Online csalás: FBI-ügynök, millió dollár…
Szinte nincs olyan nap, hogy ne adnánk hírt arról, hogy csalók újabb módszerrel próbáltak valakit átverni az online térben. A Zsaru Magazin is kapott egy klasszikusnak mondható elektronikus levelet.
E-mail érkezett a szerkesztőséghez Mr. Jones David különleges ügynöktől, FBI-nyomozótól, aki egyesült államokbeli csalásokkal foglalkozik, és – idézet a levélből – szorosan együttműködik a Criminal Investigation Division (CID) csalási osztályával az USA-ban. Természetesen semmilyen adatot nem adtunk ki, bár nagyon csábítóan hangzik a 2,5 millió dollár, ami „kifizetésre vár”.
Az áldozattá válás elkerülésének legjobb módja, ha ismerjük a legjellemzőbb elkövetési módszereket, és a gyanús jeleket felismerve nem dőlünk be a csalóknak. Javaslataink:
– Ne adjuk meg bankkártya- vagy internetbanki adatainkat, és ne küldjünk másolatot okmányainkról! A pénzintézetnek elég a név, a születési hely és idő, esetleg a lakcím. Az azonosításhoz nem kell sem a bankszámla-, sem pedig a bankkártyaszám.
– Amennyiben rosszat sejtünk, kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, látnia kell az adatsorban, és tudnia kell válaszolni!
– Ha gyanús a hívás, bontsuk a vonalat, hívjuk a bankunk hivatalos telefonszámát, és érdeklődjünk, hogy kerestek-e!
– Ne töltsünk le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
– E-mailnél először bizonyosodjunk meg arról, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát, és semmiképp ne kattintsunk rá a levélben elhelyezett linkre!
– Legyen a számítógépünkön és a telefonunkon aktív, az üzeneteket, a letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!
A témához kapcsolódóan további információk találhatók a KiberPajzs nevű projekt honlapján (kiberpajzs.hu).
M. GY.
FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ