Megjelent a Belügyi Szemle
Az idei 9. számban olvashatnak paradoxonokról, pénzmosó banda felszámolásáról, könyvajánlókat, illetve egy rendhagyó interjút is a győri Széchenyi István Egyetem három meghatározó vezetőjével.
Habár a folyók városában évszázados hagyománya van a felsőfokú oktatásnak, a Széchenyi István Egyetem (SZE) hivatalosan idén ünnepli fennállásának 55. évfordulóját. E rendhagyó interjú keretében az SZE három meghatározó alakjával: dr. Filep Bálint elnökkel, prof. dr. Friedler Ferenc tudományos elnökhelyettessel, rektorral, illetve prof. dr. Smuk Péter dékánnal beszélgetett Szabó Csaba főszerkesztő-helyettes és Németh Viktor felelős szerkesztő.
Ludányi Csaba esettanulmányának célja egy 2018-ban indult és eredményesen befejezett pénzmosás miatt folytatott nyomozás bemutatása, amely révén figyelem fordítható a hazánkban is egyre inkább a gazdasági bűnüldözés fókuszába kerülő „számlaváltós csalásokra”. A szerző meglátása szerint a magyar bűnügyi szervek hatékonyan képesek komplex módon végrehajtott, számottevő kármegtérülést produkáló nyomozásokat lefolytatni.
A katonai alkalmazásban és a polgári közlekedésben a magas automatizáltságú járművek széles körű elterjedésével növekszik az utólagos szakértői vizsgálatok szerepe. A járművekben található bizonyítékok, digitális adatok a szakértői vizsgálat céljához kapcsolódóan segítenek megállapítani, hogy milyen esemény, hol, mikor és hogyan történt. Ezekhez az információkhoz a valós időben történő hozzáférés elengedhetetlen az esemény pontos idővonalának meghatározásához, valamint a kapcsolódó felelősség későbbi megállapításához. Az anti-forensics technikák alkalmazásával lehetőség nyílik a szakértői vizsgálatok kompromittálására, az eredmények minőségének befolyásolására.
A könyvismertetőben Budavári Árpád személyes megfigyelése, szakmai és tudományos tapasztalata alapján mutatja be Molnár (Café) Kata Police Café módszertani kézikönyv című könyvét. Ez a kézikönyv jól szolgálja a módszert alkalmazni szándékozók felkészítését, mindemellett bepillantást enged a nyolc évvel ezelőtti kezdetektől a mai napig megtett út küzdelmeibe, sikereibe, eddigi eredményeibe a fejlesztés lehetséges irányainak megjelölésével.
Paradoxonok a kriminológiában címmel jelent meg Korinek László tanulmánykötete, melyet Lévay Miklós mutat be. A tanulmánykötet célja a kriminológiában, a büntető igazságszolgáltatásban, a rendőrség tevékenységében, a büntetés-végrehajtásban és a jogrendszerben meglévő paradoxonok feltárása, bemutatása. A szerző széles körű hazai és nemzetközi szakirodalom, valamint kutatási eredmények alapján mutat rá a vizsgált területeken érvényesülő ellentmondásokra.
M. GY.