Otthon is szakmáznak
Székely György alezredes, a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság megbízott vezetője nem gondolta volna, hogy fia is ezt az életpályát választja, de döntését természetesen támogatta, és gratulált is, amikor Székely Ákos őrnagy lett a Győri Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztály vezetője.
Székely György a sorkatonai szolgálat után, 1991-ben szerelt fel a határőrségre, és a 2008-as integráció során került a rendőrség állományába.
– A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság Ügyeleti Osztályán kezdtem, melyet két hónapon át irányítottam, majd az igazgatásrendészeti osztály vezetője lettem, és ott 2017-ig szolgáltam – mondja az alezredes, aki 2012–2013 között megbízott megyei rendészeti főkapitány-helyettesi tisztséget is betöltött. – 2010 és ’17 között perképviseletet láttam el, illetve jogtanácsos is voltam, majd a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenységirányítási Központ vezetője lettem; 2021-től a megyei Határrendészeti Osztályt irányítottam, és ’23 novemberétől vagyok a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság megbízott vezetője.
Több mint három évtizedes szolgálati ideje alatt számos meghatározó esettel találkozott. Ilyen volt az a szerencsétlenség, amikor egy bolgár honosságú teherautóban tragikus körülmények között hunytak el határsértők, vagy amikor idegenrendészeti vizsgálóként a Duna által elragadott, török menekültek ügyében járt el. A 2013-as hókáosz alatt ő irányította az intézkedést az M1-es autópályán, ami szintén emlékezetes volt, és még ugyanabban az évben történt a nagy dunai árvízi katasztrófa is. Ő volt a kitalálója és a szervezője az osztrák-magyar–szlovák súlyponti, ellenőrzési akciónak, ami az illegális migráció felszámolását támogatta.
– 2021-ben megoldást kerestünk az illegális migrációval kapcsolatos problémákra – folytatja. – Arra gondoltam, nemzetközi jogszabályok alapján lehetőség nyílna arra, hogy osztrák és szlovák kollegákkal továbbfejlesszük a közös járőrszolgálatot, és azt magyar területen közös irányítás alá vonnánk. Ebbe a Készenléti Rendőrség erőit is bevontuk, és a vármegye területén összehangoltuk az irányítást és a szervezést. Ebből nagyon sikeres akciósorozat lett, amelyben kiváló a három ország együttműködése. Bűnügyi területen is nagyon jó a kapcsolat az osztrákokkal; kialakítottunk egy új kapcsolati rendszert, amelynek új impulzusokat adtunk. Rendszeresen leülünk tárgyalni. Nemrég egy ausztriai rablás elkövetőjét sikerült elfogni a segítségünkkel.
Amikor fia is a rendőri pályát választotta, az alezredes először meglepődött, de természetesen támogatta, és a bűnügyi vonalat ajánlotta neki, ám Ákosnak akkor már határozott elképzelése volt.
– Gyerekkoromban farsangkor rendőrnek, katonának vagy határőrnek öltöztem – meséli Székely Ákos. – A nagynéném is hivatásos, közlekedésrendészeti szakterületen dolgozik, mondhatni, születésemtől fogva rendőrök vesznek körül. Így nálam elég hamar eldőlt, hogy ezt a hivatást szeretném választani. A közrendvédelem vonzott, a látható rendőrség. Nekem a rendőrt mindig az egyenruhás jelentette, aki ott van, segít az embereknek, bűnözőket üldöz, rendezvényeket biztosít. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemre jelentkeztem, ahol már a gyakorlati években belekóstolhattam az utcán szolgáló kollegák munkájába. Édesapám tanácsát is gyakran kikértem. Például amikor beadandó dolgozat volt, elküldtem neki, hogy megnézze, szerinte jó lesz-e.
– Most viszont már az is előfordul, hogy jómagam kérek tanácsot a fiamtól, amikor van egy közrendvédelemmel kapcsolatos, szakmai kérdésem van, hiszen ezt a területet ő ismeri jobban – teszi hozzá büszkén Székely György alezredes, és azt is elárulta, otthon is szoktak szakmázni.
Kilenc évvel ezelőtt Székely Ákos főelőadóként került a Győri Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályára, ahol 2019-től osztályvezető-helyettes, 2021-től pedig osztályvezető lett.
– Rengeteg biztosítási feladatot látunk el, főleg meccseknél, amelyeknél a közlekedés mellett meg kell szervezni, hogy ne találkozzanak egymással a különböző szurkolói csapatok; vagy ha mégis, akkor ne legyen rendbontás, de szinte minden hónapban van más rendezvény is. A nagy forgalom miatt ilyenkor sajnos gyakoriak a közlekedési balesetek, szabálysértések. Előfordulnak vagyon elleni bűncselekmények is, ezeknél sok esetben „visszatérő vendégeink” vannak. Általában hasonló elkövetési módszert alkalmaznak, például a lakásbetöréseknél. Vannak bűnözői körök, amelyek specializálódnak, róluk a bűnügyes kollegák is szereznek információkat, velük szoktunk összedolgozni. Rendszeres jönnek hozzám pályakezdő hallgatók, igyekszem velük is megszerettetni ezt a szakmát – magyarázta Székely Ákos, és azt is hozzátette, nem hagyta abba a tanulást, folyamatosan fejleszti magát, és az sem kizárt, hogy az apja nyomdokaiba lép majd egyszer.
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN