Megújult a rendőrség és a polgárőrség szövetsége
Dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány és dr. Túrós András ny. altábornagy, az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) elnöke a 29. Országos Polgárőr Nap pódiumán látta el kézjegyével a rendőrség és az OPSZ aktualizált együttműködési szerződését. A családias tiszafüredi juniálison erdélyi polgárőrök is nagy tapsot kaptak.
Bűnmegelőzés, határvédelem, környezetvédelem – Polgárőrök Magyarország biztonságáért – e mottó jegyében és tikkasztó hőségben zajlott az immár 33 esztendős OPSZ legnagyobb éves ünnepe, amelyre 2500 tag és vendég érkezett a tiszafüredi Morotva kerékpáros pihenőparkba. Dr. Pintér Sándor belügyminiszter volt a rendezvény fővédnöke, aki maga is polgárőr, a BM-et Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes, parlamenti államtitkár képviselte. Jelen voltak a vármegyei rendőrkapitányságok, társhatóságok és együttműködő szervezetek vezetői, továbbá stratégiai partnerek, polgármesterek, önkormányzati képviselők, persze javarészt polgárőr-egyesületek vezetői, tagjai, és még Erdélyből is érkeztek kollegák.
– Az önök napja fontos társadalmi esemény, és azáltal, hogy mi rendőrök is a vendégeik lehetünk, közvetlenül is kifejezhetjük azt a köszönetet és elismerést, amit a mi munkánk segítésével kivívtak. Erre számítok a jövőben is! – fogalmazott köszöntőjében Balogh János, aki azt is kiemelte, Magyarországon a polgárőrségnek nincs alternatívája. – Ezt a társadalmi beágyazottságot és ezt a hálózati rendszert, amit önök képviselnek, egyetlen állami szerv sem tudja reprodukálni.
A BM államtitkárához hasonlóan az OPSZ elnöke is méltatta, hogy a polgárőrök 2016 óta egyetlen civil szervezetként vesznek részt hazánk déli mezsgyéjének felügyeletében.
– A határvédelemnél, az illegális migráció elleni küzdelemnél is a modern hazafiság jelképe lett a polgárőrség, a polgárőrszolgálat – jelentette ki Túrós András, és arra is kitért, hogy a június 9-ei önkormányzati választásokon 85 polgárőr-egyesület elnökéből lett polgármester. – Természetesen ez a társadalmi megbecsülés, amelyet érzékelünk, köszönhető a kormánynak, a stratégiai partnereknek, a rendőrségi-rendészeti együttműködéseknek, a széles körű lakossági kapcsolatoknak és az új alapokra helyezett önkormányzati kapcsolatrendszerünknek is.
Ami az új alapot illeti, a rendezvényen megújult az Országos Rendőr-főkapitányság és az OPSZ 2016-os megállapodása, amelyet az idén februárban hatályba lépett, módosított polgárőrtörvény miatt kellett aktualizálni. Az országos rendőrfőkapitány és a kiemelten közhasznú civil szervezet elnöke a színpadon írták alá a mindenre kiterjedő, stratégiai partnerségi megegyezést. A polgárőrök önkéntességen alapuló szolgálatvállalása valóban egyre sokrétűbb. A köz- és külterületi szolgálaton kívül illegális hulladéklerakók és parlagfüves területek felderítésében is jeleskednek, akárcsak alacsonyabb osztályú labdarúgó-mérkőzések biztosításában. Bűnmegelőzési és közlekedésbiztonsági szerepvállalásuk is jelentős, ami 67 ezres létszámukról is elmondható. Ezúttal is avattak ifjú polgárőröket, 90-et, és a hamarosan 6. osztályos ifj. Könczöl János fellépése jól érzékeltette, ez a szolgálat családi ügy. Könczöl János, a Vasegerszegi Polgárőr Egyesület elnöke és neje, Páti Katalin polgárőr kisfia érzelmes verset írt a szövetségről, és elő is adta. Rindzák József, a Felsőnyárádi Polgárőr Egyesület tagja is nagy tapsot kapott, akit OPSZ Életmentő Érdeméremmel jutalmaztak, amiért március 24-én elsősegélyt nyújtott szomszédasszonyának, aki késes támadás áldozatává vált. Az is felemelő volt, amikor a hatalmas rendezvénysátorban erdélyi polgárőr-egyesületek vezetői átvették a tiszteletbeli OPSZ-tagságot tanúsító díszokleveleket, úgymint a Csíkszentdomokosi, a Csittszentiváni és a Gyergyótekerőpataki Polgárőrség, továbbá a Gyergyóalfalui Önkéntes Polgárőr Egyesület, a Gyergyószárhegyi Polgárőrség Egyesület, a Polgárőr Egyesület Mezőpanit, illetve a Zetelaki és a Homoródalmási Önkéntesek Egyesületének elnöke. Közülük a zetalaki Gergely István tette meg a leghosszabb, 550 km-es utat Tiszafüredre.
A nap is főzte a medenceméretű bográcsban rotyogó pörköltet, de az újszásziak saját üsttel is fűtöttek.
– Mi lettünk az év egyesülete, ezért is gondoltuk, hogy csinálunk egy jó kis borjúpaprikást – magyarázta Kovács Szilárd, a Városi Polgárőr Egyesület Újszász elnöke, és büszkén hozzátette, az ünnepélyes fogadalmat tevő ifjú polgárőrök sokadalmában ketten tőlük voltak. A kempinghangulatot hevítette, hogy a Katasztrófavédők Önkéntes Mentőszervezet Tisza Mentőcsoport és a Jászbúvár Sport Egyesület jóvoltából hajókázni is lehetett a füredi Holt-Tiszán, de a standosok, a vásárosok és a programok is vonzották a jóllakott érdeklődőket. Talán minden ifjú polgárőr kipróbálta az airsoftlövészetet, amit a Magyar Honvédség 9. hadkiegészítő és toborzóiroda munkatársai biztosítottak, de a lovagoltatás is népszerű volt, erre a Besenyszegi Polgárőr Egyesület lovas tagozata adott lehetőséget. A Terrorelhárítási Központ VII. műveleti osztály fegyvertechnikai bemutatójára is sokan voltak kíváncsiak, de a foglalkoztató játékokra is jó páran vállalkoztak, a Tiszafüredi Rendőrkapitányság baleset-megelőzési sátránál a biztonságiöv-szimulátort is ki lehetett próbálni. A nagysátorban a könnyűzenei műsorok alatt többen táncra is perdültek, de az is biztos, hogy az országos rendőrfőkapitány legalább száz polgárőrrel kezet rázott és szót is váltott, amikor az OPSZ elnökével a „polgárőrfélszigeten” körbesétált.
SZ. Z. J.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ