Támogatás a határrendészeknek
Online sajtótájékoztató keretén belül mutatta be az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Határigazgatási és Vízumpolitikai Eszköz Plusz pályázat keretén belül lezárt, az integrált határigazgatás végrehajtását szolgáló működést támogató projektet.
Havasi Lilien főhadnagy, az ORFK Határrendészeti Főosztály Határőrizeti és Mélységi Ellenőrzési Osztály főelőadója elmondta, 2015 óta jelentős mértékben felértékelődött a nemzetközi együttműködés. Ennek keretében Magyarország, Ausztria, Észak-Macedónia, Szerbia, Csehország és Törökország rendőrei együtt dolgoznak azon, hogy visszaszorítsák az illegális migrációhoz kapcsolódó cselekményeket. Államközi szerződés alapján mintegy 6000 magyar rendőr teljesített eddig szolgálatot közös határrendészeti feladatokban, melyek során a magyar egyenruhások járművekkel, kézi hőkamerákkal és éjjellátó eszközökkel támogatják a balkáni migrációs útvonal szerb és észak-macedón szakaszán folytatott határellenőrzést.
– Cél a balkáni migrációs útvonal elvágása, az illegális migrációs hullámok visszaszorítása, hogy a migrációs hullámokkal szemben állított védvonal, Szerbiát segítve, minél délebbre húzódjon a szerb és az észak-macedón határszakaszra – vázolta a főhadnagy, és méltatta a nemzetközi rendőri összefogás jelentőségét is.
A magyar határon megerősítő szolgálatot ellátó cseh rendőrök eddig összesen 3423 esetben intézkedtek, több mint 60 ezer illegális migránssal és több mint 109 embercsempésszel szemben, míg a török rendőrség Magyarország területén szolgáló kontingensének tagjai 880 esetben, 10 ezer illegális migránssal és 307 csempésszel szemben intézkedtek. A külhoni rendőrök elsődlegesen kamionok átvizsgálásában, illetve határátkelőhelyek területén látnak el szolgálati feladatokat, így segítve a nemzetközi erőfeszítéseket.
Kanyog Andrea őrnagy, az ORFK Kommunikációs Szolgálat főtisztje ismertette az integrált határigazgatás végrehajtását szolgáló működést támogató projekt elemeit, melynek keretén belül közel 2 milliárd forintot fordítottak a migráció által kiemelten érintett magyar-ukrán határszakasz anyagi-technikai lehetőségeinek fejlesztésére is, illetve az ott szolgáló állomány anyagi megbecsülésének kifejezésére.
– A 2024. december 31-ig kifutó projektet rendőri és határőrizeti szempontból sikeresnek tekinthetjük – mondta az őrnagy, és hangsúlyozta, az illegális migráció visszaszorítására elkülönített összeg lehetővé tette a keleti határszakaszon megnövekedő migrációs nyomás hatékony kezelését.
K. D.
FOTÓ: RENDŐRSÉG