Rendőrök a cápák között
Göbyös János alezredes és Palotay László főtörzszászlós a Készenléti Rendőrség munkatársai. De nemcsak a megszokott vagy váratlan rendőri feladatokra állnak készen, hanem arra is, hogy egyedi számlappal ellátott órákat készítsenek. Ezekkel kapcsolatban néha meglepő kérések is érkeznek hozzájuk.
Fura karórák sorakoznak az asztalon. Az egyik óra számlapján az a felirat olvasható, hogy: „Szeretlek!” A másikon egy Trabant kilométerórája látható. A harmadik az Omega együttes Testamentum című művét idézi. Van olyan óraszámlap is, amelyre a Készenléti Rendőrség emblémáját nyomtatták, bár, amint azt a különleges órák készítőitől megtudjuk, lényegében bármi megjelenhetne a karórák mutatói alatt. Embléma, családi fotó, grafika, tényleg akármi. Kis (olykor egy kicsit nagyobb) számítógépes varázslat, technikai beavatkozás, és máris kész az egyedi karóra.
Göblyös János alezredes a Készenléti Rendőrség Rendészeti Igazgatóság III. Bevetési Osztály 3. alosztály vezetője és Palotay László főtörzszászlós, a 2. alosztály csoportvezetője készíti ezeket a különleges órákat.
Az ötlet, az élet egészen különleges területéről bújt elő.
– Van három fiam, mindannyian szeretjük a régi autókat, motorokat, olyannyira, hogy van egy régi Trabantunk is, amit felújítottunk, és elkezdtünk vele trabantos találkozókra járni – eleveníti fel a kezdeteket Göblyös János. – Három évvel ezelőtt, az egyik találkozón merült fel a gondolat, hogy a Trabantok szerelmeseinek kellene olyan órákat készíteni, amelyeknek az óraszámlapja a kedvenc autójuk sebességmérője. Arra gondoltam, hogy talán meg is tudnám ezeket csinálni, ugyanis évekkel ezelőtt elvégeztem egy órás tanfolyamot. És miután elkészült az első néhány darab, egyre többen kerestek, hogy nekik is kellene ilyen, én meg egyre-másra készítettem az egyedi számlapos órákat, a végén egyéni vállalkozó lettem. Ekkor lépett a képbe Palotay László főtörzszászlós barátom, aki nagyon ért a számítógépes képmódosításokhoz, és a marketinghez is.
Palotay László gyerekkora óta nagy rajongója és állandó bérlettulajdonosa a Szolnoki Olajbányász Kosárlabda Klub csapatának, így az első ötlete az volt, hogy a csapat szurkolóinak kellene emblémás órákat csinálni.
– Utána arra gondoltam, talán a zenekarok rajongói is érdeklődnének effélék iránt – mondja. – Kötöttünk is szerződést egy-két együttessel, a legbüszkébbek arra voltunk, hogy sikerült megállapodnunk az Omega zenekarral.
Az egyedi órakészítőket azóta sokan keresik. Mert a különleges óraszámlapokat látva mindenkinek meglódul a fantáziája. Voltak persze fura kérések is, de többnyire családi fotók, és házi kedvencek kerülnek a számlapokra. Bár Palotay László mindig elmondja, jó minőségű, éles felvételt kér, megesik, hogy igen érdekes fotográfiát küldenek neki arról, akit/amit a leendő óra számlapjára szánnak. Kapott olyan képet egy nőről, akinek a háta mögött a felvételen ruhaszárító volt meg televízió; mindezt a számítógépes képmódosító programmal neki kellett eltüntetnie. Elküldte valaki kedvenc autójának a fotóját, mondván, azt szeretné viszontlátni a karórán. Csakhogy a kedvenc autót elől enyhén összetörve, egy disznóól előtt sikerült lefényképeznie a tulajdonosának, így aztán megint előkerült a varászlatos képkezelő program… Fontos elmondani még, hogy a különös óraszámlapok jó minőségű, japán óraszerkezetekre kerülnek.
Beszélnünk kell aztán a jótékonykodásról. Néhány éve Szolnok mellett egy faluban, a koronavírus fertőzésbe belehalt egy anyuka és egy apuka, két árvát hagytak maguk után, mindenki igyekezett segíteni nekik. A szolnoki kosarasok és Göblyös Jánosék is, mégpedig úgy, hogy készítettek egy órát, amelyen a Szolnoki Olajbányász Kosárlabda Klub játékosainak aláírásai olvashatók, az egyedi darab pedig egy árverésen egymillió forintért kelt el, a két árván maradt lányt segítve ezzel. De készítettek órát a National Association for Child Youth Welfare nonprofit szervezet megsegítésére rendezett árverésre is, azt a darabot olimpikonok, olimpiai bajnokok, ismert rádiós műsorvezetők, Sebestyén Balázs, Vadon Jani, Rakóczi Feri aláírásai díszítették, és félmillió forintért vette meg valaki.
A két óramester a Cápák között című televíziós műsorban is feltűnt, úgy gondolták, ideje szélesíteniük a vállalkozásukat. A cápák, azaz a befektetők dicsérték is őket rendesen, ám nagyobb befektetésekben gondolkodtak, így az órák továbbra is nagybefektetők nélkül készülnek. Kérdezzük végül, hogy amúgy milyen barátságban vannak az idővel, szinte egyszerre mondják: abból sosem elég. A Készenléti Rendőrségnél van annyi tennivaló, hogy elkelne az időből több is. Ami meg marad, az a családé, a hobbié, és persze az óráké.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, WWW. EGYEDIKARORAKESZITES.HU