Terézvárosi életmentők

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A budapesti rendőröknek a nyár nem a kikapcsolódás időszaka, hiszen a fővárosba látogatók élet- és vagyonbiztonságának szavatolása is mindig kiemelt feladatot jelent. Ezt az állítást bizonyítja két terézvárosi járőr esete, akiknek gyors, határozott és szakszerű fellépése megmentette egy 75 esztendős amerikai nő életét.

Tóth Norbert őrmester, a VI. Kerületi Rendőrkapitányság járőre és társa, Mihály Roland őrmester, aki jelenleg az Rendőrképző Akadémia tíz hónapos, adyligeti járőrképzésének gyakorlati idejét tölti, nem hezitált, amikor gyanús csődületet láttak a Munkácsy Mihály utcában. A járókelők egy idős hölgy köré csoportosultak, a zsaruk pedig habozás nélkül akcióba lendültek.

– Június 4-én este történt, mi gépkocsizó járőrként végeztük a feladatunkat a kerületi kapitányság illetékességi területén – kezdett az emlékezetes eset felidézésébe Tóth őrmester, a VI. Kerületi Rendőrkapitányság rendészeti osztály járőrszolgálati alosztályán szolgáló járőr. – 18 óra tájban jeleztük a tevékenységirányítási központnak, hogy szeretnénk megkezdeni a kötelező pihenőidőnket, amit engedélyeztek is, így elindultunk a kapitányságra. Az Andrássy úton haladva, a Munkácsy Mihály utcánál figyeltünk fel egy 6-8 fős amerikai turistacsoportra, mintha körülálltak volna valakit vagy valamit. A tapasztalatom azt súgta, baj történt, így megálltunk megvizsgálni a helyzetet. Nem is tévedtünk, hiszen egy idős hölgy feküdt a földön.

A két rendőr azonnal a hátára fordította az eszméletlen asszonyt, hogy életjeleket keressenek rajta. Mivel sem légzést, sem pulzust nem észleltek, Tóth őrmester rádión haladéktalan segítséget kért, míg Mihály őrmester megkezdte az újjáélesztést.

– A szívmasszázs során hallatszott, hogy a nő torkából hörgő hang tört elő, így megnéztük, van-e a szájában valami, ami akadályozza a légzését. A tanult módon védőkesztyűben, kanalazó mozdulattal igyekeztünk eltávolítani az idegen testet, de nem találtunk semmit. 18:58 volt ekkor, három perccel később érkezett meg a rohammentő, valamint két további kollégánk, akikkel egy órán keresztül dolgoztuk azon, hogy visszahozzuk az életbe a hölgyet. Egymást váltva folytattuk a mellkaskompressziót, a mentősök pedig többször is defibrillátort alkalmaztak, ami végül sikerre vezetett. A bajbajutottat stabil állapotban szállították kórházba, ahol megállapították, hátsó fali infarktust kapott – mondta Tóth Norbert, aki a Police Medic elsősegélynyújtó képzés I. szintű tanfolyamát is elvégezte. – A képzés egyértelműen segített abban, hogy pontosan tudtam, mit kell tennem, és higgadtan és határozottan alkalmaztam a tanultakat. Mikor közös munkával sikerült stabilizálni az állapotát, megkezdtem az adatfelvételt a helyszínen lévők körében. Akkor derült ki, hogy egy amerikai turistacsoport egyik tagján segítettünk, aki városnézésen vett részt, egy közeli hotelből indultak Budapest felfedezésére.

Tóth Norbert nem először csöppent ilyen kritikus helyzetbe.

– Az előző eset térben és időben is közel történt a mostanihoz, hiszen pár héttel korábban úgy 800 méterrel távolabb vettem részt egy eszméletlen férfi ellátásában. Ott a már helyszínen lévő mentősök foglalkoztak a sérülttel, mi a kollégáimmal a biztosításban, illetve a tanúkutatásban kaptunk szerepet. A helyzet azonban önmagában is segített abban, hogy felkészülten álljak a következő hasonló kihívás elé.

Az őrmester 2022 óta teljesít szolgálatot, ezt megelőzően a vendéglátásban dolgozott, így nem is gondolta volna, hogy egy napon még egyenruhát viselve ment majd életeket.

– Számomra a koronavírus-járvány jelentett hatalmas váltást, amikor nem volt biztosított a megélhetésem, hiszen kiürültek a vendéglátóhelyek, az éttermek. A szomszédom, egy alezredes sokat mesélt a rendőri munka kihívásairól, szépségeiről, illetve a családban is voltak olyanok, akik a hivatásos szolgálatot választották. Így amikor karrierváltás elé kerültem, úgy gondoltam belevágok a rendőrképzésbe. A kerületi kollégák között messzemenőkig megtaláltam a helyemet, kiváló csapatban dolgozunk együtt – jelentette ki Tóth őrmester, akinek új célja a továbbtanulás. – Most felvételiztem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karára, közrendvédelmi területen szeretnék tovább szolgálni. Emellett mindig szívügyem volt a közlekedésrendészet, úgy gondolom, hozzá tudnék járulni az utak biztonságosabbá tételéhez a jövőben. De addig még sokat kell tanulnom, fejlődnöm.

K. D.

FOTÓ: RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra