Top 10 tipp: a zsebtolvajok ellen
A nyaralást megkeserítheti egy ellopott pénztárca, telefon utáni hajsza. Épp ezért mostani összeállításunkban hasznos tanácsokat adunk a zsebtolvajok elleni védekezéshez.
1. Lankadatlan éberség!
Az igazán profi zsebtolvajok soha nem egyedül, hanem csoportban dolgoznak, már távolról kiszúrják a könnyű prédát, így a legjobb megelőzés az, ha az ember fokozott figyelmet fordít a környezetére, egymásra, főleg forgalmas helyeken vagy tömegben.
2. Nagy melegben is húzzuk be a cipzárt!
A zsebtolvajok tekintetét valósággal vonzza a nyitott táska, hátizsák. Ezért mindig figyeljünk arra, hogy a magunkkal hordott táskáink zárva legyenek, ha pedig ez a kialakítás miatt nem lehetséges, igyekezzünk magunk előtt, mellett úgy tartani a táskánkat, hogy könnyen ráláthassunk, illetve a kezünkkel takarjuk!
3. A törölköző nem széf!
A strandon pokróccal, pólóval, törölközővel letakart értékeink egyáltalán nincsenek biztonságban, egy tapasztalt tolvaj feltűnés nélkül emelheti el hátrahagyott értéktárgyainkat. Ezért a partra csak a lehető legszükségesebb dolgokat vigyük magunkkal, amit lehet, hagyjunk a szálláson! A plázson hagyott értékek őrzésére maradjon hátra egy-egy megbízható, napozni vágyó jó barát. Ha lehetséges, vegyük igénybe az értékmegőrzőt!
4. Minél beljebb, annál jobb!
Az irataink, pénztárcánk igazi főnyereményt jelentenek a zsebtolvajok számára, így soha ne tartsuk könnyen elérhető, külső zsebben ezeket! Egy tárcában tartani az iratainkat és a bankkártyát sem bölcs dolog. Ne tartsuk az értékeinket olyan válltáskában, amit könnyen le lehet akasztani, tépni rólunk!
5. Ellenőrizni, ellenőrizni, ellenőrizni!
A zsebtolvajok kihasználják a tülekedést, a tömeget, így ha ilyen közegbe kerülünk, például egy koncerten vagy tömegközlekedési eszközön, fokozottan vigyázzunk értéktárgyainkra! Ha kevésbé tömött helyre érünk, azonnal ellenőrizzük, hogy mindenünk megvan-e!
6. Oszd meg és uralkodj!
Ha nagy összeget tartunk magunknál, ne egy zsebbe tegyük az egészet, igyekezzünk a bankjegyeket elosztva, több zsebben hordani, szem előtt tartva negyedik számú tanácsunkat.
7. Ne hagyjuk elöl!
Az éttermek, bárok kerthelyiségei a nyári melegben igen népszerű állomásai a városnézésnek, ezzel a tolvajok is tisztában vannak. Az utcafronti asztalon hagyott telefon, pénz- és irattárca, vagy a szék mellé lerakott hátizsák azonban könnyű célpontot jelent az arra portyázó bűnözőknek, akik másodpercek alatt veszik magukhoz értékeinket. Így fontos tanács, hogy ne hagyjunk elöl olyan helyen értéktárgyat, ami az utcáról benyúlva könnyen elérhető.
8. Óvjuk a kódot!
Az ATM-automaták környéke is a bűnözők vadászterülete. Az automatából felvett pénzt megszerezni éppoly egyszerű, mint kifigyelni a PIN-kódot. A 21. század bűnözői azonban ennél is rafináltabbak, hiszen elektronikus leolvasóeszközök segítségével is képesek adatot lopni. Ha gyanús pénzmozgást tapasztalunk a számlánkon, azonnal zároltassuk azt bankunkkal.
9. Biztosítsuk be magunkat!
Külföldi út előtt mindig tájékozódjunk a célországban uralkodó bűnügyi helyzetről, erről a konzulátusok honlapjai adnak tájékoztatást. Érdemes regisztrálni konzuli védelemre, így a magyar kirendeltségen dolgozó szakemberektől azonnali segítséget kérhetünk nemcsak lopás, de más szerencsétlen fordulat kapcsán is. Segítséget jelent az utasbiztosítás vagyoni kár esetén is.
10. Bízzuk a profikra!
Ha megtörtént a baj, azonnal forduljunk a rendőrséghez, ne magunk kezdjünk nyomozásba! Az a tolvaj, aki elvitte az értéktárgyainkat, már valószínűleg továbbadta azokat a csoportjához tartozó értékmentőnek. A bűnüldöző szervek itthon és külföldön is mindent elkövetnek annak érdekében, hogy nyomára akadjanak ellopott értékeinknek.
K. D.
FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ