Szintet lépett a debreceni rendőrképzés

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Öt évvel ezelőtt járőrtársakat képeztek, 2021 óta határrendész és útlevélkezelő járőröket, idén május óta pedig már közbiztonsági járőröket is felkészítenek a hivatásra Hajdú-Bihar vármegye székhelyén, hazánk második legnépesebb városában. Valami beindult.

A Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) immár öt városban biztosít tíz hónapos járőrképzést: a budapesti és a szegedi Rendőrképző Akadémián, a Körmendi és a Miskolci Rendvédelmi Technikumban, illetve Debrecenben a Készenléti Rendőrség (KR) Kelet-magyarországi Főigazgatóság XXIII. Bevetési Osztály laktanyájában.

– A közelmúltban Debrecen minden korábbinál dinamikusabb fejlődésnek indult, az ipari területekkel párhuzamosan az agglomeráció is bővült, ami előrevetítette a közbiztonsági kihívások mértékének növekedését. Ezért kérelmeztük az Országos Rendőr-főkapitányság Személyügyi Főigazgatóságán, illetve a ROKK Képzésigazgatási Osztályán a debreceni közbiztonsági rendőrjárőrképzés lehetőségét – vázolta Verbóczky Mihály őrnagy, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Humánigazgatási Szolgálat Oktatási és Kiképzési Alosztály megbízott vezetője. – Ez a folyamat öt évvel ezelőtt kezdődött, amikor a Miskolci Rendvédelmi Technikum szakirányításával indítottunk 5+1 hónapos, iskolarendszeren kívüli őr-járőrtárs képzést. Ennek is köszönhető, hogy a ROKK illetékesei támogatták, hogy legyen Debrecenben határrendészek és útlevélkezelők rendőrjárőrképzése, ami a ROKK szakirányításával és égisze alatt valósult meg 2021-ben. Ennek mintájára indította el a ROKK májusban az első debreceni, tíz hónapos közbiztonsági rendőrjárőrképzést eseti engedély alapján.

Verbóczky Mihály őrnagy

Érettségizett, 18–55 éves polgárok jelentkezését várták.

– Főleg azoknak akartuk felkelteni az érdeklődését, akik fontolóra vették a rendőri életpályát, és a vármegye területén szeretnének szolgálni, ami be is jött. A képzésre 24 környékbeli nyert felvételt, majd a személyi és tárgyi feltételek megteremtését követően 23 fővel indult meg az oktatás – magyarázta az alosztályvezető, és hozzátette, a szakasz összetétele meglepően vegyes. – Kevésen múlt, hogy nem jött össze a nemek között a fele-fele arány, mert egy román–magyar kettős állampolgárságú fiatalember végül nem vállalta a képzést, és így esett, hogy 12 nő és 11 férfi alkotja a szakaszt, amelynek az életkori összetétele is heterogén. A huszonévesektől az 50 pluszosig minden korosztály képviselteti magát. Januárban kezdődnek a kapitánysági gyakorlatok, és ezeket már ott teljesítik, ahol később szolgálni fognak.

Verbóczky Mihály őrnagy a két trénerrel

Kapitányból is lett oktató.

– Az elméleti tárgyak vonatkozásában is olyan tanárokkal dolgozunk, akik naponta gyakorolják a hivatást. A vármegyei főkapitányság és városi kapitányságok osztályvezetői, alosztályvezetői oktatnak nálunk, de dr. Tóth Ferenc ezredes személyében a Püspökladányi Rendőrkapitányság vezetője is rendelkezésre áll, ő büntetőjogról tart órákat – tájékoztatott az őrnagy, majd benyitottunk a trénerekhez. – Székiné Kalmár Ilona és Simon Erika nemrég vizsgáztak, mindketten magasan képzettek, és coachként is dolgoznak. Ők is erősítik a csapatszellemet, akárcsak a próbaidős őrmesterek szakaszparancsnoka, Herczeg János törzsőrmester. Közös programokat szervezünk, menetgyakorlat jelleggel nemrég voltunk kirándulni Debrecen-Halápon a Hármashegyi kilátónál, de az is emlékezetes volt, amikor a ROKK engedélyével a szakasz bemutatót tartott a IV. Helló, szakma! – Út a jövőbe pályaválasztási kiállításon, együttműködésben a Debreceni Szakképzési Centrum munkatársaival.

SZ. Z. J.

FOTÓ: NAGY ZOLTÁN, RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra