Mitől lesz gyanús egy eltűnés?

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Az eltűnt személyek felkutatása érdekében tett rendőrségi erőfeszítésekről és azok eredményeiről számolt be a rendőrség a sajtó képviselői előtt. Két, eltűnési ügyként indult, végül bűncselekménnyé formálódott friss nyomozás részleteit is megismerhették a jelenlévők.

A rendőrség Teve utcai központjában tartott sajtótájékoztatón előbb dr. Nagy Enikő alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ Körözési Nyilvántartó és Szakirányító Főosztályának vezetője szólt néhány szót arról a tevékenységről, amelyet a rendőrség az eltűnt emberek felkutatása érdekében végez, valamint beszélt a körözési eljárásokról. Dr. Nagy Enikő elmondta, hogy több mint 11 éve alakult főosztály, amelynek egyik osztálya a körözött személyek és dolgok nyilvántartásával, másik a körözési eljárások szakirányításával foglalkozik. Elmondta, hogy jelenleg körülbelül 11 ezer főt elfogatóparancs alapján keres a rendőrség, valamint ismeretlen holttestek személyazonosságának megállapítása is a feladataik közé tartozik. Kiemelte: hamis az a hiedelem, amely szerint bizonyos ideig várnak a bejelentést követően, a rendőrség munkatársai ugyanis azonnal megkezdik a keresést, az eltűnt azonnal felkerül a körözési listára. Kiskorúak esetében az eltűntek 30 százalékát egy, újabb 30 százalékát öt napon belül megtalálják, és legfeljebb 2-3 százalékuk az, aki nem kerül elő.

– Az eltűnések kapcsán fontos kiemelni, hogy azok rendkívül nagy számban történnek minden évben, tavaly például 28 ezer kiskorú eltűnését jelentették be – mondta dr. Nagy Enikő. – Ezt a számot 1400-1500 fő generálta. Ők főként gyermekvédelmi intézményekből távoztak többségükben a családjukhoz, mi azonban minden egyes esetet kivizsgálunk, egészen addig, míg meg nem találjuk az eltűnt személyt. Az ismeretlen holttestek azonosítása szintén a feladataink közé tartozik, pillanatnyilag több mint ezer főt kezelünk ismeretlen holttestként, fontos, hogy ők többségükben nem voltak bejelentve eltűnt személyként. A főosztályon alakult egy kisebb egység, az eltűnési csoport, amelynek feladata minden egyes eltűnési ügyben a szakirányítási tevékenység végrehajtása úgy a friss eltűnési ügyekben, mint az akár több tíz éve eltűntek esetében, amelyek ügyét újra és újra elővesszük, hogy ennek eredményeképpen megtaláljuk őket.

Ezt követően dr. Petőfi Attila vezérőrnagy, főkapitányi biztos ismertetett egy ügyet, amelynek helyszíne Monor. Eszerint egy 36 éves férfi, Zs. Ádám a Monori Rendőrkapitányságon 2024 januárjában jelentette be 70 éves édesanyja eltűnését, akit ugyan az erőfeszítések és a részletes keresés ellenére sem találtak meg a rendőrök, ám több gyanús körülmény merült fel ennek kapcsán, ami azt sejtette, hogy talán bűncselekmény történhetett. Dr. Petőfi Attila részletesen ismertette az ügyet, a nyomozás logikáját, az apró jelek jelentőségét, amelyek segítették a nyomozókat abban, hogy végül a bejelentést tevő férfit összefüggésbe hozzák édesanyja eltűnésével. Ezért a Pest vármegyei nyomozók újból meghallgatták Zs. Ádámot, aki végül elmondta, hogy a bejelentés előtti napon édesanyját egy vita közben ellökte, amitől a nő megsérült. A segítségre szoruló asszonyt magára hagyta, és távozott a helyszínről, amikor pedig hazaért, az asszony már nem élt. Zs. Ádám pánikba esett, és az anyját egy pokrócba tekerte, a ház udvarán megbontotta a díszburkolatot, a holttestet elásta, majd a helyszínt helyreállította. A férfit őrizetbe vették, és halált okozó testi sértés miatt indítottak ellene nyomozást.

A másik esetről dr. Bebes Zoltán alezredes, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályvezetője beszélt. Ő egy olyan ügyet említett, amely 2023-ban kezdődött. A rendőröknek azért lett gyanús egy Balatonföldváron és környékén lényegében hajléktalanként, kölcsönökből, apróbb ház körüli munkákért kapott kisebb összegekből élő nő eltűnése, mert korábban rendszeresen intézkedniük kellett vele szemben. Azt a nyomozók is tudták, hogy korábban a nő és ismerősei között gyakoriak voltak a veszekedések, tettlegességig fajuló viták. Épp ezért ismerték a rendőrök, és gyanús lett, hogy 2022 áprilisa óta egyetlen intézkedés sem történt ellene, holott az azt megelőző három évben 21 szabálysértési feljelentés volt vele szemben. Eltűnésével kapcsolatban családja sem tett bejelentést, rossz viszonyuk miatt nem is tudtak róla. Ismerősei közül a rendőrök látókörébe került egy 69 éves szóládi férfi, aki korábban többször bántalmazta a nőt. A körözési eljárás adatai alapján több arra utaló jel volt, hogy a férfi tudhat valamit a nőről, ha elhunyt, akkor pedig a holtteste helyéről. 2024-ben új lendületet vett a nyomozás, melynek végeredményképpen a feltevés igazolódott, a nő elásott holttestére a férfi udvarában találtak rá. Az elkövetés pontos körülményeit a továbbiakban szakértők vizsgálják.

T. Z.

FOTÓ: NAGY ZOLTÁN

<< Vissza az előző oldalra