„Most azoknak segíthetünk, akik mindenkinek segítenek”
Pader Szabolcs őrmester, a Police Fight Challenge 2024 társszervezője Bécsből utazott Budapestre, hogy elmondja, magyar származású osztrák rendőrként milyen tapasztalatokat gyűjtött az évek alatt magyar kollégáival dolgozva, és miért tartja fontosnak a jótékonysági gálát, amelynek bevételét a Szolgálatteljesítés Közben Alapítvány kapja majd.
Mosolygós, jó kötésű rendőr áll a folyosón a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központban. A sapkáján osztrák címer, karján polizei-inspektor rendfokozat, a pólóján a felirat: „POLIZEI”. Mégis magyarul szól, magyarul viccel, magyarul nevet a beszélgetés során. Pader Szabolcs 12 éves kora óta él Ausztriában, volt katona, tűzszerész, kommandós, és testőr is. Emellett – mint mondja, szerelembőlؘ – kick-box világbajnok és világrekorder: 2016 óta tartja a 24 órás, folyamatos kick-box világcsúcsát. Most ő fogja össze a Police Fight Challenge 2024 elnevezésű jótékonysági küzdősportgála osztrák nevezőit.
– Öt éve vagyok rendőr Ausztriában, gyerekkori álmom volt, hogy a fegyveres erők soraiban szolgáljak. Erre a szakmám megszerzése után volt lehetőség, eredetileg autó-karosszérialakatos vagyok. Ausztriában ma is kötelező a sorkatonai szolgálat, így 1993-ban én is bevonultam, ott tudtam meg, hogy jelentkezhetek külföldi szolgálatra. 1994-ben már Szíriában voltam mint az ENSZ békefenntartó katonája – osztotta meg emlékeit fegyveres szolgálatának kezdetéről Pader őrmester.
Elmondta, édesanyja sírva engedte el az első külföldi szolgálatra.
– Anyukám annyit tudott a külföldi missziókról, amit a híradóban, a tévében láthatunk, megijedt, hogy a kisfia háborúba megy. Amikor másodszor indultam Szíriába, már látta, hogy milyen szép helyekről jönnek a képeslapok, fényképek, én is meséltem neki, milyen a kinti szolgálatunk. Annak azért nem örült, hogy 1998-ban elvégeztem a tűzszerészkiképzést, ebben a munkakörben tértem vissza Szíriába, ahol kimentettünk egy aknamezőre tévedt, sebesült pásztort is. 1999-ben az első osztrák koszovói békemisszióban is ott voltam, szintén tűzszerészként. Összesen hétszer jártam külföldön, háromszor Szíriában, négyszer a Balkánon. Katonaként megtanultam kezelni a veszélyt, tűzszerészként pedig azt, hogy mi az, ami megölhet, megsebesíthet. Otthon késsel is elvághatom a kezemet, ha gyorsan vágom a hagymát az ebédhez, az is veszélyes – összegezte a külföldi katonai szolgálat emlékeit.
Pader Szabolcs ezután újabb lépcsőfokot vett célba.
– Mindig érdekeltek a veszélyes munkakörök, nem szeretek unatkozni. Így Izraelben saját költségen kitanultam a testőrszakmát, dolgoztam is ezen a területen, miután leszereltem. Mégis hiányzott a katonás légkör, így 2002-ben visszatértem a hadseregbe, elvégeztem egy kommandóskiképzést, ahol nemcsak a testemet edzettem, de a fejemet is. Kemény volt a kiképzés, nagyon kellett akarni. Ebben nagyon sokat segített a küzdősport – szögezte le az őrmester, aki úgy látja, a sportolók ismerik a határaikat, és pontosan tudják, hogyan lépjék át azokat. – A kick-box segített leküzdeni a stresszt, ami mindig a munkám része, és úgy jön, mint a távirat. Ha megszoktad a feszültséget, tudod, hogy mit kezdj vele, már nem is ijesztő.
– Szabolccsal Bécsben találkoztunk először egy nemzetközi versenyen, tudtam, hogy osztrák versenyző, így meglepett, hogy magyarul szólt hozzám. Így kezdődött a barátságunk – fűzte hozzá Mucsi Sándor százados, a Police Fight Challenge 2024 főszervezője. – Amikor felmerült, hogy az idei gálán osztrák versenyzőket is szívesen látnánk, azonnal ő jutott eszembe mint tökéletes szervezőtárs. Nem is csalódtam, mert nagy csapat érkezik Ausztriából, sőt, az Osztrák Szövetségi Hadsereg is jelezte érdeklődését.
– Ez a szép a sportban, összehozza az embereket. Azt hiszem, ezzel a rendezvénnyel kicsit vissza tudunk adni azoknak, akik a hét minden napján, minden órájában készek az életüket adni a biztonságért. A gála bevétele a Szolgálatteljesítés Közben Alapítványhoz kerül, amelynek tagjai azoknak segítenek, akik mindenkinek segítenek – szögezte le a sokat látott harcosok határozottságával Pader Szabolcs.
K. D.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA