S lebukott az orgazda
Százmillió forint értékben több mint 250 lopott kerékpárt foglaltak le a rendőrök egy csepeli családi házban. A sikeres akció a zsaruk kitartó munkájának és egy bravúros nyomozásnak volt köszönhető.
A Balaton környékéről titokzatos módon tűntek el biciklik kora tavasszal. Az első bejelentés a Balatonalmádi Rendőrkapitányságra érkezett április 11-én, ekkor egy balatonfűzfői lakópark nyitott tárolóhelyiségéből vittek el kettőt, levágták róluk a láncot. Hamarosan kiderült, hogy Siófokon is történtek hasonló bűncselekmények, ahonnan már több biciklit is elvittek az elmúlt időszakban.
– Folyamatosan tartottuk a kapcsolatot a siófoki kollégákkal, megosztottuk egymással a kamerafelvételeket – meséli Kovács Zoltán alezredes, a Balatonalmádi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője. – Április 21-én újabb bejelentés érkezett, ismét a balatonfűzfői lakóparkból, de már egy másik kerékpártárolóból, onnan hét kétkerekű tűnt el egyetlen éjszaka alatt. Közben pedig már az ellopott kerékpárok száma Siófokon is meghaladta a harmincat. Sorozattolvajjal volt dolgunk, de a nyomozás eleinte nehezen indult, mert nem szereztünk róla semmilyen adatot. Akkor még úgy gondoltuk, akár több elkövető is lehet. A nyomozásban az hozott fordulatot, hogy a kamerafelvételek alapján egy Audi kombit azonosítottunk az egyik helyszínen. Az egyik járőr aznap este igazoltatta az autó sofőrjét, a nő egyedül tartózkodott a gépkocsiban. A kolléga elmondta, hogy a csomagtartója az ellenőrzéskor üres volt, csak egy ponyvát láttak benne. Néhány órával később azonban azt láttuk a kamerafelvételeket visszanézve a kenesei VÉDA-kapunál, hogy ugyanennek az autónak a csomagterét már telepakolták valamivel, és letakarták ponyvával. Elkezdtük figyelni a nőt, majd május 6-án hajnalban, amikor visszament egy siófoki társasházhoz, hogy ismét kerékpárt lopjon, már vártuk, és amikor kijött, elfogtuk. Ekkor biciklit nem tudott elvinni, mert a tároló ajtaját már bezárták, de magához vett néhány kisebb műszaki cikket, mentőmellényt, háztartási eszközöket. Előállítottuk és őrizetbe vettük K. Barbarát (33). A kihallgatás során elismerte a bűncselekményeket, továbbá azt is, hogy egy részüket Sz. Csabával (41) közösen követték el. Megkezdtük a férfi felkutatását, azonban egy fontos kérdés még hátravolt: hová tűntek a lopott kerékpárok?
Egy orgazdának adták tovább, aki nagyon ügyelt arra, hogy a tolvajok ne tudják, hova viszi a tőlük megvásárolt bringákat. Így az átadás mindig egy általa kiválasztott helyen történt, de az is előfordult, hogy ő ment el a biciklikért az elkövetők lakására. Amikor a rendőrök május 8-án Budapesten, a tartózkodási helyén elfogták az orgazdát, F. Rolandot (48), a kutatás során egyetlenegy kerékpárt sem találtak, holott azon a napon is több internetes oldalon hirdette azokat.
– Biztosak voltunk benne, hogy rejtegeti a kétkerekűeket, de F. Roland nem akart együttműködni, nem tett vallomást, és tagadta, hogy lopott kerékpárokkal kereskedne – magyarázza Kovács Zoltán. – Azonban mi nem adtuk fel, sejtettük, lennie kell egy lakásnak vagy raktárnak, ahova elrejtette azokat.
Az áttörést egy darab papír hozta. A rendőrök a kutatás során a lakásban egy papírlapra figyeltek fel. Csupán néhány sort írtak rá: valaki elismerte, hogy átvett négyhavi bérleti díjat.
– Tudtuk, hogy ez lesz a megoldás, csakhogy semmilyen adat nem szerepelt a papíron, mindössze egy olvashatatlan aláírás – eleveníti fel az eseményeket az alezredes. – Itt a nyomozás megint falakba ütközött, de nem hátráltunk meg a kihívástól. Bár az írásból nem lehetett kivenni a nevet, az első betűben biztosak voltunk, az egy s volt. Ezen az apró szálon indultunk el. Ezután újabb hosszas nyomozás kezdődött. F. Roland minden olyan kapcsolatát ellenőriztük a közösségi oldalakon, valamint a híváslistájában, akinek s betűvel kezdődött a neve. Ha találtunk ilyet, akkor megnéztük, hogy szerepel-e a Robotzsaruban, ahol össze tudjuk hasonlítani az aláírást. Szerencsénk volt, ugyanis találtunk a kapcsolatai között egy olyan, s betűvel kezdődő nevűt, ami szerepelt egy 2021-es bejelentési jegyzőkönyvben is. Ellenőriztük az aláírását, és egyezett. Felkerestük az aláírás gazdáját, aki elmondta, hogy valóban kiadott F. Rolandnak egy házat Csepelen. Neki csak a kapuhoz volt kulcsa, de megkértük, engedjen be minket. Amikor kiértünk a helyszínre, és a kertből benéztünk a ház ablakán, csak kerékpárokat láttunk. Minden helyiségben a plafonig pakolva álltak a biciklik.
Mintegy 250 kerékpárt foglaltak le a rendőrök, értékük egyenként 100 ezer forinttól egészen a 1,5-2 milliósig terjedt. A kár értéke közel 100 millió forint. A sértettek felkutatása jelenleg is folyamatban van, felmerült a gyanú, hogy több jármű külföldről, Németországból, Ausztriából származik.
A rendőrök még aznap elfogták K. Barbara társát, Sz. Csabát is.
K. Barbarát és Sz. Csabát nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett lopás bűntettével gyanúsítják. A bíróság május 8-án elrendelte K. Barbara, május 10-én pedig Sz. Csaba letartóztatását. F. Rolandot pénzmosás bűntettével gyanúsították meg, a bíróság május 9-én döntött a letartóztatásáról.
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: RENDŐRSÉG