Megjelent a Belügyi Szemle
Az október havi szám utazásra invitálja az olvasót a kriminológia tudományába. Az Országos Kriminológiai Intézet 15, elmúlt évekbeli kutatásának eredményeit ismerhetik meg az OKRI szakértőinek tollából.
A sort egy nemzetközi tanulmány nyitja, amely bemutatja a bűnözés új és napjainkban mindinkább terjedő formáját, az online felületeken megvalósuló bűncselekményeket. Ezt követi a gyermekek és fiatalkorúak bűnelkövetésének új jelenségeit ismertető írás, A sort egy olyan dolgozat folytatja, amely a tiltott adatszerzés és az információs rendszer elleni bűncselekmények magyarországi sajátosságait ismerteti.
A kapcsolati erőszak bűncselekménye immár tíz éve önálló tényállás a hazai büntetőjogban. Az ezzel foglalkozó tanulmány az elmúlt időszak joggyakorlatának tanulságait összegzi, segítve ezzel a jogalkalmazást.
„Vannak-e kriminogén foglalkozások?” – teszi fel a kérdést munkájában a szerző. A foglalkozások és a bűnözés közötti összefüggés néhány elméletileg is fontos aspektusát tárgyalja a rendelkezésre álló ismeretek alapján, különös tekintettel a téma irodalmára. A szerző a nemzetközi szakirodalom és a hazai statisztikák alapján áttekinti a foglalkozások és a bűnözés közötti kapcsolat néhány vetületét. Felveti a hivatásos bűnözőkkel összefüggő kérdéseket is.
A sportrendezvények kockázatelemzése a következő írás témája. Ezek az események mindig egyedileg alakulnak, így tökéletes bizonyossággal nem lehet előre látni őket. Kockázatelemzéssel, a körülmények pontos feltérképezésével azonban jó eséllyel azonosítani lehet a potenciális veszélyforrásokat, és ezáltal fel lehet készülni a prevencióra, a jogsértő magatartások megakadályozására, illetve megszüntetésére, kiterjedésük megfékezésére.
Olvashatnak még az európai dzsihadisták motivációjáról is fegyveres harcban. Aztán egy testépítő tevékenységről szóló kutatás eredményeiről, melynek szerzője kriminológiai szempontból tárja fel annak büntetőjogi vetületeit az olvasó előtt. A kutatási eredmények képet adnak arról, hogy milyen profilú elkövetők ellen és milyen szerekkel történő visszaélések miatt indulnak a hazai eljárások, illetve azt is tükrözik, hogy milyen mintázatok jellemzők az elkövetésekben és az ítélkezési gyakorlatban.
M. GY.