Országos ügy indult Felsőtelekesen

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Emlékezetes kutatással kezdődött és 18 megyét érintő bűnüggyé terebélyesedett egy felsőtelekesi fegyver- és lőszergyűjtő internetes vásárlásainak feltárása. A tizedik hónapja országos koordinációban zajló nyomozásnak még nincs vége, de két kazincbarcikai zsaru már beszélhetett róla.

A Tiszavasvári Rendőrkapitányság nyomozói 2022. november 24-én hivatalos megkeresést küldtek a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság bűnügyi osztályára.

– Azt kérelmezték, hogy tartsunk kutatást Felsőtelekes egyik családi házában, egy 58 éves férfi otthonában, miután azonosították, hogy ő vásárolt fegyvert, illetve egy fegyveralkatrészként feltüntetett tárgyat az egyik legnagyobb hazai, internetes piactéren egy tiszadobi embertől – vázolta Herczeg Gergő hadnagy, a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság vizsgálati osztály vizsgálója, és hozzáfűzte, egy múzeum munkatársa figyelt fel a Frommer 37M-re, ami egy második világháborús tiszti maroklőfegyver. – Az egész éjszakát az ingatlanban töltöttük, amelyben K. Szabolcs a szüleivel él, mert egymás után kerültek elő különféle fegyverek a szekrényekből és azok alól, továbbá táskákból, hátizsákokból, de a nagy részüket a padláson tartotta. Volt, amit ki sem csomagolt, csak felbontotta, megnézte, benne van-e, amit rendelt, és úgy hagyta. Volt köztük AK–47-es gépkarabély, több kispuska, forgótáras és hangtompítós fegyverek, illetve különféle pisztolyok. Zömében régebbi, vélhetően muzeális darabok. Összesen 67 fegyverként azonosítható tárgyat foglaltunk le, melyek közül 42 minősült működő lőfegyvernek, 10 gáz-riasztó, a többi pedig hatástalanított fegyver volt, illetve 2600 különféle lőszert is lefoglaltunk. A helyszíni szemle másnap délig tartott, és mivel a megyében illetékes fegyverszakértőnek nem volt ilyen nagy kapacitása, Budapestről, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központtól kértünk segítséget.

országos
Herczeg Gergő hadnagy

Valamit kezdettől fogva furcsának találtak.

– Több mint negyven működő fegyver és tengernyi lőszer. Ebből arra is lehetett volna következtetni, hogy terrortámadást készítettek elő ebben a csendes, kis borsodi faluban – vette át a szót Sallai István alezredes, a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság vizsgálati osztályvezetője. – A körülmények azonban azt támasztották alá, hogy egy megszállott és felelőtlen gyűjtő akadt horogra. K. Szabolcs elismerte, hogy tudta, a vásárlásai nincsenek teljesen rendben, de nem gondolta, hogy ezért börtönbe kerülhet, pedig diplomás emberről van szó. A büntetőjogi vonatkozásnak nem nézett utána, annyira magával ragadta, hogy az internetről fegyvereket rendelhet. Belátta, hogy a lőszerek mennyisége és sokfélesége alapján nehéz kizárni, hogy ezeket a fegyvereket ne akarta volna használni, mégis ezt bizonygatta, ami azért tűnt hihetőnek, mert hat vadászfegyverrel legálisan rendelkezett, és azokat sem használta. A fegyver- és lőszerbirtoklás vágya motiválta. Szerette őket nézegetni és tisztogatni.

A zsaruk sejtették, hosszú feltárásnak néznek elébe.

– K. Szabolcs beismerő vallomást tett, azokról viszont nem állt szándékában információt adni, akiktől vásárolt – tette hozzá az alezredes. – Bűnügyes kollegáim kezdeményezték a letartóztatását, amit a bíróság el is rendelt. Fél év elteltével került bűnügyi felügyelet alá.

Közben a bűnügy kinőtte magát. A barcikai vizsgálók a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság felderítő osztályának közvetítésével megbízást kaptak az országos koordinációra, amelynek Oszlánszki Sándor alezredes, főkapitányi biztos lett a felelőse.

– K. Szabolcs azt vallotta, 2020 őszén kezdett el fegyvereket rendelni, és csak az egyik legnagyobb online piactéren aktivizálta magát, ezért erre az időszakra és erre az internetes platformra koncentráltam, de természetesen a gyanúsított banki átutalásait is bekértem – folytatta Herczeg Gergő. – Az online piactér terjedelmes listát küldött nekünk minden olyan hirdetésről, amelyekben olyan szavak szerepeltek, hogy „fegyver” és „lőszer”. Ezek levételi időpontjait is feltüntették, ami segítette az azonosítást, de mivel az ilyen jellegű hirdetések sosem egyértelműek, nem volt könnyű összerakni, hogy K. Szabolcs kitől mit vásárolt. Nemegyszer szembesültünk azzal, hogy gáz-riasztó fegyverként hirdettek működő lőfegyvert. Ehhez jött, hogy a gyanúsított telefonon hívott olyan hirdetőket, akiktől korábban vásárolt. Ilyenkor a híváslistáját, a banki átutalásait és a kiszállítással megbízott futárcég adatbázisát vetettük egybe. Táblázatba foglaltuk a felsőtelekesi fegyverbiznisz kapcsolatrendszerét, amely egyre csak telt.

Egyetlen megye maradt ki az országos bűnügyből.

– Csak Jász-Nagykun-Szolnokból nem küldtek fegyvert, fegyveralkatrészt, illetve lőszert rejtő csomagot Felsőtelekesre, a többi 18 vármegyei rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályainál kezdeményeztük az ügyek feltárását, feldolgozását – magyarázta Sallai István, és kiemelte, munkájukat a borsod-abaúj-zempléni felderítő osztály is segítette. – A felsőtelekesi bűnügy szálainak kibogozása közben került a látóterünkbe egy megyénkben élő férfi, aki szintén az online piactérről rendelt fegyvereket és lőszereket, de nem ilyen mennyiségben. Ez a nyomozás még folyamatban van, nem adhatok róla tájékoztatást.

A barcikai alezredes és hadnagy folytatja a borsodi faluban „bedurrant” bűnügy országos koordinációját, de K. Szabolcs aktáját már lezárták. Lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntettével gyanúsítják, jelenleg is bűnügyi felügyelet alatt áll. A vizsgálók becslése szerint 2 millió forintot költött arra a rengeteg fegyverre és lőszerre, amelyeket részben ki sem csomagolt.

SZ. Z. J.

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra