Tudással a békéért
„A békét erővel nem lehet megőrizni, megértés kell hozzá” – mondta Albert Einstein, ezt pedig a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Kiképzési és Tanfolyamszervezési Főosztály Külszolgálati és Béketámogató Osztálya által szervezett külszolgálati és béketámogató alaptanfolyam nem hivatalos mottójának is tekinthetünk.
A béketámogató szakemberek évtizedes elkötelezettségéből született a tanfolyam gondolata.
– Magyarország európai uniós csatlakozását követően rögzítették, hogy az EU közös biztonság- és védelempolitikájának keretében létrehozott, úgynevezett „CSDP-missziókba” csak olyan felkészített szakemberek juthatnak ki, akik elvégezték valamelyik tagország béketámogató alapképzését. Így elmondhatjuk, hogy az itt folyó alaptanfolyam teszi alkalmassá a jelentkező rendőröket arra, hogy megpályázhassanak egy-egy beosztást – mondta Kulcsár Attila alezredes, a tanfolyam vezetője, aki maga is többéves külszolgálati tapasztalatot szerzett. – A cél a műveleti területen felmerülő számos kihívás szimulálása, az instruktorok éppen ezért több szakterületről érkeztek. A külsős szakértők mellett bevontuk a felkészítésbe a Készenléti Rendőrség (KR) tűzszerészeit, valamint a saját instruktorainkat is, akiknek valós, műveleti területen szerzett tapasztalatok állnak a rendelkezésükre.
A tanfolyam a csapatmunkáról szól, titkos tananyaga az együttműködés.
– Egy rendőri béketámogató misszió időtartama általában egy év, de bizonyos esetekben ennél hosszabb időtartam is lehet, így az egyik legfontosabb annak a megtanulása, hogy miként tudnak a kollégák kis csoportokban együtt dolgozni. Ezt célozza az a módszer is, amely alapján a hallgatóink az első naptól kötött csoportokban végzik a feladataikat, megtanulnak közösen feladatot megoldani, megismerik egymás gyengeségeit, erősségeit. – folytatta az alezredes.
Aláhúzta azt is, hogy a tanfolyam minden, a külszolgálatok iránt érdeklődő és megfelelő szintű angolnyelv-tudással felvértezett, hivatásos kolléga számára nyitott.
– Az alaptanfolyam elvégzése után minden résztvevő – természetesen hozzájárulását követően – bekerül egy adatbázisba, és onnantól kezdve folyamatosan értesítést kap a pályázható beosztásokról a nemzetközi szervezeteknél. Miután kiválasztotta a számára szimpatikus missziót, és beszerezte a jelentkezéshez szükséges parancsnoki engedélyt, egy újabb, célirányos képzés vár rá, amely már a konkrét műveleti területre készíti fel. A kiválasztást a nemzetközi szervezet által meghatározottak szerint esetenként interjúk sorozata előzi meg, ezért fontosnak tartom, hogy erre is felkészítsük itt a hallgatókat – tette hozzá Boa Melinda őrnagy, a ROKK Külszolgálati és Béketámogató Osztály vezetője. Elmondta, hogy a képzés teljes időtartamára igyekeznek a hallgatók számára egy, a műveleti területhez hasonló hangulatot megteremteni, ennek egyik legfontosabb eleme, hogy az első pillanattól az utolsóig angol nyelven folyik a kommunikáció. A külföldi instruktorok és hallgatók részvétele is nagyban segíti, hogy ne csak a foglalkozások során, hanem a szabadidőben is leginkább angolul társalogjanak a résztvevők. – A nemzetközi szervezetektől érkezett visszajelzések alapján kiemelkedő kommunikációs képességgel és stabil angolnyelv-tudással, valamint jó szociális készségekkel rendelkező, csapatmunkára alkalmas jelölteket várnak a missziós pozíciókban. Számos beosztásban követelmény, hogy a pályázó kiváló gépjárművezető is legyen, mivel a műveleti területen gyakran úttalan utakon, csak jelképesen létező vagy jelentősen átalakult közlekedési szabályok között kell kiigazodniuk a kollégáknak.
A képzésen induló négy csapat, köztük egy szlovák és szlovén rendőrökből álló csoporttal, a tíznapos kurzus gyakorlati záróvizsgáján vette nyakába a csopaki kiképzőközpont területét, hogy számot adjanak tudásukról.
– Az első ellenőrző ponton, a KR tűzszerészei által felépített helyszínen kell felderíteniük a hallgatóknak az előre elhelyezett, improvizált robbanóeszközöket, ezt követően pedig a társszervek képviselői tartanak oktatást a harctéren található, fel nem robbant hadianyag, valamint a gyalogsági és harckocsi-elhárító aknák működése kapcsán. A harctéri elsősegélynyújtással kapcsolatos ismeretekbe külsős szakértők vezetik be a hallgatókat, amely során a vérzéscsillapítást és az elsősegélynyújtást gyakorolhatják. Az utolsó ponton egy tájékozódási menet végrehajtására kerül sor – sorolta az állomásokat Kulcsár Attila, aki elmondta, a tanfolyamot írásbeli vizsga, vezetéstechnikai felmérés, valamint folyamatos kimenekítési gyakorlatok teszik komplexebbé. – A célunk az, hogy teljes képet adjunk a békefenntartó műveletek sokszínűségéről, így az oktatás során ugyanúgy érintünk vallási témákat, mint a kulturális diverzitást vagy épp a nők szerepét a missziós környezetben, bevonva ebbe az épp külszolgálaton lévő kollégákat is, akik online órákat tartanak.
A tíz nap végére valódi csapattá kovácsolódnak a résztvevők, és készen állnak arra, hogy külföldön is tovább öregbítsék szolgálati helyük hírnevét, és mintegy „hálózatként” segítsék egymás felkészülését itthon vagy akár a műveleti területen.
K. D.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA