Segítség, átvertek!
Kész átverés. Ezúttal nem a vicces televíziós műsorról emlékezünk meg, hanem arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a karácsonyi időszakban az ajándékvásárlás őrületében gyakran jelennek meg csalásra szakosodott internetes áruházak. Avagy: hogyan lesz a márkás bukósisakból noname tökhéj?
Egy csaló webáruházból márkás bukósisakot rendelt valaki, de ahogy a „Külföldi csaló webáruházak listája” elnevezésű internetes oldalon írja: „noname tökhéj” érkezett helyette. Más edzőcipőt rendelt egy webshopból, és meg is kapta. Minden stimmelt: szín, forma, egyetlenegy nem stimmelt, a méret. 43-as cipő helyett egy kulcstartó méretű terméket kapott. Volt, akihez márkás fúvós hangszer helyett gondosan csomagolt féltégla érkezett, és még akadna hasonló eset bőséggel.
Az internetes, így a különféle webshopos csalásokkal kapcsolatban állandóan résen kell lennünk, mert a csalók kiváló érzékkel válogatnak az adódó lehetőségek közül. Végh József kriminálpszichológus mindezt így foglalta össze egy interjúban. „A csalók felmérik, hogy mely időszakokban miféle csalásokat lehet a legkönnyebben elkövetni, például milyen társadalmi probléma nevében lehet próbálkozni. Mindig van az életnek vagy az ő szempontjukból a »piacnak« egy lendülete, ők ezt figyelik, és erre épülnek rá.”
A „piacnak” most a karácsony ad lendületet. Az ajándékvásárlás kavalkádja, a türelmetlenségből fakadó figyelmetlenség. Ebben az időszakban gomba módra szaporodnak a csaló webshopok, és most joggal kérdezik, hogy jó, jó, de vajon honnan lehet tudni, hogy egy internetes áruház valódi, nem csupán átverés. Például onnan, hogy sok és jó vásárlói véleményt találunk róla, többféle fizetési módot ajánl fel, a cég neve, címe, elérhetősége is szerepel az oldalon, van lehetőség a reklamációra. Érdemes aztán rákeresni a világháló csaló webáruházakat gyűjtő Facebook-oldalán vagy a jogsértő webáruházak adatbázisában; kimondottan előnyös, ha ezeken a helyeken nem bukkan fel a neve. Amennyiben az oldalon cégadatokat találunk, azokat az interneten ellenőrizhetjük (székhely, adószám, jegyzett tőke, van-e végrehajtás ellene, miféle tevékenységekkel foglalkozik). Kötelező gyanakodni, ha elkérik a vevő bankkártyaadatait, ha arra kérik a vásárlót, hogy töltsön le valamilyen alkalmazást, és pénzt sem ajánlatos előre utalni, mindig az utánvétes fizetés lehetőségét kell választani. Hab a tortán: kimondottan veszélyes, ha suta magyarsággal készült az oldal, ha egyszerű a megjelenése, és álomszerűen olcsó a termék. Aki ennél is részletesebben szeretne bizonyosságot szerezni arról, hogy nem lesz csalás áldozata, üsse be a keresőbe: honnan tudhatjuk, hogy egy webáruház megbízható? Számos találatot kapunk, rengeteg okos tanácsot. Használjuk ezeket!
T. Z.
FOTÓ: PIXABAY