Személykezelés – másként

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Fonbank Roland őrnagy joggal büszke tanítványaira. Az egy csapatként dolgozó fiatal rendőrök egy olyan új képzési modell első tanulói, amely alapjaiban formálhatja át a közterületi járőrszolgálat során alkalmazott intézkedéstaktikai protokollokat.

– Arányosság, egyszerűség, életszerűség, biztonság, kommunikáció és médiaképesség. Ezek az új személykezelési rendszer alapjai, melyeket a Rendőrképző Akadémia járőrképző tagozatain oktatunk és finomhangolunk. A cél az, hogy olyan eszközöket adjunk az intézkedő rendőreink kezébe, melyek a napszaknak megfelelő köszöntéstől egészen a lőfegyverhasználatig könnyen értelmezhető, megoldásra törekvő egységbe foglalják az intézkedéseket – kezdte szakszerű okfejtését az őrnagy, aki nem a levegőbe beszél, hiszen két évtizedes múltat tudhat maga mögött bevetési szakemberként, parancsnokként és oktatóként is. – A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a rendőri közelharc, a rendőri testnevelés/erőnlét, a lőkiképzés, a közrendvédelmi és az intézkedéstaktikai ismeretek, a pszichológia, a kommunikációs tantárgyak egyes elemeit szintetizáltuk, foglaltuk rendszerbe a szakterületi szuverenitás tiszteletben tartásával, a képzésbe pedig integráltuk például az asszertív kommunikáció, a kríziskezelés, az elsősegélynyújtás, a lőfegyverkezelés vagy épp a vezetett áramos kényszerítő eszköz alkalmazásának mozzanatait.

A magyarázatot bemutató támasztja alá: különféle, az utcán is tapasztalható helyzeteket szimulálnak a fiatal rendőrök, akik közül a legifjabb még csak két hónapja öltötte magára az egyenruhát, de máris magabiztosan mozog az új közegben. A bemutatón nincsenek felesleges, szélesen kaszáló mozdulatok, nincs kiabálás vagy állóháború. A rendőrök egymással és az ellenszegülő állampolgárral is érthetően, higgadtan kommunikálnak, még akkor is, ha esetleg sokkolót kell bevetniük vele szemben, vagy bilincselésre kerül sor. Az őrnagy szakszerű kommentárjából megtudhatjuk, mindegyik szimulált helyzet valós, megtörtént eseteken alapul, a módszert már alkalmazzák több rendőri egységnél is, amelyeknél kimutathatóan csökkent a sérülések száma.

– Számtalan közterületi intézkedés közös tanulsága, hogy a régi beidegződések ma már nem érvényesek, szükségessé vált egy kommunikáción alapuló új személykezelési rendszer és szemléletmód létrehozása. Az új személykezelés módszere az, hogy az intézkedés alá vont személyt megpróbáljuk úgy együttműködésre kényszeríteni, hogy mentálisan és fizikailag tesszük számára lehetetlenné az ellenszegülést. A technikai megoldások nem a fájdalomra épülnek – mivel az éppen 50 százalék, hogy vagy van, vagy nincs, hatása pedig szintén kiszámíthatatlan, nem tudhatjuk, hogy a megadás, illetve a még erősebb ellenszegülés irányába billenti a személyt –, hanem ezzel szemben a fizika és az anatómia egzakt tudományokra, melyek törvényszerűségeire már alapozhatunk protokollt.

Eközben végig lehetőséget adnak arra, hogy aki ellen intézkednek, feladja a küzdelmet.

– Ennek része a bemutatón is látott asszertív kommunikációs módszer, amikor a rendőreink, egymás és a környezetük biztonságát szem előtt tartva igyekeznek elzárni a támadási irányokat, végtagok vagy izomcsoportok funkcióit lekapcsolni, a személyt fizikailag terhelni, közben pedig folyamatos rábeszéléssel hatni rá, olyan környezetet teremtve, amelyben ő maga látja be, az ellenszegülés haszontalan – ismerteti az új rendszer alapelveit az őrnagy.

Tanítványai egymáson mutatják be a módszer fogásait, az érdeklődők tapsától kísérve.

– Az elmúlt évtizedben a személykezelési rendszer kidolgozására irányuló kutatómunka során számos szakterület képviselőjével konzultáltunk, közöttük egyaránt voltak tapasztalt kiképzők, orvosok, pszichológusok, de még olyan ügyészek is, akik kiemelten foglalkoznak a rendőri legitim erőszak jogi eseteivel. Csak azok az elemek kerülhettek ebbe az új rendszerbe, amelyeket mindegyik szakértő helyesnek tartott – mondta az oktató.

Fonbank Roland hangsúlyozta, a rendszer könnyen tanulható küzdősportjártasság vagy korábbi kiképzettség nélkül is, mivel a hangsúly a technika helyett a taktikára épül, a rendőrök szándék- és akarategységben végzett tevékenységére, amely mindig a helyzet előremozdítását, a megoldás felé irányítását célozza meg, függetlenül attól, hogy ezt éppen fizikai erőkifejtéssel, eszközök alkalmazásával vagy kommunikációval valósítja meg.

– Csapatunk két éve dolgozik a személykezelési rendszer kifejlesztésén, ez alatt az idő alatt végig arra törekedtünk, hogy a rendszer életkortól, előzetes tapasztalatoktól függetlenül alkalmazható legyen utcai körülmények között, taktikai felszerelésben vagy akár teljes védőfelszerelésben is. Fontos tanulság volt, hogy ma, amikor már mindenki zsebében ott lapul az okostelefon kamerával, interneteléréssel, gyorsan elterjedhetnek a kontextusból kiemelt rendőri intézkedések, melyek egyaránt aláássák a közbizalmat és a rendőrség tekintélyét is. Így a rendszer fontos eleme a médiaképesség. A személykezelés során alkalmazott fogásokat, rögzítéseket, elvezetéseket bárki nyugodtan filmezheti, megoszthatja a rendszer problémaközpontú, médiatudatos felépítése miatt.

K. D.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra