Széchenyi-díjas lett a rendészprofesszor
Rendészettudomány területén meghatározó jelentőségű szakmai munkája, példaadó oktatói és oktatásszervezői, illetve sokrétű társadalmi tevékenysége elismeréseként Korinek László kriminológus, rendészettudós, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja, professor emeritus Széchenyi-díjat vett át Sulyok Tamás köztársasági elnöktől az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján a Parlament kupolacsarnokában.
A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1996), a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2003) és a Magyar Érdemrend középkeresztje csillaggal (2015) után immár az egyik legrangosabb állami kitüntetést is magáénak tudhatja Korinek László, aki 1998-ban lett az MTA doktora, 2013-tól pedig rendes tagja. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar professor emeritusa sokat tett azért, hogy az MTA IX. Osztálya 2004-től a rendészet tárgykörében született disszertációkat befogadja. Kutatói és szervezői tevékenyégének köszönhetően bontakozott ki az állam- és jogtudományok egy új diszciplínája, a rendészettudomány. Elméletformáló teljesítménye segítette a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara és a Rendészettudományi Doktori Iskola megalapítását. A Magyar Rendészettudományi Társaság alapításában is részt vállalt, amelynek azóta, azaz húsz éve tölti be elnöki tisztét, és ennél régebb óta képviseli hazánkat a nemzetközi bűnügyi együttműködésben. Vendégkutató volt Ausztriában és a Német Szövetségi Köztársaságban, és a mai napig a Nemzetközi Büntetőjogász Társaság tagja; a Német Kriminológiai Társaság 1990-ben Beccaria-díjjal ismerte el bűnözéstani munkásságát.
A rendszerváltást követően egy éven át volt a Belügyminisztérium rendészeti helyettes államtitkára, majd a Rendészeti Hivatal elnöke lett, utána pedig 1993-tól 2019-ig a Belügyi Szemle főszerkesztője; hatodik esztendeje az Országos Kriminológiai Intézet tudományos tanácsadója. Kutatási területe a bűnmegelőzés, a kriminológia, a viktimológia és a rendészet működése. Eddig több mint 200 tanulmánya, tankönyve és öt önálló monográfiája jelent meg.
FOTÓ: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN, ARCHÍV