Nyári bűnmegelőzés
A nyári időszakban sokan utaznak el hosszabb időre otthonról, és az üresen hagyott lakás csábító lehet a betörők számára. Többek között emiatt is tartott turisztikai bűnmegelőzési sajtótájékoztatót a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság június 15-én Szombathelyen.
Németh Andrea őrnagy, a rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályának kiemelt főnyomozója azokra az óvintézkedésekre hívta fel a figyelmet, amelyeket betartva kisebb lehet az esély arra, hogy áldozattá váljunk.
– Ne reklámozzuk a közösségi oldalakon, ha több napra elutazunk! Inkább fenn kell tartani azt a látszatot, mintha otthon lennénk – kezdte az őrnagy. – Ha van olyan családtag, rokon vagy egy megbízható szomszéd, akkor kérjük meg arra, hogy naponta ürítsék ki a postaládánkat. A teli levelesláda figyelemfelhívás a betörőknek, hogy az a lakás üres. Jó megoldás lehet az időkapcsolók beszerzése, de a kertben lévő tárgyak mozgatása is azt a benyomást keltheti, hogy valaki tartózkodik az ingatlanban. Például elég lehet annyi, hogy a kertben álló biciklit néha valaki odébb tolja. A családi házaknál a láthatóság nagyon fontos, éppen ezért a cserjéket ne engedjük úgy 90 centiméternél magasabbra nőni, és a fák ágai ne lógjanak 180 centiméter alá! Az udvaron ne hagyjunk olyan tárgyakat, például létrát, amelyek megkönnyítik a tolvajok bejutását! Ha az ablak az utcafrontra néz, érdemes tüskés cserjéket ültetni elé, illetve mozgásérzékelő lámpát felszerelni. A kameráknak is van visszatartó erejük.
Ha nyár, akkor strandszezon. A legjobb megoldás fürdőzésnél, ha az értékeinket otthon hagyjuk. A táskára borított törölköző ma sem véd meg a bűncselekménytől. A telefont se vigyük magunkkal, de ha mégis, akkor tegyük a széfbe vagy egy vízhatlan táskába, amit a fürdőzéskor is magunkkal vihetünk. A legfontosabb azonban, hogy odafigyeljünk egymásra. Ha gyanús személyeket látunk, akkor jelezzük a hatóságoknak.
A nyári szünetben a gyerekek is gyakrabban maradnak egyedül. Fontos, hogy a szülők, nagyszülők mindig tudják, hogy hol és kivel tartózkodnak a fiatalok. Sokan a számítógép előtt töltik az idejüket, ami szintén tele van veszélyekkel. A KiberPajzs nevű weboldalon rengeteg hasznos tanácsot, információt olvashatunk az online térben zajló bűnözésről.
A tájékoztatón közlekedési programokkal is készültek, a gyerekek és a felnőttek is kipróbálhatták tudásukat. Volt részegszemüveg, kockakirakó, közlekedési rejtvényeket lehetett megoldani, és a Házhoz megyünk! megelőzési program keretében egy információs ponttal is várták az érdeklődőket. Aki pedig a helyszínre kerékpárral érkezett, ingyenesen rögzíttethette biciklijét a BikeSafe programba.
– Nyáron a közlekedésre is fokozottabban kell figyelni – mondta László Péter alezredes, a rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetője. – Ebben az időszakban nagyobb a turistaforgalom. A járművek megnövekedett száma miatt emelkedhet a baleseti kockázat, ezért fokozottabban kell figyelni az utakon. A legveszélyesebb szakasz nálunk a 84-es főút, ami a Balatont köti össze Sopronnal, valamint a 86-os. A túlzsúfolt utakon türelmetlenek az emberek, és sokszor felesleges kockázatot vállalnak egy előzéssel vagy sebességtúllépéssel, ami balesethez vezethet.
Az alezredes hangsúlyozta, nagy melegben fokozottabban tartsuk be a szabályokat, és a balesetek megelőzése érdekében óvatosan, türelemmel közlekedjünk! A gépkocsivezetők figyeljenek a motorosokra, a kerékpárosokra és a gyalogosokra is!
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: RENDŐRSÉG