„Mintha életműdíjat kaptam volna!”

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Irányít, koordinál, oktat, mentorál, tájékoztat, ügyel és felügyel. Tiszthelyettes kategóriában Bodnár István Tamás főtörzszászlós, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság TIK ügyeletese kapta az év tevékenységirányítási központ ügyeletese elismerést. A kitüntetést pályafutása megkoronázásának tartja.

Néhai Kéri Gyula ny. főtörzsőrmester büszke lenne az unokájára.

– Több éven át éltünk egy háztartásban anyai nagyszüleimmel, és gyerekként igazi rendőrt ismertem meg néhai nagyapámban. Önkéntes feladatokat leszerelése után is vállalt, és engedte, hogy játsszam a tányérsapkájával. Az ő érdeme, hogy rendőr lett belőlem – foglalta össze Bodnár István Tamás.

A miskolci 101. Számú Szakmunkásképző Iskola és a tiszthelyettesképző elvégzését követően 1992-ben szerelt fel a Rendőri Ezred miskolci zászlóaljához. Ennek 1997-es megszűnésekor a Vasúti Rendőrőrs vonatkísérő járőreként, majd a Hejőcsabai Rendőrőrs járőreként szolgált. Huszonkét évvel ezelőtt került a Miskolci Rendőrkapitányság URH ügyeleti csoportjába, ahonnan 2008-ban ült át a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeleti osztályára, amelyet tevékenységirányítási központként ismerünk 2013 óta.

bodnar_istvan

– Már ennek is tíz éve – mondja elgondolkodva. – Huszonkét éve szolgálok ügyeletesként, és hivatalosan most is az vagyok, de hat éve már nemcsak járőröket irányítok, hanem minden mással is foglalkozom, amivel a TIK munkáját támogatom. Hívásfogadókat oktatok, polgárőröket és iskolaőröket képezek, de civileknek is tartok előadást. Általános iskoláktól kezdve különféle munkahelyeken át az idősotthonokig mindenhol tájékoztatást adok a segélyhívó jelentőségéről és helyes használatáról. Az Országos Rendőr-főkapitányság ügyeleti főosztály szakmai irányításával és felügyeletével a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Re-akció című országos interaktív bűnmegelőzési programsorozatában is lehet velem találkozni. Ezen belül szituációs gyakorlatokban is részt veszek. Nemrég a miskolci Tourinform-iroda „városi séták” programja keretében beszéltem régebbi és közelmúltbeli érdekes esetekről, persze csak a segélyhívó-használati és bűnmegelőzési témák után. A rendőrségi oktatásokon kívül eddig 66 előadást tartottam, melyeken 5914-en vettek részt. Bízom benne, hogy volt foganatja.

Egy elképesztő történetet nekünk is mesélt.

– Egy idős férfi telefonált a segélyhívóra, hogy egy éjszakára befogadott egy népes családot az otthonába, és amikor elmentek, az egyik gyereküket ottfelejtették nála. Hozzátette, hogy a kicsi nagyon megilletődött, csak ült az ágyon, és meg sem moccant. „Vigyék innen!” – mondta, és odaküldtem két járőrt. A rádióforgalmazáson keresztül hallottam, ahogy a bácsi azt mondta a gyereknek: „Látod, megjöttek a rendőrök. Most mondd el nekik, mi történt veled!” A járőrök nem hittek a szemüknek, az ottfelejtett gyerek ugyanis egy műanyagból készült játék baba volt. Élethűnek tűnt, és úgy is pislogott.

Bodnár István Tamás hivatalosan a 2022-ben nyújtott kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül lett az év tevékenységirányítási központ ügyeletese, de ennél többnek gondolja.

– Olyan érzésem van, mintha életműdíjat kaptam volna – magyarázza. – Három évvel ezelőtt lettem rendőrségi tanácsos, tavaly júniusban pedig megkaptam a Polgárőr Érdemkeresztet. Számomra az év rendőre elismerés pályafutásom megkoronázása. Büszke lenne rám a nagyapám.

SZ. Z. J.

FOTÓ: MAROSFALVI PÉTER, SZABÓ GABRIELLA

<< Vissza az előző oldalra