor a Critical Madness nevű cseh grindcore zenekar velőtrázó hangorkánja üvöltött/hörgött egy fejhallgatón keresztül a fülükbe, vagy a lövés előtt egy rövid ideig jeges vödörbe kellett lógatniuk a kezüket, és ezek sem növelték a célzás biztonságát…

– Utóbbit ebben az esztendőben is alkalmaztuk nehezítésként, de tartogattunk egyéb meglepetéseket is a versenyzők számára – mondja Borka László őrnagy. – Az egyik az a feladat volt, amelyben ki kellett valakit szabadítaniuk egy lakásból, ahol nemcsak a megkötözött tulajdonos várta őket, hanem a két elkövető is, hogy aztán airsoft fegyverekkel megküzdjenek egymással. A másik feladatot egy raklapokból épített mini faluban kellett végrehajtaniuk, de van olyan is, amikor a versenyzőknek létrán kell felmászniuk egy padlástérbe, vállukon egy ötvenkilós bábuval, majd lefelé kell lőniük a bokrok közé elhelyezett lőlapokra, valamint lesznek random irányba mozgó célok, ravasz pályák, és persze minden helyszín bonyolult szituációs lőfeladatokat tartalmaz, szóval alaposan kizökkentjük a résztvevőket a komfortzónájukból.

Idén 52 versenyző vesz részt a programon, köztük tíz rendőr, a többi igazolt lövészversenyző, és ahogy Borka László mondja: érdekes megfigyelni, hogy másféleképpen hajtják végre a feladatokat az egyenruhások és a sportolók. Miközben beszélgetünk, lövések zaja teríti be a hajnalt, félúton jár a verseny, amely a nehézségek ellenére jó hangulatú. Az éppen feladatra várók tréfálkoznak, beszélgetnek, több nő is van közöttük, akik amúgy kitűnő eredményeket érnek el.

– A 24 óra alatt 24 pályán teljesít minden versenyző – foglalja össze a 24 Órás Szituációs Lőbajnokság legfontosabb tudnivalóit Keresztesi Zsolt. – Egy pályán azonban mindenki csupán négy percet tölthet el, ám hogy ki mikor kerül a lőállásba, azt senki sem tudhatja, így pihenni nincs idő, állandó készenlétben kell lenniük. És azok a feladatok, amelyek a legnagyobb figyelmet és koncentrációt igénylik, nyilván hajnalban kerülnek sorra, amikor a résztvevők a legfáradtabbak. Különben mindenféle helyzetben kell lőniük, ülve, térdelőhelyzetben, állva, kifacsart testhelyzetben, szokatlan szituációban, autóból, billegő gumilabdán állva, ha pedig nem ők billegnek, akkor a célok mozognak, lőniük kell ügyes kézzel, ügyetlenebb kézzel, és ezek valóban erős kihívás elé állítják őket.

A 24 órás verseny lényege valóban az, hogy kihívást jelentsen a legjobbaknak is, a lövészek minél több tapasztalatot gyűjtsenek és cseréljenek, valamint egy jó hangulatú rendezvényen bizonyítsák lőtudásukat. Amúgy pedig ebben az esetben a legnagyobb közhely is helytálló: aki ezen a versenyen részt vesz, és egyáltalán teljesíti a feladatokat, már nyert.

Végül persze hirdettek hivatalos eredményt is: Szőke Sándor (Magyar Honvédség) győzött, a második helyet Hegyi Krisztián (Budapest Shooting lőtér), a harmadikat Pődör Attila szerezte meg.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra