„Segíteni jöttetek, nem háborúzni!”
Több mint 30-an jelentkeztek a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Kiképzési és Tanfolyamszervezési Főosztály (KTF) Külszolgálati és Béketámogató Osztály ötödször megszervezett, emelt szintű személyi biztonság idegen környezetben című tanfolyamára, az utolsó nap volt a legkimerítőbb. A jövőben gyakrabban rendezik meg a mentális terhelésteszttel felérő tréninget.
A kiválasztott 16 résztvevő a Készenléti Rendőrség, a Terrorelhárítási Központ, a Baranya Vármegyei és a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Kecskeméti Rendőrkapitányság, az Országgyűlési Őrség, a ROKK Hivatal, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, az Európai Unió Bűnüldözési Képzési Ügynöksége (Cepol), az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság és a Magyar Honvédség (MH) állományaiból érkezett, és a biztonságtudatos gondolkodástól kezdve az aknaismereten át a közelharcig számtalan elméleti és gyakorlati foglalkozást teljesítettek, amikor eljött a komplex gyakorlati foglalkozás napja. Az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság Csobánkai Harcászati Kiképzőbázisának egyik barakkjában zajló, kora reggeli eligazítás légköréből sejteni lehetett, ez mentálisan sem lesz egyszerű, de pont az a lényege, hogy fejben és lélekben is készen álljanak várható és váratlan, magas kockázatú események bekövetkezésére és azok kezelésére. Egy teremben ültek támadók és áldozatok, illetve azon szakadár csoport fegyveresei, akik egy órával később lesállásból előugorva, gépkarabélyokból levegőbe tüzelve tartóztatták fel a valahol Afrikában, Ázsiában, avagy a Közel-Keleten fegyvertelenül járőröző magyar külszolgálatosokat. Egyiküket vaktölténnyel agyon is lőtték; ő elfeküdt, de az értékelésre felállt.
– Egy ilyen stresszhelyzetnek nincs jó megoldása, de ha a passzivitásotok átmegy ellenszegülésbe, akkor ezt már nem lehet visszahozni. Ha az utasítás az, hogy fenn a kéz és lenn a fej, akkor ezt tartsátok be! – magyarázta dr. Varga Viktor őrnagy, a ROKK KTF Lőkiképzési és Intézkedéstaktikai Osztály Intézkedéstaktikai Alosztály vezetője a dimbes-dombos gyakorlótér göröngyös földútjánál. – Ezért is fontos, hogy már az elején mindent meg kell nekik ígérni, hogy ezzel is időt lehessen nyerni. Mutatkozzatok be, generáljatok együttérzést! Segíteni jöttetek, nem háborúzni! Ha papírpénz van nálatok, azt érdemes eldugni, a műveleti térképet pedig ne hagyjátok a műszerfalon.
A következő etap a Pilisi Parkerdő egyik tisztásánál zajlott. Helybéli férfi integetett a két szolgálati járművel érkező külszolgálatosoknak, enni és inni kért, majd távolodóban lövés érte, és ellátásra szorult. Ennél a képzés vezetői főleg azt figyelték, a tanfolyam résztvevői a járművekből kiszállást követően miként biztosítják a szektorokat, és hogy viselkednek az intézkedést zavaró személyekkel. Ezek után két ellenőrző-áteresztő ponton kellett áthaladniuk. Az elsőnél viszonylag simán átengedték őket milicisták, a másiknál viszont egy imám fenyegetően lépett fel velük szemben: „Mit kerestek az országomban?”
Ezután jött a java, először is a próbálkozás egy emberrablás megakadályozására. Ennek során két fegyveressel szemben kellett intézkedniük, illetve kitalálniuk, ilyen helyzetben mit tudnak csinálni anélkül, hogy megsérülnének. Már csak a túszejtés volt hátra, ami félrevezetéssel kezdődött; a helyi rendőrfőnök elcsalta őket egy kőfejtőhöz azzal, hogy ott valamit mutat nekik, de ahogy járműveikből kiszálltak, maszkos fegyveresek vették őket körbe: kutyáik ugattak, géppisztolyaik ropogtak, és üvöltözve húztak csuklyát a magyar járőrök fejére. Így hurcolták el őket kihallgatásra, ahova senki nem mehetett utánuk, és csak annyit írhatunk róla, hogy ez volt a HEAT, azaz a Hostile Environment Awareness Training legkeményebb próbatétele.
– Csak azért voltak fenntartásaim a helyszínnel kapcsolatban, mert meggyőződésem szerint a gördülékeny lebonyolítás záloga a helyismeret, és úgy gondoltam, ehhez kevés lehet néhány bejárás, de a kollegák olyan összehangoltan, a biztonságot szem előtt tartva és magas szakmai színvonalon teljesítettek, hogy maximálisan elégedett vagyok az ötödik HEAT-képzéssel – foglalta össze Gál Gergely őrnagy, a ROKK KTF Külszolgálati és Béketámogató Osztály osztályvezető-helyettese, az egyhetes tréning vezetője. – Ezt a képzést válságövezetben szolgálatot teljesítő kollegák felkészítésére állítottuk össze, elvégzése előnyös magyarországi fegyveres testületek tagjainak ENSZ- vagy EU-misszióba jelentkezéshez, de a nagy érdeklődést látva a hivatásos állományok azon tagjai számára is szeretnénk elérhetővé tenni, akik csak ki akarják magukat próbálni. Gyakrabban fogjuk megszervezni, és folyik a nemzetközi szintre emelése, legalábbis ezért vett részt rajta a Cepol egyik magyar munkatársa.
A ROKK igazgatója is jelen volt, jóllehet csak szemlélőként.
– A HEAT-képzés jogi és szakmai hátterét régóta ismerem, és most ez egészült ki azzal a benyomással, hogy itt a részt vevő csoportok tagjainak valóban éles helyzetekben kell helytállniuk. Aki ezt teljesíti, minden bizonnyal több eséllyel fog kezelni egy válsághelyzetet – válaszolta dr. Horváth Ádám István ezredes, aki áprilisban lett a ROKK vezetője. – Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a Magyar Honvédségnek, amiért a gyakorlótér mellett szakértő kollegákat is a rendelkezésünkre bocsátottak.
SZ. Z. J.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ