Pusztázó zsaruk
A Csongrád megyei zsaruk a Tanyaprogram keretében minden lakott tanyát felkeresnek - immár 17 éve.
Csongrád megyében 418 ezren élnek, kilenc százalékuk külterületi tanyákon. A tanyalakók jelentős része megöregedett, magára maradt.
- Az országban az elsők között, 1997-ben indítottuk el a Tanyaprogramot, Lukács János dandártábornok, megyei főkapitány kezdeményezésére - idézi fel a múltat M. Toronykőy Márta alezredes, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság bűnmegelőzési osztályának vezetője. - A programot 2008-ban újítottuk meg, szerveztük hatékonyabbá, egységesebbé, nincs olyan lakó a tanyákon, akihez ne jutnánk el. A folyamatos kapcsolattartás növeli az itt élők szubjektív biztonságérzetét, ma már nem megy ünnepszámba egy rendőrautó a pusztán. Látják, állandóan ott vagyunk, és ezt azok is tudják, akiknek megfordul a fejében, hogy a tanyasiakat a legkönnyebb kifosztani. A pusztázás óta csökkent a bűncselekmények száma. Hogy még sűrűbbé, még rendszeresebbé tegyük a tanyajárást, a helyi körzeti megbízottak és a bűnmegelőzési szakemberek kialakítottak egy civil hírláncot. Tanyagondnokok, polgárőrök, határrendészek, vadőrök, postások, egyházi személyek is rendszeresen benéznek az útjukba eső tanyákra. A látogatások tapasztalatait rendszeresen megosztják egymással a „tanyakabinet” ülésein. Az illetékes kapitányság Tanyaprogramért felelős összekötő tisztjei pedig havonta küldenek jelentést a tendenciákról, így gyakorlatilag naprakészen ismerjük a tanyákon élők gondjait.
M. Toronykőy Márta alezredes
Bozó Béla főtörzsőrmester és Király Roland törzsőrmester, a Kisteleki Rendőrkapitányság körzeti megbízottjai augusztus 26-án délután pusztáztak a Balástya környéki tanyákon Dékány Péter kisteleki polgárőrrel. A zsaruk az elmúlt hetekben egy új biztonsági eszközt szereltek fel az összes tanyán. Egy pályázaton a rendőrség „nyert” ötmillió forintot, ebből vettek 800 darab speciális ajtóéket.
- Az ötletes kis eszköz kettős feladatot lát el - mutatta be a használatát Király törzsőrmester a 86 éves Paragi Nándornénak. - Az ajtó alá téve megakadályozza, hogy a betörő be tudja rúgni, szakítani a bejáratot. Kimozdítva a helyéről 100 decibel hangerősségű éles, bántó sípoló vészjelzést ad, ami a pusztán kilométerekre elhallatszik.
Dékány Péter szerint ez az eszköz a tanyán élőknek kiosztott pánikgombbal, telefonnal megfelelő egy esetleges támadó elrettentésére, van idő segítséget hívni. Az idős asszony egyebekben nem is az eszköz hasznosságától hatódott meg, hanem magától az ajándéktól. A rendőröktől megtudjuk: egy-egy tanyalátogatásra 30-40 percet kell számolniuk, alig akarják elengedni őket a portákról. Megtudjuk azt is, hogy Paragi néni a télen etetés közben elesett az ólban, egy teljes éjszakát töltött tehetetlenül, a fagyos földön fekve. A pusztázás közben bukkantak rá a rendőrök.
Bozó főtörzsőrmester egy másik tanyán Kovács Mihálynénak (87) mutatta meg az ék használatát. A beszélgetés közben feljegyezte, az asszony nem tudja lekaszálni a háza környékén a füvet, nemsokára megjön a téli tüzelő, fel kellene aprítani a fát.
Kovács Mihályné, Dékány Péter, Bozó Béla főtörzsőrmester és Király Roland törzsőrmester
- Ezeket a gondokat is jelezzük, az önkormányzat a legközelebbi pusztázás alkalmával közfoglalkoztatottakat küld majd segíteni. Volt, hogy valaki azért nem értesített bennünket, amikor baj érte, mert nem tudta, kit kell hívni. Ezért minden tanya ajtajára ragasztottunk belülre egy matricát, rajta az elérhetőségeinkkel. Éjjel-nappal fogadjuk a hívásokat, sokkal személyesebb ez, mintha a központi segélyhívót tárcsáznák. Megváltozott a világ, meg kellett tanítanunk az idős embereknek, hogyan zárják az ajtót, kaput, ólat, hogyan védjék meg vagyonukat, saját biztonságukat. Ez az egyik legnemesebb rendőri feladat! Az idős aszszonyok nagymamáink lehetnének, köszönő szavaik arról árulkodnak, családtagnak, saját rendőreiknek tekintenek minket, akikben megbízhatnak. V. A.
FOTÓ: S. M.
Nemzetközi elismerés
A Tanyaprogramot mint hazánk egyik bűnmegelőzési „jó gyakorlatát” 2013-ban meghívták a Helyi Rendészeti Tapasztalatok Megosztása Európában (SELPE) elnevezésű uniós program keretében Valenciában megtartott szemináriumra. Idén az Európai Bűnmegelőzési Hálózat szakmai kiadványában (Bűnmegelőzési eszköztár) kapott helyet a pusztázás, ajánlásként a kontinens zsaruinak. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya idén a Tanyaprogramot összegezve pályázatot nyújtott be az IIASA-Shiba minőségfejlesztési díjra „társadalmi felelősségvállalás” témakörben.